Rurôni Kenshin: Meiji kenkaku romantan

(Japonsko)

Rurouni Kenshin

Akční / Drama / Historický

Japonsko, 2012, 134 min

Keiši Ótomo přichází s dílem, kterému se velmi dobře daří pojit poetiku klasických samurajských snímků s nadsázkou animované japonské školy. Putující samuraj Kenšin sice není dechberoucím akčním snímkem, na který si ještě dlouho budete pamatovat, ale je to právě ta výše zmíněná atmosféra, co jej tahá vzhůru.(30.4.2015)

Jedním slovem nářez, celý film je jedna velká samurajská akční jízda.(24.3.2013)

Pro mě jakožto fanouška anime série Rurouni Kenshin: Wandering Samurai byl hraný film velké překvapení, které do poslední minuty splnilo mé očekávání a budu ve skrytu duše doufat, že se dočkám dalšího dílu. Dobře propracované souboje(hlavně katana vs. wakizaši byl vynikající), dobré kostýmy i příběh, který v sobě spojil hlavní postavy z prvních cca 8 dílů seriálu. 80%(21.2.2013)

Je to vydarený akčný historický film. Má dosť dobrý príbeh o špičkovom bojovníkovi, ktorý býval legendárnym zabijakom, ale svoju krvavú minulosť nechal za sebou a stal sa z neho slušný človek, ktorý ako samuraj bez pána putuje krajinou. A práve narazil na príjemné mesto, kde sa zoznámi s priateľskou mladou ženou, ktorá má problémy udržať svoju školu, ale vyčíňa tu aj mimoriadne nebezpečný nemilosrdný zabijak, ktorý prevzal jeho pôvodné meno, navyše tu funguje aj zločinecká organizácia vyrábajúca ópium a tak si ho jeho minulosť predsa len nájde. So spracovaním som dosť spokojný, už od prvej sekvencie je jasné, že toto bude vydarený filmový zážitok, čo sa aj splní, prvá tretina výborne zoznamuje so všetkým dôležitým, pričom celé to pôsobí omnoho komplexnejšie, než je v podobných filmoch zvykom, takže sa je na čo pozerať. V strednej časti to síce celé čiastočne upadne, aj keď aj tu sa nájde pár vydarených scén, ale opäť to vynahradzuje celá záverečná tretina, ktorá je výborná. Jedine ten osobnejší motív hlavnej postavy mohol byť trochu lepšie zvládnutý, z väčšiny filmu som mal pocit, že sa ho to celé netýka až tak moc, ako by malo, ale inak si ma to získalo, za čo môžu aj v rámci žánru nadpriemerne zvládnuté neakčné scény. Akcie je tu pomerne dosť a je výborná. Súboje na meče síce mám rád, ale nepatria práve medzi moje najobľúbenejšie typy akcie, no tieto patria medzi tie najlepšie, s akými som sa zatiaľ vôbec stretol. Všetky pôsobia nadmieru dynamicky a pritom sú vynikajúco natočené, žiadne strihy po každom zásahu, ako je to pri súčasnom pojatí dynamickej akcie zvykom, ale perfektná prehľadnosť a skvelé uhly kamery, takže postavy sa dajú v akcii skutočne užiť. Navyše majú aj vydarenú choreografiu, ktorá je okrem samotného používania rezných zbraní doplnená aj o rôzne kotrmelce, vykrúcania rúk a podobne, čo sa mi veľmi páčilo a sú aj slušne krvavé, síce krv je samozrejme len digitálna, ale aspoň kvalitne a pri tomto type by to asi inak ani nešlo. A chválim aj skvelý výber prostredí, v ktorých sa odohrávajú. Ani neviem vybrať tú najlepšiu, vojnový úvod, finálne súboje, ale aj všetky medzi nimi, v akcii sa teda je na čo pozerať. Herecké obsadenie je výborné, nájde sa tu až prekvapivo veľa postáv, ktoré majú svoj priestor a väčšina z nich si ma aj po všetkých stránkach získala, či už hlavný hrdina Takeru Sato, ktorý je tu ten správny sympaťák aj napriek svojej minulosti, príjemná Emi Takei, charizmatický Yosuke Eguchi ako policajný dôstojník, ale aj ostatní. Len záporáci nie sú až tak využití, je ich tu dosť a väčší priestor majú len dvaja, šéf organizácie a zabijak, ale viac alebo menej ma bavili aj ostatní. Réžia a technická stránka sú výborné, prvotriedny vizuál, perfektný výber interiérov a exteriérov, či už v akcii alebo aj mimo nej, tu nemám čo vytknúť. A zaujala ma aj hudba. Síce s predlohou nemám žiadnu skúsenosť, ale s týmto filmom som veľmi spokojný, upraviť strednú časť a ten spomínaný osobný motív hlavnej postavy a asi by som hodnotil plným počtom. A vôbec by som sa nebránil ani pokračovaniu, na konci som získal pocit, že s týmito postavami by som rád strávil ešte aspoň jedno filmové dobrodružstvo. 80%(12.1.2013)

,,KDYŽ NĚKDO ZABIJE, ZPLODÍ TO JEN NENÁVIST. A NENÁVIST ZPŮSOBUJE JEN DALŠÍ SMRT. AŽ DO TÉ DOBY, NEŽ SE OD TOHO NĚKDO OPROSTÍ. TO JE SMYSL MÉHO MEČE....“ /// Příběh zasazenej (tipnul bych) někam do období Edo, kdy se časy změnily. Pravda, těch jmen (nekecej, že tam je i Masemenonasaku?!) je víc, než jsem byl původně připravenej vstřebat, ale teď, když vím, kdo je Kenshin Himura … (teda aspoň myslím…)…. no to už je jedno. Tenhle spravedlivej poutník, cucák (pískle), totiž svejma finesama fakt baví. Jasan, je to přitažený za pačes, ale (jestli nekecám…) to asi příběhy podle manga komiksů …. kurva, jde vo akci. Lacinej příběh, ve kterým jde vo nakopání japonskejch prdelí (s katanou v pazouře). Šikmovokáče tohle baví, tak proč si to neužít taky. Zvlášť, když se nejedná o gore píčovinu. Už dlouho sem si tak nezamečoval, ale bacha: jsem osoba, která flákla 5hvězd Djangovi. Snad proto nemůžu mít se 4ma* problém. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Manga komiksy a Nobuhiro Watsuki jdou mimo mě. 2.) Hiten Mitsurugi Ryu, Ryu Tsui Sen…. víc nepotřebuju! 3.) Thx za titule ,,lyraell“ a ,,isaydie23“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE **** NAPĚTÍ *(24.1.2013)

• - Herci pri bojových scénach nepoužívali kaskadérov ani CGI. Preto museli podstúpiť tvrdú prípravu pred filmom a natáčanie súbojov zabralo veľa času. (ywo666)

• - Scéna počas bitky v kuchyni, kde Sanosuke Sagara (Munetaka Aoki) podáva víno, je výsledok improvizácie. (ywo666)

• - Bitka v kuchyni sa natáčala 24 hodín v kuse. Herec Munetaka Aoki (Sanosuke Sagara) priznal, že to bolo extrémne náročné. (ywo666)