Potulný samuraj Kenšin: Zrození

• Japonsko Ruróni Kenšin: Meidži kenkaku romantan (více)
všechny plakáty

Po skončení bošinské války se někdejší zabiják Kenšin Himura vydává na pouť Japonskem vyzbrojený mečem s obrácenou čepelí, aby se bez vraždění zastával potřebných. (Netflix)

Fr

,,KDYŽ NĚKDO ZABIJE, ZPLODÍ TO JEN NENÁVIST. A NENÁVIST ZPŮSOBUJE JEN DALŠÍ SMRT. AŽ DO TÉ DOBY, NEŽ SE OD TOHO NĚKDO OPROSTÍ. TO JE SMYSL MÉHO MEČE....“ /// Příběh zasazenej (tipnul bych) někam do období Edo, kdy se časy změnily. Pravda, těch jmen (nekecej, že tam je i Masemenonasaku?!) je víc, než jsem byl původně připravenej vstřebat, ale teď, když vím, kdo je Kenshin Himura … (teda aspoň myslím…)…. no to už je jedno. Tenhle spravedlivej poutník, cucák (pískle), totiž svejma finesama fakt baví. Jasan, je to přitažený za pačes, ale (jestli nekecám…) to asi příběhy podle manga komiksů …. kurva, jde vo akci. Lacinej příběh, ve kterým jde vo nakopání japonskejch prdelí (s katanou v pazouře). Šikmovokáče tohle baví, tak proč si to neužít taky. Zvlášť, když se nejedná o gore píčovinu. Už dlouho sem si tak nezamečoval, ale bacha: jsem osoba, která flákla 5hvězd Djangovi. Snad proto nemůžu mít se 4ma* problém. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Manga komiksy a Nobuhiro Watsuki jdou mimo mě. 2.) Hiten Mitsurugi Ryu, Ryu Tsui Sen…. víc nepotřebuju! 3.) Thx za titule ,,lyraell“ a ,,isaydie23“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE **** NAPĚTÍ * ()

EvilPhoEniX

Tohle nemá Chybu !! Tenchu Power sakra! Hlavní hrdina vypadá jako nevinná holčička z Final Fantasy, ale vše co provádí s katanou si zaslouží oscarové ocenění, neskutečná řezba, potoky krve, stovky padlých nepřátel do toho závěrečný fight,který trvá asi půl hodiny a střetne se tam s největším samurajským hovadem všech dob.. Je to super, doporučuji všem ! ()

Flipnic

Pro mne absolutní PECKA!!!! Samurajský žánr patří k mým zcela nejoblíbenějším, takže tady bylo rozhodnuto o zábavě již předem. Ovšem dostal jsem mnohem více, než jsem čekal. Na jednu stranu mírně nadlehčená a tím nezvyklá atmosféra, mírně "comixově" laděný styl podání, ovšem výsledek absolutně dokonalý. Například již vizual filmu je úžasný. Špičková kamera, prostředí, úžasné kamerové záběry, ... Hlavní postava je takovej holčičí klouček, žádnej těžkotonážní samuraj co rube nepřátele silou jak polínka na dřevo. Právě naopak neuvěřitelně svižný a rychlý chlapeček, proti kterému nemá absolutně nikdo vůbec šanci. Děj je sice naprosto tuctový a je spíš zhmotněním anime seriálu a mangy do filmové podoby (a daří se ...). Hlavní je akce a té je opravdu hodně a od začátku je porcovaná divákovi v pravidelných dávkách. To mne však stejně nepřipravilo na "samurajské akční INFERNO", které trvá bezmála 30 minut závěru filmu a skládá se z poražení 250ti nepřátel u vily záporáka. EXCELENTNÍ souboj "katana vs dýka" (nejlepší souboj ve filmu) a závěrečný souboj s ultimátním samurajským hovadem, který trvá neuvěřitelně dlouho a je to totální adrenalinová jízda!!! Jo!!!! Tohle sakra jo!!!! Lepší než všechny USA-akčňáky co jsem viděl za poslední měsíc, Asie je prostě moje, Asie vládne!!! Obrovské překvapení ... Doporučuju zejména příznivcům mangy,seriálu a samurajského žánru. ()

