Čas zanechal veľké stopy na tomto filme...väčšina scén príde úsmevná...film srší naivitou...ale to nesmrteľné dielo slovenskej kinematografie...a to najmä excelentnému výkonu Paľa Bielika(7.3.2009)

Na můj vkus příliš přímočaré a prosté. Ale vzhledem ke spoustě vyobrazených tradic, na které už se zapomíná a velkému množství pěkných lidových písní mohu říci, že ten film stojí za to vidět.(7.4.2012)

Někteří lidé se stanou legendou ještě za svého života. Lid je ctí, mluví o nich, občas si něco přibarví. Po smrti začne žít legenda vlastním životem. Juraj Jánošík je legenda a filmy o něm jsou toho dokladem. Každý interpretuje svého hrdinu tak, jak ho vnímá. Mac Frič vykreslil Jánošíka jako spravedlivého obra, který se odhodlaně staví pánům, brání slabé, mstí nevinné. Jeho pojetí je dramatické a vášnivé, slovenský lid ukazuje jako porobený a zbídačený, páni jsou krutí a trestající. S poměrně krátkou stopáží je tu řečeno vše podstatné. Zatímco Agnieszka Holland se pokusila o historický pohled na svého hrdinu, Frič plně využívá mýtu a vykresluje vědomě legendárního hrdinu v souladu s lidovým vnímáním.(23.9.2015)

• - Vo filme si zahral aj zakladateľ slovenského profesionálneho divadla Andrej Bagar (gróf Šándor). (Hystory)

• - V rámci svetových osláv storočnice vzniku filmu vydali 15.5.1996 príležitostnú poštovú známku o nominálnej hodnote 16 slovenských korún pripomínajúcu film. Na známke je reprodukovaný záber z filmu - na 2 filmových políčkach Paľo Bielik v titulnej úlohe. (Raccoon.city)

• - Aničku stvárnila prvá profesionálna slovenská herečka Zlata Hajdúková. (Hystory)