Zulu

Scénografie:

Laurent Ott

Kostýmy:

Rae Donnelly

Rozpočet $16miliónovTržby USA Tržby Celosvetovo $2,497,000Tržby za predaj Blu-ray v USA //počet predaných kusov Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov ║ Filmové témy z oblasti Afriky alebo ako v tomto prípade priamo z Juhoafrickej republiky takmer vždy zapôsobia, nechajú diváka zamyslieť sa nad tým aký rázny zásah nad tamojším obyvateľstvom tam zanechala ruka belocha, samozrejme väčšinou sú filmy ohľadne republiky JAR tématický nasmerované smerom okolo Mandelu, tu to je iné, ide o čistokrvnú detektívku, poctivo dravú a ukrutne drsnú, z gradáciou až do konca vyšperkovanú, herecky výborne zahranú a dokonca ani taký poväčšinou kariéry neviditeľný Orlando Bloom sa tu nestratí a podáva možno svoj najlepší herecký výkon, akosi moc dobre mú daná úloha ochlastaného policajta sadla. /90%/(29.5.2014)

Velmi dobrá kriminálka klasického střihu. Často bývá přirovnávána k momentálně módní severské knižní/filmové tvorbě, nicméně já si myslím, že mnohem blíže má ke starým dobrým francouzským záležitostem. Ostatně právě Francouzi Zulu napsali i natočili, tak se není čemu divit. Pomalu se odvíjejícímu scénáři záleží na postavách, napětím a překvapením rovněž nešetří, herecky je to také bez chybičky, protože Forest Whitaker ani špatný být neumí a v závěrečných titulcích mě velice mile překvapilo, že ten dobrý herec podobný Orlandu Bloomovi je Orlando Bloom. Díky strhujícímu pouštnímu finále (v němž opravdu není problém si na místě Foresta Whitakera představit třeba Lina Venturu) přemýšlím o páté hvězdičce.(26.6.2015)

Jelikož jsem neměl žádná očekávání, netušil jsem do čeho jdu, tak jsem mile překvapen. Orlando Bloom a Forest Whitaker je zde sakra povedená dvojka, oba dva zde odvedli slušné herecké výkony, prostředí ve kterém se film odehrává je správně znepokojivé, drsné a realisticky natočené, potěší i slušná akce a poměrně vysoká brutalita. Nenudil jsem se ani minutku. Doporučuji. 75%(4.5.2014)

• Snorlax

Tenhle film má téměř všechny nešvary hollywoodské produkce, vše předvádí do posledního detailu, aby si i ten nejzaostalejší divák přišel na své, vyžívá se v brutálních scénách, z nichž čpí scenáristova křečovitá snaha zamaskovat, že se jedná jen o násilí pro násilí, předstírá hlubokou sondu do života v JARu a přitom je povrchní až hrůza. Ale možná je to všechno tím, že já se nechci ve filmech, které se tváří, že jsou francouzské, dívat na americké obličeje.(5.3.2016)

Takhle nějak si představuju akční kriminálku. Životu nebezpečný prostředí - JAR. Gangy a fet - s nádechem konspirace ve vztahu k danému prostředí. Fízlové - burátnej Whitaker a (ne)uvěřitelně wasted Legolas, ze kterýho táhne lacinej burbon a kterýmu dávám tu pátou hvězdu. Brutální mordy a gore. To celé jest sic trochen vykonstruované, ale sere pes, líbilo se mi to dvakrát víc než naprostá většina akčních hovadin. Doporučuju. 90% v rámci sorty, obecně čtyřhvězdí.(28.6.2014)

• - Při závěrečné přestřelce nabíjí Ali Sokhela (Forest Whitaker) do své brokovnice prázdné nábojnice, u kterých je vidět, že jsou na konci otevřené. (JohnSmith)

• - Film měl premiéru na Filmovém festivalu v Cannes 2013 a tento festival uzavíral. (Terva)

• - Pôvodne sa mal vo filme namiesto Foresta Whitakera predstaviť Djimon Hounsou. (MikaelSVK)