• Česko

Сталинград

Akční / Válečný

Rusko, 2013, 135 min

• AppleCore

Nejen podle traileru, ale i podle názvu bych čekal, že film prolítne napříč celým Stalingradem, napříč celým konfliktem. Nejen že se to nestalo, ono to tomu vyloženě odporuje. Protože dění se situuje do jednoho domu, kde parta ruských "hrdinů" brání poslední kousky svého města a cti. Takže se vlastně o Stalingradu nic nedovíme, ale vlastně ani nic o oněch postavách, jelikož filmu je všechno (až na vizuální stránku) jedno. Nuže, jediný věci, který divák dokáže pozitivně vnímat jsou skvělý efekty, parádní akce a výborná kamera. Všechno ostatní je tu buď navíc, nebo se to zkrátka nepovedlo. Stejně jako není Pearl Harbor o Parlu Harboru, není Stalingrad o Stalingradu - ten je navíc prostě nezvládnutej.(23.12.2013)

Na nový ruský Stalingrad jsem se těšil hoodně dlouho. Od první chvíle, kdy jsem navíc viděl trailer jsem se nemohl dočkat a věřil v to, že to bude východní vojnová pecka rovná Ryanovi a podobným. Po zhlédnutí jsem ale dostal celkem slušnou facku a ještě teď nevím, co tím Bondarčuk vlastně chtěl říct. V traileru jsou vlastně všechny bojové scény a to co tam není, je zbytek filmu: romantické radovánky a psychologické muka v jednom z mála nezbořených domů u stalingradského hlavního nádraží. A právě toto pan režisér podle mě netrefil, protože koukat na to cca dvě hodiny, když jsem čekal válečnou vřavu jedné z nejdůležitějších bitev války. Na druhou stranu ten zbytek těch pár procent jsou vizuální galeje a válka se vším všudy. Musím pochválit tvůrce také za dokonalé prostředí stalingradského přednádraží a za snahu aspoň trošku zvěrohodnit německou techniku tanku Pz IV a StuG III. Ale i toto vše asi na čtyři hvězdy nestačí. Jedná se suma sumárum o průměrný film, u kterého se nenechte zlákat trailerem tak jako já. Proč tedy dávám přece jen o hvězdu navíc? Pro mě je Stalingrad poté, co jsem měl možnost současný Volgograd letos navštívit, symbolem lidské destrukce a znovuzrození. A stalingradská bitva je tam cítit na každém metru, vyjma centra je to celkem dost prašné město, ve kterém má obyvatelstvo pořád zakořeněnou nenávist vůči Němcům. Proto bude pro mě jakýkoliv film nebo dokument o této epické bitvě vždy něčím víc.(26.12.2013)

• misterz

Keby vedel tatko Bondarčuk, čo za hroznú kakačku natočil jeho (ne)podarený synáčik, tak chytí mokrý vecheť a toľko ho ním mlátí, až by z neho lietali len zdrapy. Viac nie je čo dodať, hrozná digitálna zlátanina na pomedzí fantasy paródie a s pátosom, že by sa zaň nemuseli hanbiť ani v Holyvúde. 15/100(7.4.2015)

• FilmFan24

...byl jednou jeden dům, stál ve válkou sužovaném Stalingradě a bydlela v něm mladičká Káťa, kterou chránilo pět chrabrých vojáků před německkou armádou vedenou odhodlaným kapitánem...Asi tak by se dalo začít psát o ruském válečném válečném spektáklu, který nabízí velice lidský příběh lidí sužovamých válkou. Asi ale hlavně díky režijním postupům, které jsou navlas stejné jako ve filmech Michaela Baye a digitálnímu marastu, kterým je plýtváno i tam, kde by opravdu nemuselo, film sklouzává de šedivého průměru zapomění. Bohužel ty staré ruské válečné velkofilmy, které jsem opravdu neměl nikdy příliš v lásce, byly alespoň plné skutečných dobových rekvizit kdežto tady jsou všude přítomné "pouze" CGI efekty.(20.6.2014)

Mno na Rusáky ještě celkem ucházející. Sice z nezbytnou dávkou propagandistických žvástů, ale co už dělají to i Amíci. Dělá to skoro každej. Jinak je film celkem realistickej a na prakticky nevyčerpatelný téma, ale zase, že by mě nějak trefil na komoru to ne. Prostě takovej průměrnej válečnej velkofilm kterej nepřináší nic novýho. Kromě zásadních poznatků jako : Nás mnogo, nebo Vodka došla, ale i tak hrdinní Sověti nakonec zlé Germány ze své říše vymetli a Wacouna1 neurazili ani nenadchli.50%(8.1.2014)

• - Na jednej zo stien chránenej budovy sa nachádza portrét Alexandra Sergejeviča Puškina. (YoZo8)

• - Herci Fjodor Bondarčuk a Thomas Kretschmann si už zahrali vo snímkach s rovnakým názvom. Thomas hral v nemeckom filme Stalingrad (1993) a Fjodor mal rolu v sovietskom filme Stalingrad (1989). (stefi7773)

• - Film byl natočen ve 3D na digitální kamery Red Epic v rozlišení 5K. (Hawaj)