Konec (festivalový název)

The End

Thriller / Mysteriózní / Horor

Španělsko, 2012, 93 min

Lucio Godoy

Nebolo to zlé, ibaže v tomto prípade bola forma postavená nad obsah, takže divák si mohol užiť akurát to, čo sa deje, bez toho aby mu bolo ozrejmené prečo sa to deje. Aj keď pár indícií (vrátane názvu filmu) sa tu samozrejme nájde a predpokladám, že pri ďalšom pozretí by sa ich dalo postrehnúť ešte viac. Natočené je to však pekne, má to viaceré zaujímavé momenty a pôsobivý záver, takže v subžánrových mantineloch eco-horroru, kde (podobne ako pri Long Weekend, The Happening, Dark Nature...) človek nepozná a svojím spôsobom ani nemá právo poznať „celú story“ to podľa mňa fungovalo dobre.(8.5.2013)

• tuntavala

Přátelé se shromáždí, aby strávili víkend v horské chatě. Ale nečekaná událost zcela změní jejich plány, a oni tak zůstanou bez spojení s vnějším světem. Vydávají se společně pro pomoc, ale to, co se kolem nich děle, je postupně rozděluje.(2.1.2013)

K filmu jsem udělal titulky, takže jsem s ním strávil mnoho času. První půlhodina mě nudila, už jsem nadával, co jsem si to vybral za blbost. Pak se to už naštěstí rozehraje. Příběh byl celkem zajímavý, líbí se mi, že lidé začnou mizet. Ale nedozvíme se, co se stalo. I když já tuším -Slender man ; D. Prostředí bylo krásné, nevěděl jsem, že ve Španělsku jsou takové krásné hory. Herci hráli dobře. Akce bylo málo, a byla jen se zvířaty. Napínavé to nebylo skoro vůbec. Film měl zajímavou myšlenku, nechci spoilerovat, souvisí to s hvězdami. TITULKY(11.7.2015)

To jediné, čo "Fin" zachraňuje je to všadeprítomné mysteriózno, transcendentno, ktoré obklopuje celý film. Podobne ako v Tarkovského Stalkerovi, v Tarrových Werckmeisterových harmóniách ide oveľa viac o to, čo sa deje mimo záberu, mimo oka kamery, než o to, čo sa deje v samotnom zábere. Film neponúka jasný interpretačný kľúč, no to je vlastne dobre. Nič tým nekazí.(1.5.2016)

• J*A*S*M

Je to taková pěkně natočená, vizuálně příjemná, mysteriózní prázdnota. V podstatě tam vůbec o nic nejde - spolužáci pořádají reunion, v noci se na chvíli rozsvítí nebe a pak postupně všichni mizí. Jak je to možné? Prostě tak, scenárista to tak napsal. To bych ale ještě přežil. Zásadní je, že ten film nemá ani špetku napětí a nedokáže vyvolat soucit či strach o postavy, které ještě nezmizely. A když na mne, který má panickou hrůzu ze psů, nezapůsobí ani scéna, kdy hrdinové prchají před rozzuřenými vlčáky, je jasné, že je na filmu něco špatně.(25.4.2013)