• Dánsko

Thriller

Dánsko, 2011, 100 min

"ID:A" si zaslouží pozornost coby žánrový hybrid, neboť se jedná o ženský film, skoro až z ranku dámských románků, pojatý jako bourneovka. Hlavní hrdinka se probouzí na břehu řeky, má u sebe tašku plnou peněz a na boku velkou čerstvě zašitou ránu. K dispozici je ještě pár dalších indicií a hlavně tajuplní a evidentně nebezpeční bouchači, kteří po ní z nějakého důvodu jdou. Jenže namísto tajných agentů, spiknutí či národních zájmů se zde postupem času jako centrum celého vyprávění z thrillerových mlh vystupuje jedno manželství, potažmo život ústřední ženy a její vztahy k různým mužům. Z interpretačního hlediska překvapí koncepční důslednost právě v oblasti mužských postav z hlediska ženské optiky. Žárlivý macho se ukazuje jako psychopatický záporák, vyhlídky dobré budoucnosti se upínají k ohleduplnému latin loverovi a jako dobrosrdeční či přímo programově spříznění přátelé se ukazují muži, kteří jsou v ve vztahu k hrdince prosti sexuální roviny, tedy gay a transsexuál.(12.3.2012)

Jsem rád, že alespoň někdo mému příjmení dává glanc. Tuva Novotny je tady totiž absolutně k zulíbání. Ona je teda pokaždý k zulíbání, ale tady z ní ta neznalost a nejistota spojená se ztrátou paměti dělá naprostý jezulátko. A do toho jí to ještě šíleně sluší. Film samotný je takový, no docela jednoduchý. Začíná tím, že se Tuva probudí na šutru u řeky a nic si nepamatuje. Pak dorazí do první vesnice, celá špinavá, zpocená a od krve, no a nějakej Frantík jí ubytuje, naleje sklenku božolé a vůbec na nic se neptá. Já bych teda volal policajty, ale chápu, že pro potřeby filmu to muselo být jinak. A to není jediná scéna filmu. Přesto se na to pěkně koukalo, i když to nebyl zázrak. Tuva to ale krásně pozvedla.(26.11.2012)

• sochoking

Ústredným motívom filmu je bezpochyby láska. Ako sa vraví, že láska hory prenáša, tak pre zmenu tu by chcela zachrániť dlh krajinám 3. sveta! Kedže začiatok filmu je aj jeho koncom, čakal som netrpezlivo, kedy už príde a po horore je thriller tak druhým žánrom, ktorý nemusím. Inak, Tuva sa mi čím ďalej začína viac a viac podobať na Sarah Michelle Gellar !(21.2.2012)

• Othello

Jako Bourne, akorát hůř natočený, logikou se nezaobírající (píše člověk, kterýmu přijde jako dobrej nápad sjet padesátimetrový eskalátory po zábradlí) a strašlivě neakční, především v akčních scénách. To vše okořeněný nadlidsky retardovanym scénářem, vraždyhodnou ústřední postavou a rozpočtem nedosahujícím původních ambicí tvůrců. Christiansen se poměrně snaží a některé scény umí poměrně ošperkovat nějakou příjemně invenční vychytávkou. Na druhou stranu to zase vyvažuje zdařile neschopností natočit noční exteriéry tak, aby zmatený divák nezačal přemýšlet, proč se mu znenadání vypíná a zapíná obrazovka. Jak tohle přelezlo hranice Dánska, ví snad jen Film Europe.(29.8.2013)

Docela povedenej filmek,se skvělou představitelkou hlavní role,která nejen dobře vypadá,ale dokonce i dobře hraje.Přesně taková ta solidní výplň mezi dvěma peckama.60%.(5.6.2014)