Rurôni Kenshin: Meiji kenkaku romantan

(Japonsko)

Rurouni Kenshin

Akční / Drama / Historický

Japonsko, 2012, 134 min

Koľko dať hviezd? Tri? Štyri? Dám tri, Ale silné tri. Film sa točil bez pomoci CGI a kaskadérov (údajne). Navyše herci neboli nejaký martial art borci. Takže keď zvážim toto súboje sú parádne. Na druhej strane. Keď to vezmem objektívne. Tak často vidno absenciu skillu. Film má kpec zaujímavých postáv. Típek s obrovským mečom, čo sa musí uprostred bitky najesť? Ten ma dostal. Neveril som vlastným očiam. Alebo típek s maskou. Predviedol výborný súboj. Ale čo z toho keď Japoncom neverím ani emócie, ani motivácie. A už vôbec sa im tradične nedarí humor (okrem borca s veľkým mečom), ktorý vyznie trápne. A hrdina si ma nezískal. Nech ide s tupým mečom do riti. Ale zas hudba a vizuál sú super. Komix som nevidel a je mi u prdele. Takže mierny nadpriemer, nič viac. Šlo to spraviť aj lepšie.(9.10.2013)

Znova ožila kovaná oceľ a jej lesk je ako zrkadlo v ktorom protivník vidí svoju vystrašenú tvár. Bývalí zabijak povstáva z popola ako bájny phoenix a aj keď, už nezabíja jeho boj je skutočne presvedčivý. Dalo by sa povedať, že príbeh spadá do klasickej a nie raz opakovanej predlohy o hrdinovi, ktorý nepozná premožiteľa a zaslúžene dosiahne vytúžený cieľ. Aj keď týmto nikoho neohúri, skrýva v sebe iné "tajuplné oriešky". Najviac zaujímavou vlastnosťou je skvelá kamera so správnym miestom, ktorá pár krát ozaj podáva senzačné zábery a v istých momentoch zapojenie sláčikového ozvučenia, vytvára harmóniu, ktorú môžme nájsť v tých najlepších filmoch. Aj keď súbojov je trocha pomenej prichádzajú v skvelom a rozumnom usporiadaní až kým nepríde konečný, nekompromisný boj. Boj o všetko a so všetkým, čo v takýchto chvíľach má prísť. Čo, ale robí filmu hanbu je komediálny a nepodarený obchodník s topánkami na vyvýšenej podrážke, ktorý uberá na vážnosti vznešeného samurajského príbehu. Jeho postava a scény v ktorých sa objavuje sú kvalitou úplne kdesi inde, kdesi mimo "hracieho poľa" akýmsi autom tohto filmu. Japonci sú v podobných filmoch ozaj zdatný producenti a tento s menšími nedostatkami hodnotím na 70%.(9.8.2013)

Pěkný, moc pěkný kousek. Nezavrhuju myšlenku, že se na to někdy mrknu znova. Doufám, že takových věcí budou točit víc. Možná, že pro neznalce příběhu tam je dost nahuštěný děj, zmatek a příliš rychlé tempo, ale obávám se, že pro neznalce to netočili. Doporučovala bych nejdřív se mrknout na seriál a příslušné filmy... což teoreticky zabere jenom tak... ehm... dva, tři dny s minimem spánku... a pak si tady užívat pokoukání na to, jak se to hezky povedlo rozpohybovat naživo.(9.5.2013)

Moc jsem se na film těšila, protože Sato Takeru je... malý velký muž, který má před sebou hvězdnou kariéru. A v téhle roli se snad narodil. Sice mě trochu mátlo ono "po deseti letech", ale budiž. Muži přece nestárnou. Výprava byla parádní a děj, který nenudil. Jen víc takových příběhů, které jsou sice krvavými, ale přesto pohádkami a dokážou našince vytrhnout z všedních dnů.(1.2.2013)

Titulky. (Takeru aka Kenšin překvapil - i s "kudlou" mu to jde. Akční scény byly fajn. Má to vcelku příjemné tempo. Každopádně se těším na další díly.)(10.2.2014)

• - Bitka v kuchyni sa natáčala 24 hodín v kuse. Herec Munetaka Aoki (Sanosuke Sagara) priznal, že to bolo extrémne náročné. (ywo666)

• - Herci pri bojových scénach nepoužívali kaskadérov ani CGI. Preto museli podstúpiť tvrdú prípravu pred filmom a natáčanie súbojov zabralo veľa času. (ywo666)

• - Predstaviteľ hlavného hrdinu, Takeru Satô, sa musel učiť šermiarskemu umeniu od základov, pretože s tým dovtedy nemal skúsenosti. Napriek tomu, že je držiteľom čierneho pásu. (ywo666)