Zíza

Takeru aka Kenšin překvapil - i s "kudlou" mu to jde. Akční scény byly fajn. Má to vcelku příjemné tempo. Každopádně se těším na další díly. ()

tombac

Z anime série jsem neviděl ani minutu, z mangy jsem nečetl ani stránku, ale po tomto slušném hraném akčním náhulu se záporáky, kteří by neudělali ostudu ani v Mortal Kombatu, si je dovedu představit. Pěkný vizuál a solidní výprava mě na zadek neposadí, leč akce mě choreografií, kinetikou a dravostí hodně překvapila a potěšila. Neříkám tím, že by nešla ještě vypilovat - na úrovni Tygra a draka vskutku není -, ale mezi japonskými filmy typu Shinobi či Azumi patří k tomu nejlepšímu. ()

Dragoni

Pro mě jakožto fanouška anime série Rurouni Kenshin: Wandering Samurai byl hraný film velké překvapení, které do poslední minuty splnilo mé očekávání a budu ve skrytu duše doufat, že se dočkám dalšího dílu. Dobře propracované souboje(hlavně katana vs. wakizaši byl vynikající), dobré kostýmy i příběh, který v sobě spojil hlavní postavy z prvních cca 8 dílů seriálu. 80% ()

Dudek

Keiši Ótomo přichází s dílem, kterému se velmi dobře daří pojit poetiku klasických samurajských snímků s nadsázkou animované japonské školy. Putující samuraj Kenšin sice není dechberoucím akčním snímkem, na který si ještě dlouho budete pamatovat, ale je to právě ta výše zmíněná atmosféra, co jej tahá vzhůru. ()

