• Česko

• Rusko

Сталинград

Akční / Válečný

Rusko, 2013, 135 min

Zabudnite na sovietske podanie, zabudnite na nemecké podanie, či skvelé americko-britské, toto je niečo úplne iné. Nečakajte ani učebnicový priebeh, toto je umelecké dielo v digitálnom prevedení, ktoré má však aj od hry Call of Duty trocha ďalej, je to proste niečo nové, na podobný film si nespomínam. Škoda, že napriek tým životopisným vsuvkám, si ma takmer žiadna postava veľmi nezískala. Kretschmann spolu s Fyodorovom k tomu mali najbližšie, no v pamäti mi skôr asi zostanú tie kamerové zábery. Nevidel som to v 3D, no napriek spomalovaniu, tam tej akcie dosť chýbalo a pátosu tam kvôli hudbe bolo ozaj dosť, tiež tie konverzácie z toho vyrábali priam ľúbostný film, no ani z toho veľa nebolo, dokonca ani ruské megalomanstvo nadosahuje napríklad taký Pearl Harbor ani zďaleka. Proste akoby sa niečo načalo, no po akejsi prvej pätine zaseklo, aj keď dokonca ani úvod a záver ma nejak neoslovili a to mne vôbec nevadia nejaké hrdinské, poučné, vlastenecké, no svojim spôsobom ľudské motívy. Technicky to vyzerá byť zvládnuté, no obsahovo je to dosť prázdne, navyše zabitie niekoho s tým, že iný spôsob nepoznám a nedospetie k iným pohľadom, či nadhľadom nad veci, tak to je trocha smutné. Dokonca som si dlhú dobu pripadal, ako keby sa to dialo ku koncu leta, ten požiar tam trval príliš dlho a bol veľmi výrazný a tú akúsi zimu som si veľmi neuvedomoval, ale neviem, nebol som tam vtedy, iba mi to prišlo príliš digitálne, nereálne, tú atmosféru každého pocitu pri stláčaní spúšte na zbrani so studenými rukami, tú brutalitu, bolesť, to proste tam nebolo podľa mňa a myslím, že Bondarčuk sklamal, najmä nové generácie si z toho nemusia nič zobrať, napriek tej prehnanosti. Čakal som niečo na štýl vystupňovaného a viac zreálneného Pianistu, čakal som jatky, neustále útoky, proste priblíženie skutočných udalostí, no toto je len priemerné dielo pre moderného nenáročného diváka, z môjho pohľadu.(1.3.2014)

Tak jsem se k tomuhle filmu konečně dostal. I když jsem tu a tam zaslechl drsné hodnocení, nepolíben komentáři jsem k filmu přistoupil jakkoliv neovlivněn. První co vás asi praští do očí a to nemusíte být nutně fanda do válečných filmů je vizuální zpracování. To bylo opravdu dechberoucí. Rozsekaný Stalingrad ozářený neustálými požáry budov s kakofonií střelby, výbuchů a sirén ohlašujících nálety. Zdálo se až neuvěřitelné, že v tom ,,městě'' nejen že žili vojáci, ale přežívali i zbytky civilního obyvatelstva. Ulice a náměstíčka plná sutin, vraků techniky a mrtvol dokonale dotvářely kulisy mrtvého válkou zničeného města. Třešničkou na dortu byl na vše usedající popel, neustále se sypající z nebes... Za toto bych dal plný počet hvězd. Pak zde máme příběh který už krapet skřípe. Úvod byl velmi originální a chvilku jsem dokonce nechápal možné souvislosti se Stalingradem. Pak nás ale film přenesl do války a vše bylo ok. Posléze sledujeme spíše milostnou romanci než válečný film a i když dojde na celkem dost solidních a solidně udělaných akcí, spíše se v něm konverzuje. Ta romantika mi až tak nevadila. Mladá dívka a pět drsných vojáků co zapomnělo během neustálého zabíjení co je cit a kteří začali postupně tát - s tím se dá lecos počít. Na straně druhé sledujeme i zamilovaného německého kapitána tentokráte však do Rusky, s čímž má onen důstojník problém. Ona je podobná jeho mrtvé ženě, ale zároveň Rusy považuje za špínu. I ona však v něm postupně přetaví čest a povinnost pruského důstojníka na nenávist k válce. To vše by bylo ok, nebýt té stopáže. Být to o 30 min. kratší jistě by to bylo ku prospěchu filmu... Naopak závěr mi přišel tak odfláknutý a useknutý, že mi připadalo že tvůrci si délku filmu náhle uvědomili a tak konec prostě usekli... Konec nenavazuje na začátek a to mně nakrklo. Samozřejmě se shoduji s ostatními co holdojí válečnému řemeslu, že ve filmu bylo dost nelogickcých míst... Zmíním hořící útočící ruskou pěchotu, ohňostroj po jednom odraženém náboji, to že Rusové měli nedostatek munice, pálili jen ze špaginů zatímco vyházeli kupu mrtvých Němců před dům po kterých tam muselo zůstat nejdno empéčko, granáty atd... Úplně mimo bylo kárání ruského velitele svého snajpra za odstřelené Němčoura jdoucího pro vodu s výtkou, že si šel pro vodu a ani dravá zvěř u napajedel nezabíjí pijící kořist... Asi to mělo mít nějakou hlubší myšlenku na téma zabíjení, ale celé to vyznělo jako neuvěřitelná blbost. Za prvé, predátoři loví právě u napajedel, za druhé s tímto přístupem by asi milého velitele brzy NKVD zastřelila za zradu pokud nezabíjel nenáviděného nepřítele kdykoliv mohl a ještě za to případně káral své muže... Jeho výtku bych chápal jen v tom okamžiku, kdyby výstřel prozradil pozici pozorovatele atd.. tady ale Skopčáci moc dobře věděli kdo v domě a kde v jakém patře bydlí... Ale i s tím vším, mně film bavil. Bylo to zase něco jiného a po delší době jsem zase viděl solidně udělaný válečný film. Takže nakonec dám 4 čutory, ale je to tedy s odřeným filcovým obalem.. * * * *(23.10.2014)

• misterz

Keby vedel tatko Bondarčuk, čo za hroznú kakačku natočil jeho (ne)podarený synáčik, tak chytí mokrý vecheť a toľko ho ním mlátí, až by z neho lietali len zdrapy. Viac nie je čo dodať, hrozná digitálna zlátanina na pomedzí fantasy paródie a s pátosom, že by sa zaň nemuseli hanbiť ani v Holyvúde. 15/100(7.4.2015)

Vojnový film ako má byť s trochu viac CGI efektami.(16.4.2014)

Filmů založených na silném ruském patosu už jsem pár viděl a mám je docela rád. Minimálně se u nich pobavíte. Tenhle má však něco, co ostatním zcela chybělo - naprosto šílené digitální zpracování. Dost dlouho mi trvalo si na to zvyknout, protože jsem podobných filmů až tolik neviděl. Když se mi zvyknout podařilo, tak do hry vstoupila žena a z válečného filmu se stala jakási podivná telenovela. Podobná láska, až postel zapraskala se zrodila i na druhé straně, když se německý kapitán zamiloval do neuvěřitelně odporné Rusky, či co to bylo za potvoru. Následuje dvouhodinové obléhání domu, který obývá pět lidí. Dále mi ve snímku dost vadilo, že německy mluvící lidé byli v reálném čase překládány do ruštiny absolutně monotónním hlasem vypravěče. Naopak mě potěšilo vystřelení tříštivé střely o tank za roh. Ruští hrdinové byli sympaťáci, takže můj celkový dojem z filmu dost pozvedli. Celkově se jedná o dost zvláštní film. Je odvyprávěn a podán metodami, které byly k vidění spíše dříve, avšak je natočen s obrovskou digitalizací snad všeho, což je možné vidět zejména v seriálech, které jsou razantně omezeny rozpočtem. Dost mi film připomínal seriál Spartakus, ačkoli film není ani vzdáleně tak debilní. Film jsem vidět ani nechtěl, neboť jsem hledal tu tolik opěvovanou verzi z roku 1993. Nakonec však nejsem rozhodně zklamán. Pěknější 3*.(11.3.2014)

• - Film byl natočen ve 3D na digitální kamery Red Epic v rozlišení 5K. (Hawaj)

• - Přestože se ve filmu objevuje množství obrněné techniky, žádná z ní není původní. Sovětský tank T-34 je pouze dřevěná maketa, německé samohybné dělo StuG III je novostavba postavená na podvozku poválečného obrněného transportéru MT-LB a tanky Panzerkampfwagen IV jsou repliky postavené na podvozcích tanků T-44. (p3tris)

• - Dom vo filme je podľa legendárneho Pavlovho domu v Stalingrade a podľa jeho histórie. (stefi7773)