Crazy Joe

Redemption

Žoldnier

Crazy Joe

Thriller / Drama / Krimi / Akční

Velká Británie / USA, 2013, 100 min (SE: 90 min)

Redemption (nebo chcete-li Hummingbird) je snímek mající rysy jiných filmů se Stathamem, ale nemá s nimi (krom herce) prakticky nic společného. Měl jsem pocit, že hlavní hrdina (i celý film) jde odnikud nikam. Takový špatný pokus o Drive.(11.11.2013)

Je to vydarená mierne akčne ladená dráma s Jasonom Stathamom v hlavnej úlohe. Má celkom dobrý príbeh o vojnovom veteránovi, ktorý je na úteku pred spravodlivosťou a preto sa stal bezdomovcom, ale keď sa raz náhodou dostane do bytu bohatého muža, ktorý sa má vrátiť až za dlhší čas, rozhodne sa tu zostať a pomocou získaných prostriedkov znovu naštartovať svoj život. Vďaka svojim bojovým skúsenostiam dostane možnosť pracovať pre čínsku mafiu, ale stále mu najbližším človekom zostáva mníška pracujúca pre charitu. So spracovaním som veľmi spokojný, síce ešte zo začiatku to celkovo pôsobí predsa len trochu nedôveryhodne, ale po chvíli som sa už cez to preniesol a úplne si ma to získalo. Scenár je bezpochyby hlavným kladom tohto filmu, nevydá sa takými smermi, ako to na prvý pohľad vyzerá, ale funguje samostatne, je tu viacero výborných prvkov, práca pre mafiu, hľadanie vraha, no hlavne skvelo podaný vzťah s mníškou, dej je po celý čas veľmi zaujímavý, veľký priestor je venovaný túžbam a ich uspokojovaní, sú tu viaceré skvelé dialógové sekvencie, tu sa je skutočne na čo pozerať. A veľkým plusom je rozhodne európske prevedenie, ktoré sa vyhlo väčšine typickým klišé, nepôsobí to tak povrchne a filmu to dodáva veľmi príjemnú atmosféru. Takže žánrovo je to vlastne čistá dráma s troškou akcie a krimi. Akcie je tu veľmi málo a tá je celkom slušná. V tomto filme o ňu nejde takmer vôbec, takže jej malé množstvo mi vôbec neprekáža, vlastne by som sa bez nej aj úplne obišiel, ale aj tak sa tu nájdu tri obstojné súbojové sekvencie, ktoré sú slušne natočené a pôsobia aj správne drsne. Herecké obsadenie je výborné, Jason Statham v jednej zo svojich najlepších úloh, tu si ma veľmi získal, k tomu skvelá postava mníšky a zvyšné vedľajšie postavy už nemajú moc priestoru, ale ani tie nesklamú. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, na špičku to samozrejme nemá, ale príjemný vizuál, atmosféra a kvalitná práca s postavami, nemám si dôvod sťažovať. Tak tomuto hovorím veľmi príjemné prekvapenie, Jason Statham a jeho filmy ma v posledných rokoch už moc nebavili, ale toto je omnoho vyššia úroveň. Samozrejme to nie je žiadny akčný thriller, v ktorom bude hlavný hrdina likvidovať jedného protivníka za druhým, ale proti tomu vôbec nič nemám, dostal som celkom kvalitnú európsku drámu so skvelým scenárom a postavami. Ešte si to s radosťou niekedy pozriem. 80%(30.6.2013)

Statham v jedný ze svejch klidnějších rolí, kterých zrovna moc není. To mu ale stejně nebrání nakopat pár zadků, zpřelámat pár hnát a zabíjet šmejdy. Při tom se Jason celej film tváří ultra drsně a diváka to baví. Syrová a temná underground atmosféra Londýna je výborná, vedlejší herecký obsazení - i když víceméně neznámý - je fajn a příběh - ačkoli se točí celou dobu kolem jedný, možná dvou zápletek - diváka chytne a donutí zapřemýšlet, jak se to bude celý vyvíjet a jak to asi dopadne.(29.6.2013)

"Dobrý film so Stathamom" už začínal byť mýtus z dávnych čias. Ale podarilo sa. Miestami je to trochu srandovne melodramatické (hlavne na Knighta), ale stále milé a sympatické. Dokonca aj tá romantická línia je uveriteľná. Akcie málo, ale je úderná, k tomu tradične živý Knightov Londýn plný multietnickej "špiny" (zaznie aj slovenčina), zaujímavá polodetektívna zápletka... proste fajn. A možno prvý Statham, ktorého môžete pozerať aj s manželkou / frajerkou. :)(15.7.2013)

Joey je bývalým elitným vojakom pôsobiacim v Afganistane. Momentálne prežíva ako "homeless-ák" v uliciach Londýna. Nemá totiž na výber. Skrýva sa pred vojenským tribunálom. Joey si uvedomuje, že svoj život musí od základu zmeniť. No nebude to také jednoduché. Musí vykonať ešte poslednú úlohu. Nájsť vraha dievčaťa s ktorým prespával na ulici v jednej krabici. Aj keď tento film vyobrazuje toľko náhod, že by z toho jeden "upad", kupodivu nie najhorší snímok. Stále sa to však nevyrovná snímkom kde Stantham skutočne zažiaril najviac - Podfu(c)k, The Bank Job, Lock, stock and two ...(28.11.2013)

• - Jason Statham měl před natáčením sezení s psychologem, aby poznal způsob života a chování některých ex-vojáků. (Terva)

• - Ačkoliv se film v originále jmenuje Redemption a do českých kin měl jít původně pod názvem Vykoupení, bylo rozhodnuto, že do distribuce nakonec vstoupí jako Crazy Joe. (Terva)

• - Ve scéně, kdy Cristina (Agata Buzek) fotí Joa (Jason Statham) u fontány, používá fotoaparát Nikon D300s. (Terva)