sniper18

Je to vydarený akčný historický film. Má dosť dobrý príbeh o špičkovom bojovníkovi, ktorý býval legendárnym zabijakom, ale svoju krvavú minulosť nechal za sebou a stal sa z neho slušný človek, ktorý ako samuraj bez pána putuje krajinou. A práve narazil na príjemné mesto, kde sa zoznámi s priateľskou mladou ženou, ktorá má problémy udržať svoju školu, ale vyčíňa tu aj mimoriadne nebezpečný nemilosrdný zabijak, ktorý prevzal jeho pôvodné meno, navyše tu funguje aj zločinecká organizácia vyrábajúca ópium a tak si ho jeho minulosť predsa len nájde. So spracovaním som dosť spokojný, už od prvej sekvencie je jasné, že toto bude vydarený filmový zážitok, čo sa aj splní, prvá tretina výborne zoznamuje so všetkým dôležitým, pričom celé to pôsobí omnoho komplexnejšie, než je v podobných filmoch zvykom, takže sa je na čo pozerať. V strednej časti to síce celé čiastočne upadne, aj keď aj tu sa nájde pár vydarených scén, ale opäť to vynahradzuje celá záverečná tretina, ktorá je výborná. Jedine ten osobnejší motív hlavnej postavy mohol byť trochu lepšie zvládnutý, z väčšiny filmu som mal pocit, že sa ho to celé netýka až tak moc, ako by malo, ale inak si ma to získalo, za čo môžu aj v rámci žánru nadpriemerne zvládnuté neakčné scény. Akcie je tu pomerne dosť a je výborná. Súboje na meče síce mám rád, ale nepatria práve medzi moje najobľúbenejšie typy akcie, no tieto patria medzi tie najlepšie, s akými som sa zatiaľ vôbec stretol. Všetky pôsobia nadmieru dynamicky a pritom sú vynikajúco natočené, žiadne strihy po každom zásahu, ako je to pri súčasnom pojatí dynamickej akcie zvykom, ale perfektná prehľadnosť a skvelé uhly kamery, takže postavy sa dajú v akcii skutočne užiť. Navyše majú aj vydarenú choreografiu, ktorá je okrem samotného používania rezných zbraní doplnená aj o rôzne kotrmelce, vykrúcania rúk a podobne, čo sa mi veľmi páčilo a sú aj slušne krvavé, síce krv je samozrejme len digitálna, ale aspoň kvalitne a pri tomto type by to asi inak ani nešlo. A chválim aj skvelý výber prostredí, v ktorých sa odohrávajú. Ani neviem vybrať tú najlepšiu, vojnový úvod, finálne súboje, ale aj všetky medzi nimi, v akcii sa teda je na čo pozerať. Herecké obsadenie je výborné, nájde sa tu až prekvapivo veľa postáv, ktoré majú svoj priestor a väčšina z nich si ma aj po všetkých stránkach získala, či už hlavný hrdina Takeru Sato, ktorý je tu ten správny sympaťák aj napriek svojej minulosti, príjemná Emi Takei, charizmatický Yosuke Eguchi ako policajný dôstojník, ale aj ostatní. Len záporáci nie sú až tak využití, je ich tu dosť a väčší priestor majú len dvaja, šéf organizácie a zabijak, ale viac alebo menej ma bavili aj ostatní. Réžia a technická stránka sú výborné, prvotriedny vizuál, perfektný výber interiérov a exteriérov, či už v akcii alebo aj mimo nej, tu nemám čo vytknúť. A zaujala ma aj hudba. Síce s predlohou nemám žiadnu skúsenosť, ale s týmto filmom som veľmi spokojný, upraviť strednú časť a ten spomínaný osobný motív hlavnej postavy a asi by som hodnotil plným počtom. A vôbec by som sa nebránil ani pokračovaniu, na konci som získal pocit, že s týmito postavami by som rád strávil ešte aspoň jedno filmové dobrodružstvo. 80% () (méně) (více)

gogo76

Úvod naznačoval, že sa vrátim do samurajských čias, ale už po pár minútach som prekvapivo zistil, že sme v úplne inej dobe. Rovnako "vylízaný " ako prachatý zloduch mi pripadal i scenárfilmu, ktorý vlastne nevieo čom chce rozprávať. Nenašiel som v tom žiaden poriadny dej. Akoby všetky scény iba smerovali k ďalšej samurajskej sekanici. kto je vlastne ten vylízaný parchant, ako sa k nemu dostal záhadný zabiják, prečo necháva krvavé papiere na miestach vraždy, prečo vlastne vraždí atď...K mnohým nadhodeným témam sa nevrátime. otázky by som mal, ale nebavilo ma hľadať odpovede. Nudil som sa. Keď sa dvaja spojenci vydajú do stráženého sídla pána "vylízaného" presekajú sa desiatkami možno stovkami samurajov, ktorých si pracháč najal. Opakujem SAMURAJOV!, nie pekárov ani záhradníkov, čo držia katanu prvýkrát v ruke. V 5 minútovej scéne ich rozsekajú na kusy...Správne som tušil , že už onedlho sa každý z nich stretne s bojovníkom, s ktorým bude bojovať 20-30 minút. Pre koho sú tieto rozprávky? Ako čítam tie nadšené recenzie , tak zisťujem, že asi pre každého, len nie pre mňa. Vrah hovorí vrahovi, že vražda je vražda? Niekedy som nemohol počúvať tie nezmysly. Videl som už nejaké samurajské filmy,ale toto je suverénne najhorší. U mňa 40%. Ak chcete sekanicu je tu podstane lepší film 13 samurajov a ten naj samurajský? Paradoxne ten, v ktorom krv netečie - Súmrak alebo trochu drsnejšie a psychologickejšie Harakiri. ()

HAL

Příjemné samurajské béčko s parádní akcí a zábavnými postavami. Ani ten původ v jednoduchém komiksu na něm není nijak zvlášť vidět.  8/10 ()

predators

Opět nic složitého pod sluncem. Dejte 15-ti letému japonci katanu s obráceným ostřím a dobré srdce, proti postavte několik pomatených, opět japonských bytostí s největším gzichtem včele, pořádně tomu naložte stopáží, srdce ryvnými výlevy a slušným audiovizuálem a dostanete průměrnou samurajskou vyvražďovačku, kterých je minimálně v poslední době jako šafránu. 60% ()

cukorek

Znova ožila kovaná oceľ a jej lesk je ako zrkadlo v ktorom protivník vidí svoju vystrašenú tvár. Bývalí zabijak povstáva z popola ako bájny phoenix a aj keď, už nezabíja jeho boj je skutočne presvedčivý. Dalo by sa povedať, že príbeh spadá do klasickej a nie raz opakovanej predlohy o hrdinovi, ktorý nepozná premožiteľa a zaslúžene dosiahne vytúžený cieľ. Aj keď týmto nikoho neohúri, skrýva v sebe iné "tajuplné oriešky". Najviac zaujímavou vlastnosťou je skvelá kamera so správnym miestom, ktorá pár krát ozaj podáva senzačné zábery a v istých momentoch zapojenie sláčikového ozvučenia, vytvára harmóniu, ktorú môžme nájsť v tých najlepších filmoch. Aj keď súbojov je trocha pomenej prichádzajú v skvelom a rozumnom usporiadaní až kým nepríde konečný, nekompromisný boj. Boj o všetko a so všetkým, čo v takýchto chvíľach má prísť. Čo, ale robí filmu hanbu je komediálny a nepodarený obchodník s topánkami na vyvýšenej podrážke, ktorý uberá na vážnosti vznešeného samurajského príbehu. Jeho postava a scény v ktorých sa objavuje sú kvalitou úplne kdesi inde, kdesi mimo "hracieho poľa" akýmsi autom tohto filmu. Japonci sú v podobných filmoch ozaj zdatný producenti a tento s menšími nedostatkami hodnotím na 70%. ()

PetrPan

Japonské omalovánky až na pár výjimek vcelku ignoruju, ale po zhlédnutí celé téhle samurajské ságy z nich pošlé, možná svůj předsudek někdy reviduji a do nějaké echt omalovánky se pustím.  Prvních víc než dvě hodiny s Kenšinem jsem si totiž náramně užíval. Stylizované japonské vše, od formy, postav, emocí až po souboje ( i na počasí s mými milovanými provazci deště samozřejmě dojde) mi tu prostě ladilo  s receptory podobně jako italské giallo. Příběh bývalého zabijáka, který přísahal, že už život nikomu nevezme a při té příležitosti používá i zvláštní katanu s obrácenou čepelí a proti němu gang grázlů v nelehké době úsvitu moderních dějin Japonska, mezi nimi  pak jeden, který vyniká svým zlem nade všemi. Chlapecká až dívčí tvářička hlavního hrdiny ostře kontrastuje (nebo souzní?) s jeho mistrovskou technikou a ač souboje působí silně fantastickým dojmem, pro realističnost si odskočte k sérii o Zatoichim.,tak jsou dechberoucí ukázkou výborné akční choreografie.  Výborný začátek! ()

ainny

Moc jsem se na film těšila, protože Sato Takeru je... malý velký muž, který má před sebou hvězdnou kariéru. A v téhle roli se snad narodil. Sice mě trochu mátlo ono "po deseti letech", ale budiž. Muži přece nestárnou. Výprava byla parádní a děj, který nenudil. Jen víc takových příběhů, které jsou sice krvavými, ale přesto pohádkami a dokážou našince vytrhnout z všedních dnů. ()

