Inu, jak si kdysi poznamenal Delacroix: "Maska je vše."(19.4.2008)

Tato bezduchá veselohra v sobě opravdu nemá nic, čím by překvapila. Historka o českém Donu Quijotovi působí místy i trapně. Krejčík zblázněný do středověku je vyhnán z města, protože zničil důstojný ráz městských oslav. Odstěhuje se na místní hrad, kde se zamiluje do „Dulcieny“ jinak filmové statistky a za pomoci svého přítele si ji snaží naklonit odvarem z tymiánu. Nakonec objeví poklad a stane se pánem hradu a čestným občanem města, a to vše proto, aby se už nikomu neřeklo, že je skvrna a aby nikdo nevystřihoval z knih obrázky. Tento film mě jen utvrdil v názoru na hodně nevyrovnanou tvorbu Jaroslava Kvapila, který je autorem námětu. Divák se u tohoto snímku může pouze dohadovat se svým vlastním já, zda ho více nudí scény v městečku nebo na hradě. Hlasuji pro první variantu. Přesto se domnívám, že se tato veselohra neztratí. Český divák se rád zasměje všemu, co je s Burianem, a televizní stanice mu v tom rády vyhoví. Kvantita na úkor kvality. A obávám se, že až slepá oddanost a manipulace ve stylu Zdeňka Trošky. Dobový průměr, který lze vynechat.(4.7.2004)

Florián Svíčička v podání Vlastíka je perfektní!! A Václav Trégl v roli Jardy je taky super, hraje úplně normální postavu, než jak jsme vždy zvyklí. Výborný Burianovy situace a vtip! Ty kulisy hradu mají taky své kouzlo. Jo, tenhle Vlastíkův film mám taky moc rád.(17.6.2012)

• Tommassi3

"To by tak hrálo, aby exekutór hrál loupeživýho rytíře !!" ;)(25.7.2015)

• zette

Velmi spatny scenar se spoustou az trapnych scen, ktere nezachranil ani Burian v hlavni roli. Fric se snazil tocit filmy pro sirokou verejnost, tady vsak jiz trochu prestrelil...(3.3.2012)

• - Natáčanie filmu prebiehalo na viacerých miestach v Prahe. (dyfur)

• - Snímek s Vlastou Burianem Hrdina jedné noci se měl původně jmenovat Výlet do rytířských dob. Pod tímto názvem jej nalezneme v několika číslech filmovém týdeníku Kinorevue (1. ročník, 1934/35). Nový název se poprvé v Kinorevue objevil v č. 33 (r. 34/35) z 10. 4. 1935.

(Futt)