Hamilton: Pokud jde o vaši dceru

• Švédsko

Hamilton 2: Men inte om det gäller din dotter

Hamilton: Keď ide o vašu dcéru

Akční / Drama / Thriller

Švédsko, 2012, 90 min

Je to dosť dobrý akčný thriller, ktorý je pokračovaním vydarenej jednotky. Má výborný príbeh o prvotriednom agentovi tajnej služby, ktorý je po dlhej dobe konečne spokojný aj vo svojom osobnom živote, keďže sa priatelí s príjemnou šéfkou bezpečnostnej služby a jej dcéra, ktorej je krstným otcom ho má veľmi rada, no po jednej ich vydarenej spoločnej akcii, behom ktorej došlo k usmrteniu atentátnika a navyše následnom vyjadrení médií, ktoré ju ukázalo vo veľmi zlom svetle sa chcú islamisti stojaci za atentátom pomstiť a preto jej unesú dcéru. Ale agent to len tak nenechá a spolu so svojimi kontaktmi urobí všetko preto, aby ju vypátral a oslobodil, ale uvedomuje si, že nepriatelia sú úplne všade. Spracovanie sa mi páči, na rozdiel od predchádzajúceho dielu si toto pokračovanie vybralo pomerne odlišnú cestu, keďže pribudol výrazný osobný motív, ktorý to celé ťahá a to mi rozhodne vyhovuje. Jedine ma mrzí, že film je až príliš krátky, kvôli čomu to miestami pôsobí podstatne priamočiarejšie, čo pri takomto medzinárodnom pojatí nie je až tak vhodné, ale aj tak ma to stále veľmi bavilo. Sadla mi dlhá úvodná fáza, vďaka ktorej si ma hlavné postavy získali a skutočne som im fandil, pátranie po únoscoch je dostatočne atraktívne a zaujalo ma aj toto celkom netradičné spojenie súčasného a bývalého priateľa, ktorí samozrejme aj tak majú rovnaký cieľ. Našťastie nesklame ani dlhé finále a opäť musím pochváliť to realistické záporné podanie Američanov, takže až na tú väčšiu priamočiarosť tu ani nemám čo vytknúť. Akcie je tu priemerné množstvo a je aj celkom slušná. Síce ma mrzí, že výrazne ubudli moje obľúbené rýchle efektné likvidácie a navyše aj vizuálne mi tu akcia príde trochu slabšie zvládnutá, ale aj tak stále pôsobí celkom realisticky, nájde sa tu pár vydarených momentov, napríklad pretočenie brokovnice a celkovo ma stále dosť bavila. A najlepšie je na tom celé finále. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, Mikael Persbrandt ma tu bavil ešte viac, než predtým, výborné ženské postavy, či už šéfka bezpečnosti, no hlavne agentka a opäť nesklamú ani zvyšné vedľajšie postavy a záporáci. Réžia a technická stránka mi až na pár detailov prišli opäť výborné, takže veľká spokojnosť. Jednotka síce bola o niečo kvalitnejšia, hlavne po stránke scenára a akcie, ale aj tak mi práve toto pokračovanie sadlo o trochu lepšie, osobný motív mi sedí viac, než ten chladný špionážny a aj postavy si ma už získali naplno. Trojke by som sa určite nebránil. 79%(18.5.2014)

Pokud předchozí Hamilton byl více jako švédská verze Bourna, tak druhý díl je více jako švédská verze Taken 1&2. Hamiltonovi unesou kmotřenku a ten se nasere a najde si ty špinavý teroristy a pěkně jim to dá sežrat. Do chvíle než unesou tu holku, tak je to nuda, ale pak se to pěkně rozjede. Tato švédská akční série se mi líbí a je to dobrá alternativa k hollywoodu. Sice by tu člověku chybělo více akce a okázalosti, co se týče stylu, ale o to více se snaží být reálnější. Btw. vůbec mi nevadil hranatý Hamilton, protože mi naopak více sedí než uhlazený Tom Cruise v Jack Reacher. Hodnocení OST:švédská elektro rutina. 5/10(27.5.2013)

Jednička dle mne určitě lepší než tohle (ten rozhovor do novin byl až příliš naivní), ale za to, že švédové stále mají koule na to aby nelezli amíkům do prdele, prostě nemůžu jít níž. No a co se týče všech těch připitomělých bondů a to ať už měli název jakýkoli, tak mi nezbývá než konstatovat, že je Hamilton všechny s naprostým přehledem strčí do kapsy.(20.3.2013)

Ono scénáristicky opět nejde o nic převratného. Amíci rozehrávající své mocenské hry na všechny strany, saudský teroriste užívající si (ne)pozornosti CIA (zdravíme Usámu) a unesená holčička, která je shodou okolností Hamiltonova kmotřenka. A tak se musí dát dohromady tým, který má děvčátko zachránit. Zkrátka prostá zápletka, ačkoliv vybroušená mnohými detaily, našláplá akce a Seveřaní krosící všechno a všechny. A to prosim bez patosu. První díl dvojka ještě o stupínek převýšila. Věřím, že máme zaděláno na parádní akční ságu made in Europe. Držim Skandinávcům palce, ať v tom nasazenym kurzu pokračujou. 90%(22.2.2013)

Slabšie ako predošlí diel. Ale Hamilton je stále super špión. Akcia je dobrá a oceňujem snahu o realistické poňatie. Tá moslimská Mata Hari je tiež pozitívum filmu. Úplný záver absolútne antihrdinský. Švédi zas urobili z Američanov najväčších gaunerov. Škoda, že scénar je menej prepracovaný ako v prvom diely. Pár scén nedávalo zmysel. Celé je to nejak narýchlo zbúchané. Krátka stopáž nedovoľuje príbehu sa poriadne rozbehnúť. Napriek mnohým negatívam, je mi táto švédska akcia veľmi sympatická. Zatiaľ tak 10-15% horšie ako predošlí diel. Ale stále v rozhraní 4*. 70%.(6.6.2013)

• - Těsně před pokusem o vraždu palestinského politika je možné vidět, že jeden ze strážců v garáži nosí na krku visačku s logem společnosti Dice. Dice je švédská videoherní společnost, kde režisér Tobias Falk dříve pracoval. (Kritiq)

• - Natáčanie filmu prebiehalo okrem Štokholmu a Londýna aj v španielskych mestách Almeria a Granada. (MikaelSVK)