Ethan žije v malém nudném městečku Gatlinu a nemůže se dočkat až odejde na univerzitu. Od té doby, co zemřela jeho matka, tak otec nevyšel z pokoje, a tak jim chodí pomáhat její nejlepší přítelkyně Amma. V novém školním roce přijde do třídy dívka Lena Duchannesová, která je neteří místního podivína. Její strýc Macon Ravenwood bydlí ve velkém domě, ze kterého nevychází a s nikým se nebaví. Namyšlené spolužačky Lenu slovně napadají, protože jako křesťanky s ní nechtějí být ve třídě, po celém maloměstě o ní kolují pomluvy a za vinu dostává změny počasí a vliv na ostatní. Ethana však dívka zaujme a snaží se s ní skamarádit. Ethan daruje Leně medailon, při jehož předání uvidí oba hořící dům a záběry z války, a pak se Ethan probudí doma a nechápe, co se stalo. Amma chce, aby medailon zahrabal, zapomněl na něj a dal si pozor na rodinu Ravenwoodů. Ethan jde zpátky do domu, na zahradě má halucinace a začne ho škrtit. Lena ho zachrání a poví mu, že členové její rodiny mají zvláštní schopnosti a jsou zaklínači. Ethan ji obdivuje a políbí ji. Ammy je jasnovidkou a opatrovnicí tajné knihovny zaklínačů. Macon ji požádá, aby promluvila s předky, kteří by jí pomohli zastavit Sarafin, ta je nejmocnější temnou zaklínačkou, skutečnou matkou Leny a vstoupila do těla paní Lincolnové. Lena bude mít brzy 16. narozeniny a v tento den bude vyvolena jako zaklínač světla nebo temnoty. Lena se díky své sestřenici Ridley dozvídá o Sarafin a o kletbě všech zaklínaček v rodině, které jsou vždy voleny k temnotě. Macon stále věří, že jí nemusí v den narozenin pohltit temnota, drží ji v domě a zamezí kontaktu s Ethanem. Ethan dokáže díky své lásce přerušit kouzlo a vezme Lenu do knihovny za Ammou. Lena najde knihu, kterou potřebuje a celé týdny si v ní pročítá o zaklínačích. Dočte se, že kletbu je možné prolomit, když zemře ten, koho miluje... (TV Prima)

