Challenger

(festivalový název) (TV film)
  • Velká Británie The Challenger (více)

Príbeh vyšetrovania jednej z najväčších katastrof amerického vesmírneho programu - nehody raketoplánu Challenger, ktorý explodoval 73 sekúnd po štarte. Zo sedemčlennej posádky nikto neprežil. NASA spočiatku tvrdila, že neurobili žiadnu chybu, nositeľ Nobelovej ceny Richard Feynman však napriek neveľkej podpore zo strany ostatných vyšetrovateľov oboznámil svet so skutočnou príčinou nehody. (STV)

Arsenal83

Žiaľ politika je silnejšia ako veda, fakty a pravda. Dá sa to poukázať aj v takomto určite rozpočtom nie najdrahšom, ale určite trefnom snímku. Po vzhliadnutí budete mať pocit, že sa vám asi ani neoplatí pozerať televízne noviny, čítať printovú tlač alebo online články. Všetko je regulované niekym vyššie, ukazujú nám pravdu, akú chcú aby bola a preto je ťažké sa k nej dopátrať. Majú nás len za ovce. Tu to ešte nejako dopadlo, ale koľko je tých prípadov a skreslených informácií, ktoré dostávame? ()

CiTrus007

Tento film mě příjemně překvapil svým ponurým realismem, díky kterému se z poněkud ploché předlohy vyšetřování havárie Challengeru vyloupnulo plnokrevné investigativní drama z doby dozvuků studené války. William Hurt, který mistrně stvárnil vyšinutého akademika za zenitem, své postavě vtisknul charakter a svědomí, čímž příběh nabírá na morálním rozměru. Film je vzrušující, má svůj styl i spád. Nejvíce si na něm asi cením dobové akurátnosti. 8/10 ()

Enceladus

Celý príbeh je taký ťahavý až miestami nezáživný. Je jasné, že na takejto téme sa nedá udržať napätie počas celého filmu, ale trochu pridať na dynamike by nebolo naškodu. Hlavne keď hlavnú zápletku (výbuch) ukážete hneď na začiatku a už sa nemáte kam pohnúť a len sa držať vopred určeného zámeru. Ale uznávam, že sa režisér nedržal len posádky a vyšetrovacej komisie, ale trochu zabrdol aj doživota fyzika Richarda Feynmana. Jeho snaha o vyšetrenie tragédie bola najzaujímavejšia z celého deja a v podstate ma ani tak nezaujímala tragédia ako jeho životný príbeh. ()

gogo76

"Raketoplán má viac ako 2 milióny súčiastok, takže nájsť chybu nebude také ľahké..." Kvalita tv filmov a seriálov v posledných rokoch neuveriteľne stúpla a vídame v nich hercov, ktorých sme si donedávna s televíziou nespájali. Challenger vzhľadom na obmedzený rozpočet nemohol, ale možno ani nechcel prísť s trikovými zábermi, výbuchom raketoplánu, ani jeho prípravy a letu, ale ponúka nám iný príbeh a to pohľad na vyšetrovaciu komisiu a ich snahu zistiť príčinu pádu a zlyhania raketoplánu. W. Hurt zahral výborne a keď vezmem do úvahy fakt, že ide prevažne o konverzačný film, musím vyjadriť max. spokojnosť pretože si film dokázal udržať moju pozornosť po celú stopáž. +++ Raketoplán Challenger havaroval 28. januára 1986 a zomrelo všetkých sedem členov posádky. +++ 80% ()

VanTom

Poučná rekonstrukce (a jen lehká dramatizace) nazírá na vyšetřování katastrofy raketoplánu Challenger z pohledu zaníceného profesora Feynmana, v komisi jako jediného nezávislého, bez postranních závazků (nikdo totiž nehodlá přiznat chybu, natož odpovědnost - zejména NASA). Jde o takový typ námětu, který je z faktografického hlediska nesmírně zajímavý sám o sobě, jeho zfilmování tedy nemá moc co pokazit. ()

• Keď Feynman (Joanne Whalley) zvracia na pánskych záchodoch, splachuje toaletu moderným automatickým splachovačom. Takéto moderné toalety však v roku 1986 neexistovali. (Laslo)
  • Challenger byl druhý raketoplán NASA, který byl vypuštěn na oběžnou dráhu Země. Jeho první mise začala 4. dubna 1983 a skončila 9. dubna 1983. Poté vykonal Challenger ještě osm vesmírných misí. Byl zničen 28. ledna 1986 po necelých třech letech aktivní služby. (sator)