poster

Challenger (TV film) (festivalový název)

 • Velká Británie

  Feynman and the Challenger

 • Challenger Disaster, The

 • slovenský

  Challenger

Drama / Dokumentární

Velká Británie / USA, 2013, 90 min

 • majo25
  ***

  William Hurt v roli svojského fyzika, ktorý sa snaží dopracovať k pravde o jednej z najväčších nehôd americkej histórie. A to aj napriek zdravotném problémom či neustálym hádzaním polien pod jeho nohy. Dramatické prvky sú slabšie, čo však možno pripísať televíznej produkcii. Hodnotenie: 70%(28.6.2014)

 • *CARNIFEX*
  ****

  Veľmi slušne spracovaný TV snímok, ktorý ponúka pohľad na jednu z najtragickejších udalostí NASA. 28.1.1986 štartuje raketoplán Challenger na jeden z ďalších zo svojich dobrodružných letov, ktorý prostredníctvom TV sleduje takmer celý svet. Všetko prebieha podľa "plánu", až nastáva 73 sekunda letu a nečakaný VÝBUCH. Pred pár dňami som sledoval jeden z dokumentov, ktorý sa zaoberá touto udalosťou. Tak ako v tomto filme, aj tam zazneli informácie o výsledkoch z vyšetrovania, nad ktorým zostáva rozum stáť. Koho zaujíma pohľad na politiku, ktorá bola príčinou a dôsledkom onoho tragického dňa, smelo do toho. Pokiaľ by sa niekto rád dozvedel celú súhru, prečo "musela" zahynúť nevinná posádka, treba vidieť ešte dokument "Challenger: Countdown to Disaster", nakoľko oba snímky prezentujú iný uhol pohľadu na samotné dôvody katastrofy.(4.8.2015)

 • Aky
  *****

  Možná v hodnocení trochu přestřeluji, ale pro Richarda Feynmana mám slabost již léta, dlouho před vznikem tohoto filmu. Jeho knižní předloha se mi zdá ještě o poznání lepší, zejména plastičtější skrze návraty do válečných dob, kdy tým skvělých amerických fyziků pracoval na vývoji atomové bomby, ale i tahle dramatizace to podstatné z knížky zachovává.(27.6.2014)

 • CiTrus007
  ****

  Tento film mě příjemně překvapil svým ponurým realismem, díky kterému se z poněkud ploché předlohy vyšetřování havárie Challengeru vyloupnulo plnokrevné investigativní drama z doby dozvuků studené války. William Hurt, který mistrně stvárnil vyšinutého akademika za zenitem, své postavě vtisknul charakter a svědomí, čímž příběh nabírá na morálním rozměru. Film je vzrušující, má svůj styl i spád. Nejvíce si na něm asi cením dobové akurátnosti. 8/10(15.5.2014)

 • Splasher
  ****

  Feynmana jsem znal jen z jeho přednášek a jakožto držitele Nobelovky. Vůbec jsem netušil, že byl členem vyšetřovací komise Challengeru. Samozřejmě je to celé lehce poupravené, kvůli vyprávění a dramatizaci. Například to dle filmu vypadá, že až díky Feynamanovi začali zkoumat vliv nízké teploty. Naopak to bylo to první, na co většina upozorňovala, včetně CNN, která (jako jediná velká zpravodajská stanice) vysílala živě z místa. Mimochodem na zveřejněných rozhovorech mezi posádkou a KSC můžete zaslechnout i pár vtípků na téma studeného počasí. Feynman poukázal hlavně na absurdní pravděpodobnost selhání, kterou si NASA stanovila. Dále na velké chyby v komunikaci NASA a dodavatelů. Svoji roli sehrál i při oné demonstraci účinků chladu na těsnění SRB.(2.10.2016)

 • - William Hurt a Brian Dennehy sa stretli pred filmovými kamerami po 30 rokoch od ich predošlého spoločného filmu Gorky Park (1983). (Laslo)

 • - Keď Feynman (Joanne Whalley) zvracia na pánskych záchodoch, splachuje toaletu moderným automatickým splachovačom. Takéto moderné toalety však v roku 1986 neexistovali. (Laslo)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace