poster

Tabu (festivalový název)

 • Portugalsko

  Tabu

 • Německo

  Tabu - Eine Geschichte von Liebe und Schuld

 • Německo

  Tabu - Eine Geschichte von Liebe und Schuld

 • Francie

  Tabou

 • Slovensko

  Tabu

  (festivalový název)
 • Velká Británie

  Tabu

Drama / Romantický

Portugalsko / Německo / Brazílie / Francie, 2012, 118 min

Režie:

Miguel Gomes

Kamera:

Rui Poças

Producenti:

Luís Urbano
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • WillBlake
  *****

  Ztracený ráj dal vyniknout Ráji (nebo naopak). V Ráji se pak střetává mj. němý film s kolonialismem a zakázaná láska se španělskou verzí "Be My Baby". Prostup dekádami není tabu, opětovný kontakt ano. "Krokodýla musíš pravidelně kontrolovat. - Jakého krokodýla?" Jako by mi něco unikalo... (více snad příště)(22.5.2015)

 • Houdini

  Zlatý Medvěd - výběr(14.2.2012)

 • iamek
  odpad!

  [47. MFF KV 2012](10.7.2012)

 • Sandiego
  ***

  Tabu je bezpochyby originální počin, který hned v prvních minutách vtáhne diváka do svébytné, podivně stísněné a přitom uvolněnými uzdami fantazie osvobozené atmosféry. Silná trojice žen v úctyhodném hereckém ztvárnění nutí jen fascinované zírat na plátno, sledovat osamělost jedné, paranoidně-halucinační stavy druhé, podané navíc pouze dlouhými monology a analýzou její proměnlivé tváře, a zaryté mlčení a netečnost třetí. Za pomoci vizuálních postupů spjatých spíše s tvorbou Murnaua či Dreyera vzniká zvláštní napjetí mezi současným rámcem děje a jeho značně anachronickým stylistickým ztvárněním. V určitých okamžicích se takto snímku daří přenést na diváka až irreálný, bezmála mystický zážitek a kráčet v tradici těchto dvou velikánů s osobitým viděním světa. Problém však tkví v tom, že film je rozdělen na dvě kapitoly. Zatímco první část, jež jsem výše popsal, funguje ve všech možných ohledech, druhá - retrospektivní - se mění v chabý pokus oživit kouzlo němého filmu. Vypravěč je sice charismatický a dobře se poslouchá, ale zvolená forma nemá žádné opodstatnění. Jde pouze o uměle ozvláštněnou, naprosto banální a téměř nesnesitelně natahovanou zápletku z té nejčervenější knihovny. Předchozí kapitolu ani neprohloubí, naopak zcela zničí její tajemný náboj. Spíše působí jako neopodstatněný přívěšek k natažení stopáže, jež vše co mu předchází zoufale diskredituje. Opravdu není tak často k vidění, že by tvůrce takto sám popřel svůj mistrovský výkon.(30.6.2012)

 • Kmotr
  ***

  Tabu lze těžko zařadit do nějaké kategorie, je jako puzzle, které musí divák v hlavě pečlivě uspořádat do jednoho zdárného celku. Film se opírá o poetiku němých filmů, doprovázenou podmanivou hudbou, která často mění svůj charakter. Rozhodně jde o podmanivý film, který diváka vtáhne do své hry plné vizuální nápaditosti, ale zároveň ho také zahltí příliš natahovanou zápletkou z druhé poloviny filmu, která nutí zavřít oči a oddat se pouze hudbě a hlasu vypravěče. Tabu je sice pouze dvouhodinový film, ale subjektivní délka času se blíží téměř ke třem nekonečnýmm hodinám.FFKV(2.7.2012)

 • - Film byl roku 2012 nominován na cenu LUX Evropského parlamentu. (JoranProvenzano)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace