Velká čínská zeď

Čína / USA, 2016, 104 min

Yimou Zhang

Ramin Djawadi
  • Kristusazapad

Ako sa môže z tvorcu spoločensky-kritických, prípadne lyrických a vizuálne opulentných wuxia filmov stať prorežimná figúrka bez akéhokoľvek štýlu? Vo filme totižto sledujeme chamtivých individualistických zlodejov zo Západu, ktorí sa pokúšajú ukradnúť Číne jej technologické tajomstvá, vydávajúc sa za obchodníkov. Oproti nim stojí disciplinovaná komunitaristická Čína, ktorej členovia si navzájom dôverujú a ide im o viac – o „vlajku“, o krajinu, o záchranu Zeme. Aj Čína je však ohrozovaná epidémiou chamtivosti. Zelené príšery sú totižto dávnovekým trestom za chamtivosť čínskeho vládcu. Snímka varuje Číňanov, že kapitalistická chamtivosť a individualizmus a príchod bielych obchodníkov je v podstate epidémiou. Epidémiou, ktorá ohrozuje čínske zriadenie a v podstate aj celý svet. Európanov tvorca prezentuje ako bezbrehých individualistov, ktorým nezáleží na druhých – spočiatku dokonca aj vizuálne pripomínajú akýchsi divochov. Film samotný je sledom akčných scén, v ktorých pobehujú tézovité figúrky. Nevieme o nich nič. Samotný mýtus je tu odbitý niekoľkými vetami. V predchádzajúcich Zhangových wuxia filmoch stálo za súbojmi poznanie, že najväčšou zbraňou je absencia zbrane. V jeho filmoch dominovala melanchólia nad pominuteľnosťou vecí. Tu vidíme len dementnú "mlátičku". Exotické scenérie Číny, využívanie atmosféry bambusových lesov a poetické očarenie prírodou sa niekam vytratilo. Hudba je dunivá a grandiózna, ale aj prázdna a zameniteľná za ľubovoľný blockbuster. Tento film nevytvára nový blockbustrovú tradíciu, ale kopíruje západné vzory. Tam kde v minulosti kostýmy rozprávali o psychológii postáv, tu len dopĺňajú tézovitosť celého filmu. Toto je osobné aj umelecké zlyhanie tvorcu.(7.1.2017)

K Velké čínské zdi se váže několik legend. Pro středoevropana je zřejmě jedno, zda měla takovou nebo onakou roli, zvlášť když ví, že z režisérského ostrůvku vše řídí zkušený Zhang Yimou. Toho máme spojeného třeba s poetickým Hrdinou, tady ovšem tušíme, že půjde o obyčejnou dobrodružnou řežbu. Navrch hodně digitální. Nic víc, nic míň. Nyní na legendární zeď narazili dva žoldáci, jeden má pro zaoceánského diváka zatraceně profláklou tvář, záhy jsou zajati těmi, kteří zeď střeží, aby se přidali na čínskou stranu před dotírajícími monstry. Zdá se, že pro různé „strany“ natáčí i režisér, protože jde o štědrou koprodukci. Možná se mu z toho trochu rozklepala kolena, ač jsou některé scény skutečně dechberoucí a kostýmy nebo hudba jsou na jedničku, neubráníme se místy pitomým dialogům, kecům o smyslu života, představením všech vznešených klišé a několika dlouhých pohledů do očí v platonické rovině. Naštěstí je to celé poměrně krátké, takže na další nadávky už tak nějak nezbývá čas.(16.1.2017)

U Hrdiny se mi ideologický podtext těžko trávil, u Květů války mě podlézání západnímu publiku štvalo, ve Velké čínské zdi je naopak prezentace západo-čínských vztahů celkem zábava: Když západní hrdinové neustále obdivují vymakanou čínskou armádu a její cool vynálezy, nejde si nevzpomenout, že ve skutečnosti byla Čína několikrát ovládnuta vojensky zdatnějšími turko-mongolskými kočovníky, kteří jsou zde ovšem prezentovaní jako naprostí primitivové a tupci. Že jsou bílí žoldáci zprvu jen lidmi bažícími po penězích, zatímco Číňané bojují za vznešené hodnoty, to je zase slušný OLOL ve světle současného politického působení ČLR. A vlastně je to paradox i vzhledem ke způsobu, jakým je zpracován film samotný. Není to odpad, jak sugerují některé přiostřené recenze (zvlášť pokud budeme srovnávat s běžným standardem velkolepých blockbusterů čínské produkce), spíš generická CGI jednohubka, která se z mysli vytratí dřív, než stihnou pozametat všechen rozházený popcorn v kinosále. Changa poznáte díky oku lahodící výtvarnosti a práci s barvami, ale jinak je jeho nejdražší snímek spíše výrobkem, co sjel z továrního pásu, nežli nějakým osobitým dílem.(5.1.2017)

To zase na CSFD někomu pořádně jeblo. Vizuálně naprosto úchvatné fantasy, které si na rozdíl např. od Hobita na nic nehraje a chce jen bavit. Co zas ti tupci čekali? Nolana s jeho pseudofilozofickými dialogy? Nejhorší na tom je, že ti, kteří tohle ohodnotili 1 nebo 2 hvězdami, ohodnotili 100x vylouhovanou ubožárnu SW7 4 či 5 hvězdami. To už se pak člověk ani nediví, že tu je v hodnocení takový bordel. Viděno ve 3D. Zhang potěšil, že s ním umí pracovat, akční scény nijak epilepticky nestříhal, ani nenechal kameramany třepat kamerou, takže je to krásně přehledné. Druhá polovina je sice o něco slabší, ale pořád je to skvělá podívaná. Nevidět na velkém plátně ve 3D = nevidět vůbec.(6.1.2017)

Pri odchode z kina som si vravel, že dám komentár hodný svojho mena. Ako tak pozerám súčasné hodnotenie som si povedal, že ho preonačím. Áno ľudia pomaly dostávajú mokrý orgazmus pri filmoch ako Avengers kde proti zlým banditom z vesmíru bojujú genetický upravený týpkovia a na ich stranu sa pridá aj jeden bôžik. Ale tu im dačo vadí, pýtam sa čo? Hrá tam hviezda svetového plátna Andy Lau a krásna Tian Jing(kokos od nej sa nedali oči odtrhnúť). Dej chvíľami trochu pokrivkával (ale to pri fantasy filmoch sa stáva dosť často) ja som sa bavil. Akurát čo mi vadilo SPOILER že vlastne víťazstvo zabezpečilo iba odrovnanie kráľovnej. Akurát škoda, Matt a Tian si nedali aspoň pusu ... a SPOILER a to, že pri nej neostal už úplne pochoval ...(5.1.2017)