Nádherné bytosti

Beautiful Creatures

Nádherné bytosti

Fantasy / Romantický / Drama

USA, 2013, 123 min

Priemerná, ľahko pozerateľná fantasy dráma s pár peknými špeciálnymi efektami. Od drámy by som však čakal viac, niečo hodné pamätania a väčšiu hĺbku emocionálneho náboja. Dej, aj keď celkom zaujímavý, postrádal čaro okúzlenia, ktoré by každé správne fanatasy malo mať. Film je pravým opakom Veľkej ryby, kde toto čarokrásne "kúzlo" vykukovalo skoro z každého kúta a každej dejovej linky. Tu je len dej, ktorý je sem-tam prešpikovaný špeciálnymi trikmi. Nič viac. 60/100(13.1.2014)

Knihu jsem nečetla a film se mi vcelku líbil. Milá fantasy. Necítím v něm lacinost, odfláknutost, trapnost ani nudu. Emma mě moc potěšila. Nádherná, temná bytost se skrývala v této famózní herečce. Já nevidím jediný důvod, proč odsoudit snímek určený puberťákům. V dětství nás bavilo něco jiného, v dospělosti nás baví něco jiného a v době dospívání jsme byli taky někde úplně jinde a tohle bylo povedené.(13.6.2016)

• snob

Prý bude další díl. Když na sebe první dost vydělá, ovšem. Tady si nikdo neváží příběhu, ale pouze peněz. Pokud jste si Ethana a Leničku oblíbili, tak naražte pípu, ožerte příbuzenstvo a na trakařích je v počtu větším než malém nakulte do sedaček nejbližšího kina. Třeba Ethan díky tomu v druhém dílu zasune, co my víme.(20.4.2013)

• MoiJe

Na to, ako to pôsobí rozvláčne, sú niektoré časti až príliš zkratkovité. So všetkým tým súvisiacim s kategóriou teenage fantasy som bola vopred zmierená, ale čakala som menšiu nudu.(9.5.2013)

Ó můj bože, takovou spoustu času jsem promhrala studováním Twilightu, Hunger Games a přidružených podniků, když jsem ve skutečnosti hledala tohle! Přivedl mě sem fakt, že soundtrack dělal Dhani Harrison, takže žádný kontext a očekávání ohledně povahy příběhu - a ejhle, nadpřirozená fikce pro dospívající mládež otagovaná slovy "láska, čarodějnice, prokletí, čarodějové, zlo", kde postavy nejsou modelové a je možno se s nimi ztotožnit, vychází ze zajímavého detailního prostředí, které všemu dodává vlastní chuť, a pronásleduje (pursue) opravdové a magické životní hodnoty. Formálně film žádné prahy nepřekračuje. V návaznosti některých scén a vůbec dramaturgii jsou taky nějaké skoky/schody, které nevypadají jako záměr, i když se tak tváří, ale jsou spíše nezvládnuté. Ale tematicky to mají v pořádku, včetně toho reverendova kázání. Vizuálně vypadá tak, jako když si patnáctiletý člověk začne sám kreslit a ještě neví ani o existenci expresionismu, ale aspoň jsou všechny domy porostlé schnoucími vistáriemi. Řemeslně nijak nevybočuje a asi těžko by ho člověk v záplavě dalších identifikoval, ale alespoň nemá svoje diváky za idioty, což velmi oceňuji. A také oplývá docela temným smyslem pro humor a umí být i docela autenticky děsivý, což je velmi osvěžující. (Když to napíšu takhle, zní to velmi akademicky - skutečnost je taková, že jsem během promítání pobíhala po pokoji, zalykala se náhlými pocity štěstí a vřískala "to je skvělý, to je skvělý".) Tam, kde ostatní alchymisté tohoto žánru pořádají opulentní bitvy o osud celého světa čítající myriády vojáků plastových modelů a modelek bez osobností na pozadí fantastických kýčovitých exteriérů se zdejší tvůrci drží hesla, že v jednoduchosti je síla. Estetika Nádherných bytostí vychází z romantismu (toho opravdického rozervaného ve zříceninách) a gotického románu. Bledá dívka v černém s vlasy vlajícími v bouři - odlehlý dům v pralese na kopci, kde se dějí zázraky - síla přírody pomáhá proti ignorantům většinové společnosti. Není to nic, co bychom "ještě nikdy v životě neviděli", ale je to pokorné a dospělé (a taky pěkně padlé na hlavu - v tom nejpozitivnějším slova smyslu). A takový skvělý pár mladých milenců, ó bóže, první pořádné intimčo a udeří tam blesk a hoří cedule poslední záchrany. A já nevím, jak vy, ale už jsem se naučila i oceňovat, že když v tomto filmu někdo zmokne, tak v následující scéně je pravdu zelený a zplihlý a nenalíčený, což už je v dnešní době kvalita, kterou bys sotva pohledal. (-"I said get away from my boyfriend, you witch!") "Our words, our language cannot explain all that there is."(21.9.2014)