maddy

Jedna preklínaná sága skončila – Twilight – hneď sa na nás valí pokus o ďalšiu s velebnejším názvom. Beautiful Creatures až nezdravo pripomínajú začiatok Twilight série, akurát upírov vystriedali čarodejníci. Opäť tu máme na scéne teen-párik obsadený neznámymi hercami (spomeňte si ešte na to, kde bola „popularita“ Belly a Edwarda pred rokom 2008), jednu osudovú lásku a neprajníkov z okolia rodiny. Akurát je to tento krát minimálne o jeden level znesiteľnejšie ako ktorákoľvek časť Twilightu, čo však pri jej kvalitách nie je žiadna výhra. Prvá polovica ešte bola bez problémov znesiteľná, neznáma Alice Englert sa zhostila záhadnej dievčiny so cťou, jej neopozeraná tvár bola sympatická, len svojím afektovaným vystupovaním otravoval jej dvorník Alden Ehrenreich. Zachraňovali to však slušne vypointované dialógy a príjemne odľahčená atmosféra, navyše aj pocit trápnosti sa výrazne nedostavoval. Celé to navyše podkreslovala dobre zvolená moderná pop-rocková hudba z pera Thenewno2, ktoré neopakovala len jeden a ten istý hudobný motív po celých 100 minút. Lenže, ono potom musí prísť na scénu aj nejaká tá „fantasy-zápletka“ a s ňou nastáva kameň úrazu. Nadprirodzená zápletka totiž nie je o nič zaujímavejšia ako ktorákoľvek epizóda seriálu Čarodejnice/Charmed, v závere pôsobí zbytočne prekombinovane - paradox je že je v podstate úplne hlúpučká, ale režisér sa na celý dej akoby zo začiatku vykašle a v určitých momentoch chce všetky udalosti a mená objasniť za 5 minút. Pridáva sa na „osudovej dráme“ plnej patetického prehrávania hercov (vďaka aspoň za toho Ironsa), na dej sa nabaľujú tie najtrápnejšie klišé (zmachlená černoška obvešaná tonou bižutérie je zrazu strážkyňa magickej knižnice na rohu ulice toho najväčšieho amerického zapadákova / posun deja sa uchyľuje k rádoby situáciám typu prečítaj si túto knihu, aby si zistila aký je tvoj osud / uniká zmysel: internet tu už zrejme poznajú, ale to im v meste nebráni zakázať čítať niektoré klasiky americkej literatúry a pod.). K tomu má celé dianie pomerne strohý vizuál aj na ten 60 miliónový rozpočet, ničím nevynikajúce CGI efekty a ubíja to prestrelená dvojhodinová stopáž, ktorá neskôr už len recykluje zápletku zo všetkých možných strán a nemá sa očividne kde posunúť. Síce nemôžem povedať, že samotný záver by som až tak očakával a odhadoval už od prvej minúty (opäť zdravím, hlavne záverečný diel Twilightu), takže určitú pozornosť si film dokázal udržať, ale hlavne v druhej hodine nastupovala ťažkopádnosť a častá nuda. CELKOVO: 2,5* = tá pol hviezdička len za prvú odľahčenú pol hodinku s pár správne vypointovanými dialógmi, inak ma ani nenapadne hodnotenie zaokrúhľovať smerom nahor! Aj keď popravde čakal som oveľa horší „zážitok“, Bjutifulné Kreatúry sú síce len ďalšia ničím nevynikajúca teen-fantasy-romanca, ktorá si svoj okruh diváčok určite nájde, ostatní sa u nej budú len nudiť, ale aspoň neutrpia takú lobotómiu mozgu ako pri spomínanom konkurentovi. PS: je zbytočné hľadať nástupcu Twilight ságy – v zástupe už čaká na premiéru rovnako ladený Mortal Instruments (očakávam ďalší prúser) – keď náhrada sa už našla na síce ničím nevynikajúcej, ale aspoň sto krát znesiteľnejšej a hlavne milióny zarábajúcej sérii Hunger Games (aj keď Beautiful Creatures sa ešte na jedno pozretie dali bez akýchkoľvek problémov prežiť na rozdiel od ktoréhokoľvek Twilightu, ktorý bol úmorný po 10 minútach, no vďaka, že plány na rozbehnutie „nekonečnej“ Beautiful-Creatures-série padli s nie až tak vysokými tržbami ako sa očakávalo! neviem si predstaviť „varenie z vody“ na ďalšie 2-3-4 hodiny, keďže dej sa dá považovať viac menej za uzatvorený a nepotrebuje ďalšiu nastavovanú kašu) () (méně) (více)

liquido26

Je to sice film o teenagerech a primárně pro teenagery nesoucí se na vlně moderních fantasy pohádek s čaroději. Nicméně tady musím ocenit opravdu skvělou atmosféru malého jižanského zapadákova plného bigotních křesťanů a zpátečníků a hrdosti na jednu vyhranou bitvu v jinak prohrané válce severu proti jihu. To prostředí jsem s i užíval asi nejvíc. ()

Vančura

Naprostá pecka. Do poslední chvíle před začátkem projekce jsem neměl tucha, o čem tenhle film je, kdo ho natočil, kdo v něm hraje a o co tam půjde. Přesně jak to mám rád - dostal jsem v práci dva lupeny a vydal se do kina natěšen a nekontaminován cizími názory z vyčtených recenzí odevšad možně. Už po prvních záběrech bylo jasno, že tohle bude můj cup of tea. Supr obsazení, hromada srandy, podařené triky, kamera i celkový vizuál. Film je slabší pouze v takových těch otravných užvaněných sekvencích, kde se vykládá o tom, jak jsou lidi zkažení a kdesi cosi. Nejlepší stránkou filmu je ovšem hudba a obecně nakládání se zvukem - tenhle biják naprosto dokonale pracuje s tím, jaká hudba se kam hodí a hlavně jak má být nahlas (kdy to chce ubrat a kdy naopak přidat). Kupříkladu scéna, v níž Emmy Rossum na hřišti vystoupí z auta a kráčí ke kameře, je díky použité hudbě kurevsky dokonalá a omdléval jsem u ní blahem. Chci soundtrack tohohle báječnýho bijáku a chci ho hned teď! ()

