• Česko

• Rusko

Сталинград

Akční / Válečný

Rusko, 2013, 135 min

Nie je to veľkovýpravné ako NEPRIATEĽ PRED BRÁNAMI ani také stiesňujúce ako nemecký STALINGRAD. Ale mne sa páčilo práve to pompézne poňatie drobného príbehu boja o jeden barák. Akčné scény sú po vizuálnej stránke úžasné a živočíšne. Dramaturgia rozprávania príbehu je trochu nezvyčajná, ale určite ide o vyváženejší film než bol ADMIRÁL...(26.4.2015)

• S.Quentin QUALE

Podívejte se na trailer, a pak si nechte zajít chuť! Fjodor Bondarčuk v roce 2013 vynalezl v Rusku zpomalené záběry, takže ze stominutového filmu máte 135mintový. Potom už jsem se musel smát, už mně nebylo trapně, ale opravdu jsem (navnaděn tímto ruským cyklem a v pohodě schůdným Gagarinem) nečekal takovýto brak. Nedoporučuju to. 29%(2.2.2014)

A tak si Rusové natočili Bitvu u Thermopyl... chci říct - Bitvu u Stalingradu... tedy - Bitvu o dům ve Stalingradu... nebo Bitvu o Káťu?... no prostě Stalingrad. Proč jsem byl tak zmaten? Inu protože místy skutečně připomínalo "třístovku" z druhé světové války, ať už patosem a přeháněním, akčními scénami, chvílemi viditelně naklíčovaným pozadím... a třístovku já mám rád, tudíž i tenhle ruský za roh střílející kanón se v mém případě trefil. Chvílemi to možná bylo zbytečně utahané a některé momenty byly slabší, ale naopak některé byly skvělé, mrazivé, dojemné nebo vizuálně perfektní. A když už jsme u toho vizuálu, doporučuji kouknout na toto video, kde je ukázano jak se tvořily parádní efekty pro film (pokud se chcete koukat na film, tak si to pusťte až potom): http://www.youtube.com/watch?v=rwzwxGB2NbU(21.1.2014)

• FilmFan24

...byl jednou jeden dům, stál ve válkou sužovaném Stalingradě a bydlela v něm mladičká Káťa, kterou chránilo pět chrabrých vojáků před německkou armádou vedenou odhodlaným kapitánem...Asi tak by se dalo začít psát o ruském válečném válečném spektáklu, který nabízí velice lidský příběh lidí sužovamých válkou. Asi ale hlavně díky režijním postupům, které jsou navlas stejné jako ve filmech Michaela Baye a digitálnímu marastu, kterým je plýtváno i tam, kde by opravdu nemuselo, film sklouzává de šedivého průměru zapomění. Bohužel ty staré ruské válečné velkofilmy, které jsem opravdu neměl nikdy příliš v lásce, byly alespoň plné skutečných dobových rekvizit kdežto tady jsou všude přítomné "pouze" CGI efekty.(20.6.2014)

Fjodor Bondarčuk je ruská obdoba Michaela Baye. Stalingrad je natočen efektně a líbivě, pomalu nevíte, kam se koukat dřív, jestli na zpomalené exploze, zpomalené výskoky vojáků před explozemi, zpomalené průlety letadel, zpomalené výstřely, zpomalené letící kulky, zpomalené pohledy na zdevastované město, zpomalené útrpné záběry na zmazané tváře vojáků.... Když o tom tak přemýšlím, ten film je z 80% zpomalenej. Je to těžce nerealistické (výpady ala 300), ale vypadá to fakt docela dobře, jenže po chvíli to začne být nuda. Příběh skupiny vojáků a dívky na pozadí této slavné bitvy je stupidní a ještě k tomu celé orámování děje Japonskou katastrofou z roku 2011, kde rusáci zachraňují zavalené Němce, to je fakt hodně nepovedenej "vtip".(22.12.2013)