Zulu

• Francie

Zulu

Krimi / Drama / Thriller

Francie, 2013, 110 min

Rozpočet $16miliónovTržby USA Tržby Celosvetovo $2,497,000Tržby za predaj Blu-ray v USA //počet predaných kusov Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov ║ Filmové témy z oblasti Afriky alebo ako v tomto prípade priamo z Juhoafrickej republiky takmer vždy zapôsobia, nechajú diváka zamyslieť sa nad tým aký rázny zásah nad tamojším obyvateľstvom tam zanechala ruka belocha, samozrejme väčšinou sú filmy ohľadne republiky JAR tématický nasmerované smerom okolo Mandelu, tu to je iné, ide o čistokrvnú detektívku, poctivo dravú a ukrutne drsnú, z gradáciou až do konca vyšperkovanú, herecky výborne zahranú a dokonca ani taký poväčšinou kariéry neviditeľný Orlando Bloom sa tu nestratí a podáva možno svoj najlepší herecký výkon, akosi moc dobre mú daná úloha ochlastaného policajta sadla. /90%/(29.5.2014)

Dlouho jsem měl dilema, jestli 3 nebo 4 hvězdičky. Herecké duo Bloom & Whitaker zahrálo solidně. Nicméně čekal jsem rozhodně napínavější krimi drama. 70%(11.7.2014)

Ďalší film z juhoafrického prostredia, ktorý ma nesklamal. Pravdupovediac, ani neohúril. Dobre sa naň pozeralo, lebo človek má pri sledovaní pocit, že takto nejako to tam po skončení apartheidu môže vyzerať. Aj podobnosť s podmienkami v nejakej brazílskej favele ukazuje, že podoby chudoby a zločinnosti nemajú iba regionálny rozmer. Film samotný v mojich očiach dopláca na dva nedostatky. Prvým sú chyby, nelogickosti a vákuá v scenári, druhou je obsadenie Foresta Whitakera do akčnej úlohy. Mnohým sa jeho výkon páčil, ale tak ako mi pripadal smiešny Harrison Ford v akčných úlohách, primerane trápne mi v nich pripadá aj Forest Whiteker. A to nielen v tomto filme.(8.6.2015)

Syrová a velmi autenticky vypadající variace noir detektivky z Jižní Afriky. O to zajímavější je ta okolnost, že ji natočil Francouz a do hlavních rolí obsadil dva známé americké herce. Specialista na krimižánr režisér Jérôme Salle natočil opravdu strhující film v ryzím klasickém dějovém rámci, držící se žánrové šablony. Detektiv outsider, tak trochu lidská troska mající problém s autoritami, se svým životem i přístupem k práci (překvapivě přesvědčivý Orlando Bloom) a jeho starší parťák pokoušející se jít nelehkou cestou Mandelovského principu odpuštění (znamenitý Forest Whitaker a jeho minimalistické mimické výrazivo). Velkou předností je vývoj postav a postupné odkrývání toho, co si sebou nesou z minula. Přidanou hodnotou je ovšem zasazení do kontextu prostředí, v němž chcete-li porazit prohnilý systém, nesmíte se držet západní etiky, nýbrž naopak musíte vzít spravedlnost do vlastních rukou a bojovat prostředky, které používá druhá, zločinecká strana. Vjem autenticity je podpořen silnou mírou naturalismu, explicitně zobrazeného násilí, stejně jako treba použitím mixu angličtiny, slangu a afrikánštiny. O tom, že dědictví apartheidu je velmi bolestivé a jihoafrické společnosti se s ním nepodařilo vypořádat ani po jeho svržení, se jistě dá natočit klasické drama, nápad zasadit do tohoto kontextu temně detektivní žánr se jeví jako velmi funkční. Stejně jako propojení života ve slumu s prací policie na rozkrývání případu vražd. Svou syrovostí a atmosférou mi to připomnělo nejspíš brazilské opusy Město bohů či Tropa de elite. Tohle je jeden z nejlepších počinů v tak hojně zastoupeném žánru z celého minulého roku.(28.4.2014)

Jihoafrickými exteriéry ozvláštněná noir kriminálka s rasovým přesahem a více než obvyklou osobní zainteresovaností detektivů do případu. Na můj vkus chvílemi trochu drsná, ale to k tomu zkrátka patří. Dobré herectví v případě Foresta Whitakera jsem tak nějak očekávala, ale při tom Orlandově povedeném výkonu už jsem přemýšlela, co že jim to ze zlatých kohoutků luxusních hollywoodských sídel poslední dobou teče za vodu, která proměňuje místní slaďouše a idoly dívčích srdcí v dobré charakterní herce. Nejdřív Mathew McConaughey, teď Orlando...doufám, že se nedočkám toho až si za pár let půjde pro plešouna takový Channing Tatum, protože to už bych asi nerozdejchala.(3.5.2014)