Challenger (TV film) (festivalový název)

Feynman and the Challenger

• Challenger Disaster, The

• slovenský

Challenger

Drama / Dokumentární

Velká Británie / USA, 2013, 90 min

"Raketoplán má viac ako 2 milióny súčiastok, takže nájsť chybu nebude také ľahké..." Kvalita tv filmov a seriálov v posledných rokoch neuveriteľne stúpla a vídame v nich hercov, ktorých sme si donedávna s televíziou nespájali. Challenger vzhľadom na obmedzený rozpočet nemohol, ale možno ani nechcel prísť s trikovými zábermi, výbuchom raketoplánu, ani jeho prípravy a letu, ale ponúka nám iný príbeh a to pohľad na vyšetrovaciu komisiu a ich snahu zistiť príčinu pádu a zlyhania raketoplánu. W. Hurt zahral výborne a keď vezmem do úvahy fakt, že ide prevažne o konverzačný film, musím vyjadriť max. spokojnosť pretože si film dokázal udržať moju pozornosť po celú stopáž. +++ Raketoplán Challenger havaroval 28. januára 1986 a zomrelo všetkých sedem členov posádky. +++ 80%(9.2.2016)

Jestli se tímto způsobem setkat ve filmu s vědou a fyzikou, tak velké ano. Klidně ještě stokrát...a to jsem si chtěl po obědě pustit něco co mě uspí, jenže po pár minutách jsem seděl metr před televizí. Poutavě i poučně natočené a skvěle zahrané plíživé drama.(15.7.2014)

Feynmana jsem znal jen z jeho přednášek a jakožto držitele Nobelovky. Vůbec jsem netušil, že byl členem vyšetřovací komise Challengeru. Samozřejmě je to celé lehce poupravené, kvůli vyprávění a dramatizaci. Například to dle filmu vypadá, že až díky Feynamanovi začali zkoumat vliv nízké teploty. Naopak to bylo to první, na co většina upozorňovala, včetně CNN, která (jako jediná velká zpravodajská stanice) vysílala živě z místa. Mimochodem na zveřejněných rozhovorech mezi posádkou a KSC můžete zaslechnout i pár vtípků na téma studeného počasí. Feynman poukázal hlavně na absurdní pravděpodobnost selhání, kterou si NASA stanovila. Dále na velké chyby v komunikaci NASA a dodavatelů. Svoji roli sehrál i při oné demonstraci účinků chladu na těsnění SRB.(2.10.2016)

Kdo, nebo co, může za smrt posádky při startu raketoplánu Challenger v lednu 1986?Ohňostroj na obloze při startu znamenal obrovskou tragédii, která na spoustu let způsobila útlum letů do vesmíru. Je vytvořena státní vyšetřovací komise, do které je přizván i přední světový americký fyzik.Naštěstí je absolutně nezávislý, což se může stát trnem v oku těm, kteří se chtějí přiživit na ziscích, plynoucích ze zakázek pro NASA. Skvělý William Hurt jakožto mírně nerudný, leč pronikavě inteligentní pán, jehož závěry dokázaly identifikovat špatné součástky. A pořád platí, že peníze hýbou světem.(23.5.2014)

William Hurt v roli svojského fyzika, ktorý sa snaží dopracovať k pravde o jednej z najväčších nehôd americkej histórie. A to aj napriek zdravotném problémom či neustálym hádzaním polien pod jeho nohy. Dramatické prvky sú slabšie, čo však možno pripísať televíznej produkcii. Hodnotenie: 70%(28.6.2014)

• - Keď Feynman (Joanne Whalley) zvracia na pánskych záchodoch, splachuje toaletu moderným automatickým splachovačom. Takéto moderné toalety však v roku 1986 neexistovali. (Laslo)

• - William Hurt a Brian Dennehy sa stretli pred filmovými kamerami po 30 rokoch od ich predošlého spoločného filmu Gorky Park (1983). (Laslo)