Je to jen vítr

Je to len vietor

Just the Wind

Maďarsko / Německo / Francie, 2012, 87 min

Benedek Fliegauf

Možná je to jen můj osobní poznatek, ale snad nikdy jsem nemluvil s Romem, který by se mi nedíval přímo do očí - nikdy jsem neviděl Cikána, jak ostýchavě uhýbá pohledem a stydí se. A jsem z vesnice, navíc jsem na středoškolských brigádách pracoval na spoustě míst, kde jsem měl možnost potkat spoustu Romů. Byli různorodí, ale jedna věc je spojovala - nebyli to žádné chudinky, které by budily lítost. Netvrdím, že takoví zasmušilí Romové neexistují - jistě existují Cikáni stejně odlišných nátur jako u jakékoliv jiné skupiny lidí a nerad bych tím "nikdy jsem neviděl Roma dělat to a to" vzbudil dojem, že se podle mě všichni chovají stejně. Fliegauf ale dělá to, co hodně umělců, kteří to myslí dobře. Zobrazuje Romy jako útrpné, utlačované a věčně vnitřním bojem sžírané vznešené chudáky, kteří si především zaslouží lítost. A takový obraz škodí na mnoha úrovních, i když je myšlen nejlíp, jak jen může. Jenže já si myslím, že zobrazovat nějakou skupinu jako terč naší lítosti jí bere základní důstojnost. Fliegauf to nevychytal a utopil se ve svém krásném artovém gestu, aniž by chápal méně artovou realitu situace. Smrt malé holčičky, která před tím v bílých šatičkách sbírá na poli rostliny, jistě vzbudí dojetí spíš, než kdyby šlo o Cikána, co před tím řve na útočníka "nemáchej na mě tou brokovnicí, debile". Ale tohle idealizování zase jen brání opravdu se zamyslet nad opravdovým rozměrem problému a může vést jen v rozjuchané zasnění "jak by to bylo krásné, kdyby se měli na světě všichni rádi, neexistovali rasisti a chleba se rozdával na ulicích zadarmo".(22.10.2013)

• iamek

[47. MFF KV 2012](7.7.2013)

• Dadel

Trvalo mi skoro 10 let, než jsem se odvážil podívat na další film od Fliegauf Benedek, a to pouze kvůli námětu, který mě osobně zajímá. Tento film má sice asi 10x rychlejší tempo než Dealer, takže je už téměř koukatelný, problém je ale v obsahu. 80 minut jen sledujeme romskou rodinu, jak si žije svůj život a divák by měl asi být napjatý, že každou chvíli vyskočí zpoza stromu nácek s brokovnicí, ale to by divák nesměl vědět, že k tomu dojde až na konci. Pokud má tento film "nastavovat zrcadlo" rasismu, měli se tvůrci vykašlat na rádobyuměleckou formu, kvůli které se na to moc obyčejných Maďarů, co nejsou rasisty, ale... dobrovolně nepodívá (o Češích nemluvě - film u nás vidělo asi 5 1/2 člověka), a natočit film konvenčněji, a třeba s útokem přijít už v půlce filmu a pak ukazovat, co bylo dál, a/nebo ukázat i druhou stranu - představit nácky, jak připravují útok, a jejich pomýlené světonázory.(22.7.2013)

• - Kvůli detailní kameře, která prostupuje celý snímek, je v márnici vidět, jak mrtvé postavě dcery tepe krční tepna a dýchá, přestože už je po smrti. (awful)

• - Všichni protagonisté filmu byli ve skutečnosti neherci. (ash99)

• - Režiséra inšpiroval k natočeniu snímky článok v novinách, kde stálo, že ktosi sériovo vraždí rómske rodiny. Dva roky cestoval po Maďarsku, žil s Rómami a zbieral materiál k filmu. (Raccoon.city)