• Marthos
  ****

  Po sérii úspěšných veseloher se režisér Martin Frič načas vrátil k dramatickým námětům. V době, kdy se po událostech kolem heydrichiády v českých zemích přiostřila vnitropolitická situace a počet natáčených filmů prudce klesal podle nařízených směrnic na absolutní minimum, sáhl po díle významného spisovatele přelomu století Karla Matěje Čapka-Choda. Ten byl pro filmové plátno objeven krátce předtím režisérem Otakarem Vávrou (Humoreska a Turbina). Romaneto Experiment je ovšem mnohem zrádnější, neboť jeho těžiště nespočívá ve velké dramatické akci, ale je spíše intermezzovým statickým vyprávěním, rekapitulací. Dva bývalí přátelé, prominentní pražský lékař a úspěšný malíř, se po letech setkávají a společně pak vzpomínají na tragický osud mladé dívky. Ve filmu se postupně rozkrývají obrazy z minulosti, připomínající lékařův nezdařený pygmalionovský experiment s osiřelým děvčetem a skryté citové vztahy obou mužů k titulní hrdince. Komorní příběh byl ojedinělou příležitostí pro tři vynikající činoherce. Zdeněk Štěpánek s Otomarem Korbelářem vytvářejí klasicky zvládnuté role, pro mladou Vlastu Matulovou film naopak znamená jednu ze stěžejních pozic její nepříliš početné filmografie. Do děje byla funkčně začleněna i melancholická píseň Bílý jasmín, ke které napsal text básník Vítězslav Nezval. EXPERIMENT je v rámci protektorátní tvorby nadprůměrným a realizačně velmi kvalitním filmem, jemuž se daří vytvářet napětí a neodchyluje se ke zbytečným vedlejším motivům. Opakovaně musím konstatovat, že zdejší nízké hodnocení leccos naznačuje o povrchním vnímání tak excelentního díla.(11.1.2010)

 • NinadeL
  ***

  Nikoli náhodně přepis Čapka - Choda z roku 1922 připomíná malou českou variaci na proslavený román Hanns Heinz Ewerse Alraune Die Geschichte eines lebenden Wesens z roku 1911, který se v té době už pyšnil pěticí adaptací, mezi něž patřily dvě vynikající verze s Brigitte Helm a na něž později ještě navázala opět velice dobrá Hildegard Knef. Samozřejmě, na poměry protektorátního filmu jde o výjimečně zdařilý kosmopolitně laděný projekt. Ale ryze divadelní herectví, kterému dominuje Štěpánek a Matulová, sráží Experiment z vrcholů domácího filmu. Výsledkem je tedy "jen" velice úhledný tvar sympatizující se zahraničními velkofilmy.(11.1.2010)

 • movie
  ****

  Trošku těžkopádný snímek, který vyvažují především herecké výkony a Fričova (jako vždy) vynikající režie!Nicméně si nedokážu představit, že bych se snad někdy mohl začíst do Chodovy předlohy :)(12.11.2002)

 • - Ve filmu jsou na vernisáži vystaveny obrazy Vladimíra Sychry a Františka Tichého. Zdroj: Český hraný film 1930-1945, NFA 1998. (NFA.cz)

 • - Ve filmu zní hudba Josefa Stelibského s evergreenem "Bílý jasmín". (Zdroj: ČSFD.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace