Challenger (TV film) (festivalový název)

Feynman and the Challenger

• Challenger Disaster, The

• slovenský

Challenger

Drama / Dokumentární

Velká Británie / USA, 2013, 90 min

William Hurt v roli svojského fyzika, ktorý sa snaží dopracovať k pravde o jednej z najväčších nehôd americkej histórie. A to aj napriek zdravotném problémom či neustálym hádzaním polien pod jeho nohy. Dramatické prvky sú slabšie, čo však možno pripísať televíznej produkcii. Hodnotenie: 70%(28.6.2014)

Veľmi slušne spracovaný TV snímok, ktorý ponúka pohľad na jednu z najtragickejších udalostí NASA. 28.1.1986 štartuje raketoplán Challenger na jeden z ďalších zo svojich dobrodružných letov, ktorý prostredníctvom TV sleduje takmer celý svet. Všetko prebieha podľa "plánu", až nastáva 73 sekunda letu a nečakaný VÝBUCH. Pred pár dňami som sledoval jeden z dokumentov, ktorý sa zaoberá touto udalosťou. Tak ako v tomto filme, aj tam zazneli informácie o výsledkoch z vyšetrovania, nad ktorým zostáva rozum stáť. Koho zaujíma pohľad na politiku, ktorá bola príčinou a dôsledkom onoho tragického dňa, smelo do toho. Pokiaľ by sa niekto rád dozvedel celú súhru, prečo "musela" zahynúť nevinná posádka, treba vidieť ešte dokument "Challenger: Countdown to Disaster", nakoľko oba snímky prezentujú iný uhol pohľadu na samotné dôvody katastrofy.(4.8.2015)

Možná v hodnocení trochu přestřeluji, ale pro Richarda Feynmana mám slabost již léta, dlouho před vznikem tohoto filmu. Jeho knižní předloha se mi zdá ještě o poznání lepší, zejména plastičtější skrze návraty do válečných dob, kdy tým skvělých amerických fyziků pracoval na vývoji atomové bomby, ale i tahle dramatizace to podstatné z knížky zachovává.(27.6.2014)

75% ... Zaujímavý náhľad do politiky NASA a do vyšetrovania komisie ohľadom príčiny výbuchu raketoplánu Challenger v 1986. William Hurt bol perfektný.(26.12.2014)

Kde leží zlatá střední cesta mezi vědeckou etikou, osobní odpovědností vůči sobě sama, pravdou a politikou? Drama o vyšetřování jedné z největších tragédií vesmírného programu na samém sklonku studené války nezávislou komisí, kde má však každý člen nějakou svou tu více a tu méně skrytou agendu. Drží se to skutečnosti a zároveň to splňuje krytéria dobrého konspiračního thrilleru; zákulisní politikaření, potají doručované poznámky, ztracené zápisky, nespolupracující management... Je to tu vše. A ač je to primárně právě o vyšetřování příčiny havárie, tak to zdaleka není jen o ní.(4.5.2014)