Challenger (TV film) (festivalový název)

Feynman and the Challenger

• Challenger Disaster, The

• slovenský

Challenger

Velká Británie / USA, 2013, 90 min

Jestli se tímto způsobem setkat ve filmu s vědou a fyzikou, tak velké ano. Klidně ještě stokrát...a to jsem si chtěl po obědě pustit něco co mě uspí, jenže po pár minutách jsem seděl metr před televizí. Poutavě i poučně natočené a skvěle zahrané plíživé drama.(15.7.2014)

Možná v hodnocení trochu přestřeluji, ale pro Richarda Feynmana mám slabost již léta, dlouho před vznikem tohoto filmu. Jeho knižní předloha se mi zdá ještě o poznání lepší, zejména plastičtější skrze návraty do válečných dob, kdy tým skvělých amerických fyziků pracoval na vývoji atomové bomby, ale i tahle dramatizace to podstatné z knížky zachovává.(27.6.2014)

Co stojí za jednou z nejpalčivějších havárií v historii americké pilotované kosmonautiky? Chyba lodního tesaře? Známý japonský sabotér Samoseto? Proměnná na mysu Canaveral v podobě mrazivého počasí? Šlendrián NASA a vedení dodavatelských firem? Hawesova dramatizace úhlem pohledu jednoho z projektantů výbušného Manhattanu vám dodá dostatek odpovědí i poznání, že matematický výpočet bude vždycky přesnější, než víra v dobré konce.. Hurt i Greenwood standardně velmi dobří.(28.1.2016)

"Raketoplán má viac ako 2 milióny súčiastok, takže nájsť chybu nebude také ľahké..." Kvalita tv filmov a seriálov v posledných rokoch neuveriteľne stúpla a vídame v nich hercov, ktorých sme si donedávna s televíziou nespájali. Challenger vzhľadom na obmedzený rozpočet nemohol, ale možno ani nechcel prísť s trikovými zábermi, výbuchom raketoplánu, ani jeho prípravy a letu, ale ponúka nám iný príbeh a to pohľad na vyšetrovaciu komisiu a ich snahu zistiť príčinu pádu a zlyhania raketoplánu. W. Hurt zahral výborne a keď vezmem do úvahy fakt, že ide prevažne o konverzačný film, musím vyjadriť max. spokojnosť pretože si film dokázal udržať moju pozornosť po celú stopáž. +++ Raketoplán Challenger havaroval 28. januára 1986 a zomrelo všetkých sedem členov posádky. +++ 80%(9.2.2016)

Kde leží zlatá střední cesta mezi vědeckou etikou, osobní odpovědností vůči sobě sama, pravdou a politikou? Drama o vyšetřování jedné z největších tragédií vesmírného programu na samém sklonku studené války nezávislou komisí, kde má však každý člen nějakou svou tu více a tu méně skrytou agendu. Drží se to skutečnosti a zároveň to splňuje krytéria dobrého konspiračního thrilleru; zákulisní politikaření, potají doručované poznámky, ztracené zápisky, nespolupracující management... Je to tu vše. A ač je to primárně právě o vyšetřování příčiny havárie, tak to zdaleka není jen o ní.(4.5.2014)