Jirka_Šč

Neviděl jsem mangu ani anime, ale jsem ochotný věřit, že názory v této diskusi jsou správné a doopravdy se jedná o jeden z nejlepších přepisů anime do filmu (a s odstupem také jeden z top samurajských filmů, jaké aktuálně znám - 88%). Plnohodnotně rozvést charaktery ze seriálu je samozřejmě nemožné, takže to ani nikomu nevyčítám. Zajímavé postavy. Snad první film z období reformy Meiji, který jsem viděl. Krásně opravdově působící prostředí, oblečení. Realistické v tom, že když postava upadne, je zašpiněna, má zablácenou tvář, větvičky ve vlasech (ve filmu málo vídané prvky). Emi Takei mi dost připomínala Tabe Mikako (což v překladu znamená, že sympaťačka). A vůbec poprvé jsem viděl, aby ve filmu (mimo anime) některá postava mávala takovým megamečem (a nepůsobilo to směšně). ■ P.S. Jestli bude pokračování, chci ho vidět! ■ TV spot k filmu: http://www.youtube.com/watch?v=mML6MuE0S2c ■ Upravuju hodnocení na nejvyšší - ono je to vlastně bezchybné. ()

Chrustyn

Vizuálně slušný, ale zbytečně roztahaný akčňák se samurajskou tematikou, kde nechybí krvavé souboje, ale je jich proklatě málo. ()

ScarPoul

Moderná verzia samurajských príbehov zasadená do doby Meidži pojednáva o tulákovi Kenšinovi, kedysi slávnom zabijákovi, teraz pútnikovi snažiacom očistiť svoje dávne skutky tým, že bude ľuďom pomáhať. V zásade jednoduchá prízma kedy cesta o pomste je dláždená dobrými úmyslami hlavného hrdinu je podaná epicky a využíva prostredie historického obdobia pomerne dosť a s gráciou. Príbeh nie je podaný pomalým štýlom ako je u samurajských príbehoch jedným zo základných pilierov. Čo ale nie je na škodu. Je to nový príbeh, pre novú generáciu divákov. Ale možno práve preto tomu chýba vyspelosť žánru Džidaigeki. Myšlienky a motivácie celkom pokulhávajú . pretože nie sú uzatvorené. Vzhľadom na to, že existujú ešte 2 pokračovania môže sa celý stav a pocit z filmu zmeniť. Takto je to dobrá jednohubka na jedno pozretie, ktorá ale nechytí za srdce. Nahodnocujem za súboje a za Jú Aoi. ()

Lacike

Technicka stranka je super a samurajske suboje viacmenej tiez. Ale problem som mal s postavami. Je ich tolko, ze som sa prvu polhodinu v nich stracal. No a potom, ked som pochopil kto s kym a za co bojuje, tak som zistil, ze mi v lepsom pripade boli postavy ukradnute (hlavny hrdina a jeho milá) a v tom horsom ma totalne srali (intrigansky zaporak s debilnym ucesom). No a hlavnemu hrdinovi som vôbec neveril toho ultimativneho frajera jak herecky, tak ani v subojoch. Proste mlade ucho bez charizmy vhodne maximalne do nejakej telenovely. Mam rad oldschool samurajske filmy, ale tento pôsobi prilis moderne a komixovo. Takze som film od polovice uz len preklikal, aby som vedel, kto to prezije. Dalsie diely urcite vynecham. Radsej si znova pustim Korejsky Kundo, ktory ma viac japonskej atmosfery ako tento film. 4/10. ()

Padme_Anakin

Mladinký Takeru Sató mi způsobil velice příjemné překvapení, jeho chlapecký šarm mě okouzlil a dokázal mě ovlivnit natolik, že jsem mu začala fandit a držet palce pro štěstí.. Kenšinův příběh mi rovněž padl do noty a závěrečná slova byla krásná.. Hodnotím za 4* s pomyšlením na 5*.. ()