• Marthos
  *****

  Je takřka nepsaným pravidlem, že mnohé z úspěšných divadelních inscenací jsou záhy následovány svým filmovým ztvárněním. Obdobná praxe nabývala čilého zájmu již v období třicátých let, kdy filmoví režiséři a producenti bedlivě sledovali každé zahájení divadelní sezóny předních pražských scén. Šamberkova satirická fraška, strefující se v milimetrové přesnosti do šosácké a prudérní společnosti přelomu století, se na repertoáru pražského Národního divadla poprvé objevila v 33. roce v rámci silvestrovského představení a čítala potom několik úspěšných repríz. O dva roky později začala v barrandovských ateliérech vznikat v pořadí již druhá filmová adaptace Šamberkova majstrštyku. Originalní, jemně ironizující humor a jakoby jiný rozměr vtiskl filmu především výjimečný Hugo Haas v roli nešťastného notáře Voborského, dohnaného svými povedenými kumpány k sofistikovaným lžím a přetvářkám. Jiřinu Šejbalovou, která kralovala jevištnímu nastudování, vystřídala v hlavní ženské roli tehdy třiadvacetiletá Jiřina Štěpničková, vycházející star s výrazným dramatickým rejstříkem. Účast ve Fričově komedii totiž naznačila leccos z jejích skrytých možností. Štěpničková prostřednictvím tohoto snímku vyvrátila mnohé z předem vyřčených kritických úšklebků a dokázala především sama sobě, že obstojí v konkurenci s přímočarým Haasem a dalšími velikány českého herectví. Nemalý podíl na úspěchu filmu mají vedle Fričovy rozvážné režie také osobnost Otakara Vávry, který tehdy působil zatím ještě coby scénárista a autor experimentálních avantgardních snímků, a celá plejáda vynikajících hereckých individualit v čele s Jindřichem Plachtou, Václavem Tréglem, Theodorem Pištěkem a Járou Kohoutem. Vědomí, že bezmála osmdesát let staré filmové příběhy si stále získávají nové obdivovatele a stávají se legendárními, to jest nesmrtelnými, se zdá být dostatečnou satisfakcí pro všechny zúčastněné.(3.10.2008)

 • zette
  ***

  Dobre herecke obsazeni a vtipne napsane dialogy delaji z tohoto filmu prijemnou podivanou. Jen ten vecne stejny scenar ceskych veseloher ze 30. let uz me unavuje.(7.2.2016)

 • blackrain
  ****

  Rozjezd byl trošku slabší. Ale vše bylo potom vynahrazeno, protože se to parádně zamotalo a přitom to bylo všechno tak jednoduché. Herecké obsazení bylo výborné. Ale nejvíce mi v hlavě utkvěly scény s Jindřichem Plachtou. Jeho slaňování z okna bylo nezapomenutelné. Hugo Haas byl kouzelný.(9.2.2013)

 • Tommassi3
  ****

  "Ondyno jsem ve snu viděla anděla nebeskýho padat hlavou do kopřiv.. A tady to maj, milostpane !!" ;)(17.12.2015)

 • NinadeL
  ***

  Němé se mi líbilo v ukázce více, i když tam nebyla Jiřinka.(22.2.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace