Nádherné bytosti

Beautiful Creatures

Fantasy / Romantický / Drama

USA, 2013, 123 min

• Tsuki

Hodně špatná variace na Twilight, čekala jsem od toho přece jenom trochu víc. Předlohu vůbec neznám, takže tu hodnotit nebudu, ale film sám o sobě je doslova nudný a člověk se pořádně nechytá. Snad to bylo jen špatné zpracováno, ale ten svět "zaklínačů" šel úplně mimo mě. A navíc nechápu ten název Nádherné bytosti - kde tam nějaké byly? Jasně, pár postav tam vypadalo docela dobře, ale že by mi tam někdo snad svým vzhledem nabo charismatem vyrazil dech, to ani náhodou. A Alden Ehrenreich jen těžko spadá do kategorie lamačů dívčích srdcí... dokonce mi přišlo, že spíš než na středoškoláka vypadá jak někdo, komu táhne na třicet. Možná je mu ve skutečnosti míň, ale zkrátka mi do té role neseděl. Celý film jsem po chvíli sledovala s naprostým nezájmem, divím se, že jsem se na něho vůbec dokoukala. ~(2,0)~(7.9.2015)

Dlouho očekávané zpracování literární předlohy dostalo svoji filmovou podobu. A není úplně marná. Ethan (Alden Ehrenreich) žije, stejně jako mnoho generací jeho rodiny, v malém zapadlém městečku Gatlin kdesi v Jižní Karolíně, a bojí se, že se v jeho životě nikdy nestane nic zajímavého a navždy zůstane uvězněný v prázdnotě stereotypu. Pak se ale objeví Lena Duchannes (Alice Englert) a najednou už není nic takové jako dřív. Ethan po čase zjistí, že hrozně zvláštní, zajímavá a svým způsobem i sexy Lena je z tajemné rodiny Zaklínačů, a o jejích šestnáctých narozeninách na ní má dopadnout strašná kletba, která ohrozí její i jeho život. Aniž to tihle dva vůbec tuší, spojuje je zvláštní pouto, a právě Ethan může kletbu změnit. Kdo jiný, než ostřílený Richard LaGravenese, může dostat milostnou látku až za hrob do režijních pazour k převedení do filmové řeči, než právě on, jež za svoji kariéru natočil citlivých snímků o lásce, potažmo o vztazích dvou lidí, hned několik. A tvůrčí tým šel na to tak nějak po "twajlajtovsku". Před zhlédnutím jsem totiž nejednou zaslechl přirovnání tohoto snímku ke slavné upírské sáze a nezbývalo, než se přesvědčit do jaké míry, tomu tak skutečně je. A ano, určitá podobnost či inspirace a jisté styčné body by se s kultovním fenoménem, našly i zde (zapadákov, nesmrtelnost jednoho ze zamilovaného páru, osudová náklonnost, početná rodinka Zaklínačů, otevřená možnost rozpracovat osudy postav do dalších pokračování, autorkou literární předlohy je žena a ne jedna atd.). Nicméně, poměřovat ho je dost ošidné a navíc film netrpí takovou nablblostí, jako zmíněná sága. Charisma ústřední milostné dvojice, oproti dvojce Kristen Stewart & Robert Patinson, je mnohem slabší. Dovoluji si tvrdit, že Alice Englert nebyla ani moc hezká. Alden Ehrenreich se snažil, ale nedosáhl výše, než na part mladíka, který je s klidem zaměnitelný. Ostatní postavy dostaly prostoru občas i méně, než by si zasloužily, anebo jejich postava nebyla dostatečně zdůvodněná pro další vývoj dějství. Platí to především pro okouzlující a skutečně sexy působící Emmy Rossum jako Ridley Duchannes, která jak do filmu vstoupila, tak z něj zase zmizela a zaujala zálibou ve změně image. Emma Thompson hrající zákeřnou a zlou matku Sarafine beroucí na sebe podobu paní Lincolnové odevzdala spíše herecký průměr a Jeremy Irons jako strýček Macon Ravenwood zase film svojí účastí nasměroval do nepříjemné "béčkovosti". Efekty občas taky žádná sláva, na pořádné finále už asi nezbyl dostatečný rozpočet, a tak se před divákem rozprostřelo vyústění jako z nějakého druhořadého televizního seriálu, který má k dispozici odvysílat ještě nejméně dvě další řady. Nějaké pokračování však v tomto případě s určitostí nehrozí, i když by se nabízelo. Kamera špičkového kameramana Philippe Rousselota hodně doháněla to, kde nestačil příběh, občas ovšem televizní "look" až tak neodstranila, ale dvě hodiny filmu plynuly poměrně dobře bez větších nudnějších sekvencí a nějaké to milostné kouzlo film také rozhodně měl. Možná bylo zaděláno navíc a možná byla literární předloha natolik složitá, že se muselo z něčeho slevit, obsah velmi zestručnit (proto taková řada na sebe jakoby nenavazujících scén) a vše vtěsnat do dvou hodin, které nebyly marné, ale ani nijak výjimečné. Richard LaGravenese tentokrát nezplodil úplně nej nesmrtelný příběh, ale ani něco, za co by se měl stydět. Mé hodnocení: 60%(27.10.2013)

• phoebess

Tak tohle byl dobrej výplach mozku... Jediné, co snad stojí za zmínku, je opravdu skvělý výkon Emmy Thompson. Kvůli ostatním jsem si připadala, že sedím na nějaké nudné přednášce.(6.10.2013)

Naprostá pecka. Do poslední chvíle před začátkem projekce jsem neměl tucha, o čem tenhle film je, kdo ho natočil, kdo v něm hraje a o co tam půjde. Přesně jak to mám rád - dostal jsem v práci dva lupeny a vydal se do kina natěšen a nekontaminován cizími názory z vyčtených recenzí odevšad možně. Už po prvních záběrech bylo jasno, že tohle bude můj cup of tea. Supr obsazení, hromada srandy, podařené triky, kamera i celkový vizuál. Film je slabší pouze v takových těch otravných užvaněných sekvencích, kde se vykládá o tom, jak jsou lidi zkažení a kdesi cosi. Nejlepší stránkou filmu je ovšem hudba a obecně nakládání se zvukem - tenhle biják naprosto dokonale pracuje s tím, jaká hudba se kam hodí a hlavně jak má být nahlas (kdy to chce ubrat a kdy naopak přidat). Kupříkladu scéna, v níž Emmy Rossum na hřišti vystoupí z auta a kráčí ke kameře, je díky použité hudbě kurevsky dokonalá a omdléval jsem u ní blahem. Chci soundtrack tohohle báječnýho bijáku a chci ho hned teď!(18.2.2013)

Z filmu, kde postavy citují Charlese Bukowskiho, ujíždějí na Jatkách č. 5 a nemají v lásce hororová pokračování se nakonec vyvrbilo nečekané guilty pleasure. Asi jsem jednodušší, ale vážně to na mě fungovalo!(26.5.2013)

• - Role Ammy (Viola Davis) je kombinací dvou postav z knižní předlohy, a to hospodyně Ammy a knihovnice Marian, nejlepší přítelkyně Ethanovy zesnulé matky. Scenárista a režisér Richard LaGravenese spojil tyto dvě postavy v naději, že tím přitáhne hvězdnou herečku. Nakonec byla Viola Davis první a jedinou volbou. (Dr Lizal)

• - Film je natočen podle prvního dílu stejnojmenné a celosvětově úspěšné série Kami Garcii. (Fevas)

• - Básně na stěnách a stropu v Lenině (Alice Englert) pokoji pocházejí básníků Williama Blakea, Alfreda Lorda Tennysona, Edna St Vincenta Millaye a Rumiho. (Dr Lizal)