dr.horrible

Nie tak hrozné ako som čakal. Twiligtovský odkaz už bude pôsobiť navždy, a ak sa to dá považovať za subžáner (do ktorého kategoricky spadá napríklad aj Niccolov The Host), Beautiful Creatures patria k tomu lepšiemu. Naivných a hlúpych momentov je dosť, zďaleka najlepšia postava Emmy Rossum (sorry Jeremy) je absolútne nevyužitá, a keďže sme pod vplyvom Súmraku, romanci ústrednej dvojice je venovaného desaťnásobne viac priestoru, ako neustále spomínanému zlu a záporákom, ale narozdiel od Mayerovej brakov, toto ma aspoň neurazilo. Iba znudilo. 45% Ako rozprávka to celkom funguje. A hudba je tam výborná. ()

Trajektt

Tak jsem se koukl na tuto americkou fantasy limonádu vystřiženou jako z červený knihovny natočenou pro americký mláďata a musím konstatovat, že jsem byl celkem spokojen. Protože po přečtení obsahu a některých zdejších nejapných komentářů na tento snímek ohodnocený mnoha odpady nedokážu pochopit zdejší myslitele, kteří se na tento film vůbec dívají, když nemají rádi tento typ příběhů, které jsou točeny pro americké teenagery, kteří jsou odkojeni na fantasy příbézích, kde se vyskytuje pobledlý Harry Potter nebo ještě pobledlejší Bella z Twilight. Já jakožto nezaujatý divák, který má rád všechny druhy příběhů a neopovrhuje žádným typem filmověho uméní a vždy hodnotí s nadhledem nedívajíc se na nízké či vysoké hodnocení toho daného snímku musím říct, že tato story nijak nevybočuje od již zmíněných snímků a i když jsem nečetl knihu, tak jsem to nechal plynout a celkem jsem se bavil. Místo upírů, vlkodlaků a dalších možných kreatur zde máme povedenou rodinku zaklínačů, kteří se rozdělují na dobré a zlé. V šestnácti letech měsíc určí na kterou stranu barikády se ten daný zaklínač dá a to se určuje podle jeho vnitřní podstaty. A to se týká i naší hlavní představitelky Leny, která je navíc obtěžkána rodinnou kletbou a navíc se nedej Bože zamilovala do jednoho smrtelníka. Děj jsem nechal plynout a líbil se mi narozdíl od Harryho Pottera, kde se mi zdál ten děj někdy až moc přehnaný a kýčovitý a kde většina postav mi byla nesympatická, tak zde to bylo naopak a hlavním hrdinům jsem držel palce a tu jejich lásku jsem jim přál a nebejt toho trapnýho konce, tak jdu s hodnocením ještě výš. Takhle dávám spokojených 70%. ()

• Název filmu Finale Destination 6, který je promítán v kině, je samozřejmě chybný. Později je však možné všimnout si plakátu na skutečný snímek Final Destination 5 (2010) na stěně budovy. (Illuminare)
  • Natáčení v Louisianě bylo dočasně zastaveno kvůli hrozbě tornáda. (Kritiq)
  • Básně na stěnách a stropu v Lenině (Alice Englert) pokoji pocházejí básníků Williama Blakea, Alfreda Lorda Tennysona, Edna St Vincenta Millaye a Rumiho. (Dr Lizal)

Po Divergent přijde Insurgent

Po Divergent přijde Insurgent

13.02.2014

Dorostenci zachraňují lidstvo a ničí dobrý vkus

Dorostenci zachraňují lidstvo a ničí dobrý vkus

14.09.2012

Jednoho dne budeme ještě s láskou vzpomínat nejen na Harryho Pottera, ale možná i na Twilight ságu. Skutečnou odpalovací rampou pro nové šílenství v Hollywoodu jsou ale až Hunger Games, se kterými… (více)