Grace, kněžna monacká

Grace: Kňažná z Monaka

Grace of Monaco

Životopisný / Drama

Francie / USA / Belgie / Itálie, 2014, 103 min

Po toľkých zlých recenziách vlastne veľké prekvapenie. Nicole ma svojím herectvom nikdy nijak extra nezaujala ani v oceňovanejších filmoch, a aj tu je rovnako profesionálna. Na Grace sa moc nepodobá, ale to je jedno, film je to dobrý. Hlavne politicko-konšpiračná línia sa mi páčila. Vedľjšie úlohy hrajú skvelí herci, čo je o to dôležitejšie, o čo majú menej priestoru. Záver možno nie je až taký silný, ako asi tvorcovia chceli, ale vrámci nastoleného príbehu, ide o primerané vyvrcholenie... Vďaka bohu za to, že nejde o ďalší nudný životopisný film, kde sledujeme niekoho život od narodenia až po smrť... Ja netuším, aký život skutočná Grace žila, a je mi to jedno, tento film je fajn...(2.6.2016)

pro početné masy diváků existují dvě zásadní kritéria pro výběr filmu: 1) trailer působí lákavě a 2) hrají v tom oblíbení herci. tak přesně tato dvě kritéria můj výběr filmů nikdy neřídila. výjimku jsem udělal až v tomto případě a cítil proto i určité obavy, zda to rozhodnutí bylo správné. obvykle se do kina nevypravím, pokud si kvalitou filmu nejsem předem jist, a některým žánrům se vyhýbám docela. a přesto mě v tomto případě trailer přesvědčil a obsazení hlavní role k tomu velkou měrou přispělo též. přes můj poněkud nespravedlivý sklon považovat filmové herectví za další z dlouhé řady technických kategorií (zatímco tak zvané technické kategorie mám tendence vnímat jako umělecké projevy), našlo by se několik málo herců a o něco více hereček, jejichž schopnostem plně důvěřuji a vysloužili si mé hluboké uznání. Nicole Kidman mezi tu nepočetnou "elitu" patří. a právě to byla ta druhá část důvodu, proč jsem se rozhodl na film do kina vydat, přestože bylo evidentní, že celý ten film bude stát na jediném pilíři - hereckém výkonu představitelky hlavní role. jak jsem se později přesvědčil, v tomto bodě jsem se nepletl. a film jako takový to i nepokrytě přiznává svým stylem, zejména atypickým (až téměř extravagantním) (nad)užíváním makrodetailů lidské tváře. nejspíš právě proto jsem při sledování neměl svůj obvyklý pocit, že Nicole postupuje podle přísné herecké metody, což by jejímu projevu mohlo dodat subtilně strojové, chladné a neživotné zabarvení, ale že i něco málo té éterické ryzosti tam někde bylo. snad v tom krví podlitém bělmu, kdoví. a tak vynikající herectví vlastně nebylo málo pro požitek z dobrého filmu, bylo to právě tak dost. a těšit jsem se mohl i z jiných kvalit, jako například z důmyslné adaptace řady "retro" filmových postupů nejen do povrchních a na pohled evidentních oblastí kostýmů či výpravy, ale přímo do narativu i stylu filmu, z nichž zadní projekce byla jen tou nejvíce okatou, nebo z vtipné hry s tématizací "života jako v pohádce" elegatně předcházející jakýmkoliv případným námitkám hnidopichů, mínících napadnout film z pozice historie a skutečných souvislostí mezi osobním životem Grace a evropskou politickou situací. takové otázky může být zajímavé si klást, ale nejsou zde ani v nejmenším podstatné. podstatnější je, že filmu se podařilo dostat pod povrch svého tématu a že všechny ty plně věrohodné emoce patrné již z traileru došly intenzívního zúročení v posledním a nejsilnějším záběru filmu. kdo to v něm nevidí, ten prostě nevidí.(11.7.2014)

Zhlédnuto v kině. Upřímně? Tenhle film si nezaslouží mít jen 58 %, které tu momentálně má. Nehraje si to na oficiální biografii, vidíme zde pouze období potom, co si Grace vzala knížete Rainiera a jak se s touto novou "rolí" vyrovnávala… a to se mi líbilo. Mám rád dramata, které se soustředí na určitý moment v životě nějakého člověka a v podstatě tyto dramata hodnotím podle toho, jak mě zaujmou a jestli mě donutí vyhledat si o té osobě nějaké dodatečné informace. A tenhle film splnil obojí, nenudil mě a po zhlédnutí jsem si přečetl pár článků o Grace Kelly a jejím pohnutém životě. Navíc mě potěšil výkon Nicole Kidman, která nejen že vypadá stále dobře (já vím, botox) ale Grace ztvárnila podle mého více než dobře. Docela dobře si umím představit, že si tento film někdy (např. až nakoukám více filmů s Grace) pustím znovu. 75 %.(30.7.2014)

• Martpod

Povrchní příběh, který se nemůže rozhodnout čím vlastně bude a tak se radši nesmyslně plácá mezi pochybně poslepovanými scénami, které ani prkenná Kidman neutáhne. Z detailní studie pórů pani kněžny bych se nejradši odstřelila.(12.6.2014)

Pro životopisné filmy mám slabost. Grace, kněžna monacká je další z mnoha výborných. Velmi dobře zahraný film, vhodně obsazený, se zajímavým scénářem. Dozvěděl jsem se zase něco nového a navíc mě to bavilo. Asi proto mě filmy tohoto druhu tak lákají. 75%(29.9.2014)

• - Hudbu k filmu nahrál Pražský symfonický orchestr. (Pepinec)

• - Grace Kelly je vyobrazená aj na 2-eurovej pamätnej minci Monaca z roku 2007. Celkovo bolo vyrazených len 20 001 kusov. Hodnota tejto 2-eurovej mince bola v roku 2014 cca 1 800 eur. (seko0408)

• - Produkce snímku započala při 30. výročí úmrtí princezny Grace. Natáčet se začalo v září roku 2012 ve městě Menton na jihu Francii. V říjnu se natáčení přesunulo do Monte Carla v Monaku a několik scén bylo natočeno také v italském Janově a v Belgii. (Ann.Hadley)