Grace, kněžna monacká

Grace: Kňažná z Monaka

Grace of Monaco

Životopisný / Drama

Francie / USA / Belgie / Itálie, 2014, 103 min

Životopisy mě vždy berou a tomuto malinko něco chybělo. Viděno v rámci Challenge Tour 2015(6.4.2015)

• lillien

Princeznovský sen je ve skutečnosti docela nudný opruz. Jediné, co jsem Grace Kelly opravdu záviděla, byly ty úchvatné šaty. Začátek šedesátých let byl pro ženy požehnáním. Mravy se lehce uvolňovaly, takže odhalené nohy a dekolty byly v kurzu, přičemž styl a střihy nevulgárně podtrhující ženskost, eleganci a půvab už žádná jiná módní vlna takovým způsobem nebyla schopná zdůraznit. Bohužel kostýmy a výprava byly vlastně na tom filmu to jediné zajímavé a strhující. Nevtáhl mě ani snaživý a pečlivý výkon Nikol Kidman. Pohádka o tom, jak blondýna s dobrým srdcem zachránila Monako před francouzskou invazí společenským večírkem? Tak to jsem jim prostě neuvěřila. A kromě obětavosti k rodině se z filmu o Grace Kelly už nic zajímavého nedozvím. Tudíž to ani nijak neovlivnilo moji neschopnost vnímat osobu Grace Kelly jako oběť tragického osudu. Páč když někdo imrvere řídí na silnicích vhodných leda tak pro pomalejší osly jak splašená menstruace, co naděláš..(2.8.2014)

• sulimo

Až se ze mě jednou stane žena, co je alespoň deset let v domácnosti a s dosaženým maximálně základním vzděláním, zařadím si tenhle "skvost" do topky na csfd (předpokládám, že tam bude hned pod Angelikou). Nějak jsem přesvědčena, že pokud nespadáte do téhle omylem cílové skupiny, můžete to jenom nenávidět.(5.8.2014)

Co to prosím pěkně bylo zase za časové období života jednoho člověka? Co je tohle za módu, vytrhávat kameny z mozaiky a točit o nich celovečeráky? Z plesu nechcete vidět jen půlnoční překvapení, do opery nevlezete jen na druhý akt a nepustíte si jen druhou třetinu finále Stanley Cupu. I kdyby se v ní hrál špičkový hokej, není to celé. A když něco není celé, jaké to teda doopravdy je? Nic proti tobě, Nikčo, tvoje kukadla byla na tom všem to nejkrásnější, ale pokud mě tenhle film neměl sblížit s princeznou, proč ho teda někdo natáčel? (Dunedin, NZ)(19.7.2014)

pro početné masy diváků existují dvě zásadní kritéria pro výběr filmu: 1) trailer působí lákavě a 2) hrají v tom oblíbení herci. tak přesně tato dvě kritéria můj výběr filmů nikdy neřídila. výjimku jsem udělal až v tomto případě a cítil proto i určité obavy, zda to rozhodnutí bylo správné. obvykle se do kina nevypravím, pokud si kvalitou filmu nejsem předem jist, a některým žánrům se vyhýbám docela. a přesto mě v tomto případě trailer přesvědčil a obsazení hlavní role k tomu velkou měrou přispělo též. přes můj poněkud nespravedlivý sklon považovat filmové herectví za další z dlouhé řady technických kategorií (zatímco tak zvané technické kategorie mám tendence vnímat jako umělecké projevy), našlo by se několik málo herců a o něco více hereček, jejichž schopnostem plně důvěřuji a vysloužili si mé hluboké uznání. Nicole Kidman mezi tu nepočetnou "elitu" patří. a právě to byla ta druhá část důvodu, proč jsem se rozhodl na film do kina vydat, přestože bylo evidentní, že celý ten film bude stát na jediném pilíři - hereckém výkonu představitelky hlavní role. jak jsem se později přesvědčil, v tomto bodě jsem se nepletl. a film jako takový to i nepokrytě přiznává svým stylem, zejména atypickým (až téměř extravagantním) (nad)užíváním makrodetailů lidské tváře. nejspíš právě proto jsem při sledování neměl svůj obvyklý pocit, že Nicole postupuje podle přísné herecké metody, což by jejímu projevu mohlo dodat subtilně strojové, chladné a neživotné zabarvení, ale že i něco málo té éterické ryzosti tam někde bylo. snad v tom krví podlitém bělmu, kdoví. a tak vynikající herectví vlastně nebylo málo pro požitek z dobrého filmu, bylo to právě tak dost. a těšit jsem se mohl i z jiných kvalit, jako například z důmyslné adaptace řady "retro" filmových postupů nejen do povrchních a na pohled evidentních oblastí kostýmů či výpravy, ale přímo do narativu i stylu filmu, z nichž zadní projekce byla jen tou nejvíce okatou, nebo z vtipné hry s tématizací "života jako v pohádce" elegatně předcházející jakýmkoliv případným námitkám hnidopichů, mínících napadnout film z pozice historie a skutečných souvislostí mezi osobním životem Grace a evropskou politickou situací. takové otázky může být zajímavé si klást, ale nejsou zde ani v nejmenším podstatné. podstatnější je, že filmu se podařilo dostat pod povrch svého tématu a že všechny ty plně věrohodné emoce patrné již z traileru došly intenzívního zúročení v posledním a nejsilnějším záběru filmu. kdo to v něm nevidí, ten prostě nevidí.(11.7.2014)