Tabu (festivalový název)

Drama / Romantický

Portugalsko / Německo / Brazílie / Francie, 2012, 118 min

Miguel Gomes

Rui Poças

Tabu lze těžko zařadit do nějaké kategorie, je jako puzzle, které musí divák v hlavě pečlivě uspořádat do jednoho zdárného celku. Film se opírá o poetiku němých filmů, doprovázenou podmanivou hudbou, která často mění svůj charakter. Rozhodně jde o podmanivý film, který diváka vtáhne do své hry plné vizuální nápaditosti, ale zároveň ho také zahltí příliš natahovanou zápletkou z druhé poloviny filmu, která nutí zavřít oči a oddat se pouze hudbě a hlasu vypravěče. Tabu je sice pouze dvouhodinový film, ale subjektivní délka času se blíží téměř ke třem nekonečnýmm hodinám.FFKV(2.7.2012)

Ztracený ráj dal vyniknout Ráji (nebo naopak). V Ráji se střetává mj. němý film s kolonialismem a zakázaná láska se španělskou verzí "Be My Baby". Prostup dekádami není tabu, opětovný kontakt ano. "Krokodýla musíš pravidelně kontrolovat. - Jakého krokodýla?" Jako by mi něco unikalo... (více snad příště)(22.5.2015)

• Houdini

Zlatý Medvěd - výběr(14.2.2012)

Téma odkazu kolonialismu a pohanských rituálů v současnosti považuji za nejnosnější, co letos v kinematografii vzniklo. Povrchnějšímu čtení zrovna nepomáhá, jak jednoduše je film strukturován (dva po sobě následující nepřerušované lineární proudy), ale i jako drama vypovídající o ztracených a nikdy nenavrácených lidských kontaktech je Tabu nesmírně silná záležitost. Speciální pochvalu jsem schoval kameramanovi, spolu s Meek's Cutoff další důkaz, že i "omezený" formát se dá proměnit v malířské plátno.(8.12.2012)

• bassator

47th KVIFF 2012 - HORIZONS - Horizonty (Tabu / TABU / Tabu)(17.7.2012)