Hamilton: Pokud jde o vaši dceru

• Švédsko

Hamilton 2: Men inte om det gäller din dotter

Hamilton: Keď ide o vašu dcéru

Akční / Drama / Thriller

Švédsko, 2012, 90 min

Jendotka mi spočiatku prišla lepšia, kvôli širšiemu scenáristickému záberu. Ale aj keď Hamilton 2 vyzerá väčšinu stopáže ako jednohubka o jednom únose a jednej záchrannej akcii, drobnosti okolo hlavnej línie z neho napokon spravia nadpriemerny akčný triler. So sakramentsky sympatickým agentom... a záverečnou pesničkou, akú by Hamiltonovi mohol závidieť Bourne aj Bond...(21.9.2016)

Kmotr. Carl Kmotr.. Očekával jsem, že rozhořčený Medděd zavede na Blízkém východě náboženské právo šveríja, ale výsledkem bylo jen pár vystřílených nábojů, jeden rozbitý konferenční stolek a trochu vyčabrané vody při mučení. Zobrazovaná skutečnost, že švédská zcela apolitická klika rozvědky je morálně na výši a navýsost spravedlivá, zatímco všichni ostatní hrají špinavé hry s politickým pozadím, je poněkud pokrytecká. To už Američani mají ve svých akčně-špionážních thrillerech více sebereflexe..(9.5.2016)

Švédské dřevo podruhé. Lehké a pro mnohé i stravitelné, hih hih. Skladné, ale nepříliš trvanlivé. To takhle agentovi SKRUVSTA unesou komodu... pardon, neteř, a ten se vám tak nazlobí, že dá ihned dohromady gerilovou jednotku složenou z jednoho žoldáka a kamarádky a letí znovu do Libanonu, vymačkat islámákům oči z důlků, jelikož zuby jim vykopal v prvním díle. Byla to stejná ftákovina jako předtím, ale pro mě poněkud přímočařejší a atraktivnější story.(14.10.2014)

další Hamilton obohatený zmesou konšpiračných teorii o moci a vzajomnej spolupraci medzi hladanými a hladajúcimi medzi teroristami a ... kurnik aký je "proťajšok" teroristu ??? všetko jedna banda !!!! ked ide o moc a prachy !!!! Persbrandt sa zase osvedčil až na ten záver, ale čo už niekedy treba aj dievčenske srdiečka diváčok pohladiť.(14.6.2015)

Hamilton číslo 2 dorazil k divákům velmi krátce po prvním dílu. "Osobní" zápletka slibovala pořádnou jízdu ve stylu 96 Hodin (těch prvních;)), ale pokud jste trochu podezíraví, tak vás avizovaná devadesátiminutová stopáž musí varovat - a ona je navíc v reálu 82minutová (pak přijdou titulky):P Takže tam, kde jsem čekal něco hlubšího než v jedničce, se paradoxně všechno zvrhlo jen ve zkratkovitou sekvenci špionážních machinací prokládaných bitkami jeden na jednoho a přestřelkami. Ty jsou, pravda, efektní, a po technické stránce opět není švédskému tvůrčímu týmu co vytknout, ale dalo se to celé rozpracovat podstatně zajímavěji. To, čemu se dalo v ohledu postav a jejich pocitů v prvním díle věřit, tady už nemůže fungovat. Jakž takž ještě obstojí matka, které mohamedánský pošuk nechal (nájemnými ex-SAS) unést dceru, ale ostatní včetně samotného Hamiltona to už nemají jak zachránit. Co na tom, že hrátky s motivací tajných služeb tu pustit to, a tam zase zamlčet (i aktivně podpořit) tamto, působí realisticky, když je jich tady tak strašlivě málo? V daném rozsahu se objektivně nedalo vymáčknout z toho něco víc - ale ten potenciál tu jednoznačně byl, chtělo to "jen" patnáct minut výsledného materiálu navíc. Scénárista se přitom nezměnil, takže kde nastal problém? S ohledem na kratičký odstup mezi prvním a druhým dílem, když třetí je v plánu až na rok 2014, se mi zdá, že tady někdo moc moc chtěl nahnat peníze do kasy ještě ne úplně hotovou prací, dokud měli nevděční diváci ještě ve své až příliš krátké paměti povedený úvod tohohle potenciálního zlatého dolu. Byl to tedy podraz na diváky, ale i tak si myslím, že druhá výprava s Carlem Hamiltonem po Evropě i exotičtějších končinách si zaslouží červený čtvereček - nakonec je to přece jen Coq Rouge, ne?;) 70% a doufám, že s trojkou si dají sakra větší práci.(1.4.2013)

• - Těsně před pokusem o vraždu palestinského politika je možné vidět, že jeden ze strážců v garáži nosí na krku visačku s logem společnosti Dice. Dice je švédská videoherní společnost, kde režisér Tobias Falk dříve pracoval. (Kritiq)

• - Natáčanie filmu prebiehalo okrem Štokholmu a Londýna aj v španielskych mestách Almeria a Granada. (MikaelSVK)