Pět rozbitých kamer (festivalový název)

• Palestina

Palestina / Izrael / Francie / Nizozemsko, 2011, 90 min

Emad Burnat

Emad Burnat
  • Sinn

Izraelské osady nemají na západním břehu co dělat. Ovšem tato homevideo prezentace daného konfliktu mě velice zklamala. Čekala jsem alespoň náznak objektivity, i když v tomto případě to asi možné není, když autorem je osoba tak silně zainteresovaná. Každopádně jisté promluvy mě dokázaly vyšponovat a jsem ráda, že jsem toto video viděla až doma a ne na projekci Jednoho světa. Domnívám se, že nejspíš kvůli téměř neustálým konfliktům s vojáky je zde nahlíženo na smrt a nebezpeční trochu jinak než je tomu běžné v západní společnosti, ale i tak, vodit děti na demonstrace? Vážně? Poslat skupinku děti demonstrovat ke zdi samotné? Nechat je pokřikovat na vojáky a házet na ně věci? Vážně?! Pro izraelské vojáky je to povinnost a nezdá se mi z daných záběrů, že by se v konkrétních střetech chovali násilněji, než by se dalo očekávat. To, že celé jejich působení na daném místě je špatně, je věc jiná. Jen se mi nechce věřit, že se proti tomu nedá bojovat jinak, legálně a legislativně, prostě jinak, než neustále ohrožovat vlastní děti. Kdo se pak může divit, že při ozbrojeném střetu je to většinou dítě, kdo je zabit, když dospělí lépe poznají, kdy hrozí skutečné nebezpečí a umí se lépe schovat nebo utéct nebo cokoliv...(21.2.2015)

Izraelsko-palestínsky konflikt je tak komplikovaný a existuje ohľadom jeho histórie také kvantum interpretácií, že niečo ako správny názor určite neexistuje a asi existovať ani nikdy nebude. Priznám sa, že viem o tejto problematike len veľmi málo a preto si netrúfnem konfrontovať tento dokument s nejakými faktami a nebodaj posudzovať jeho autenticitu alebo pravdivosť. Možno je tento pohľad na problematiku vytrhnutý z kontextu, možno že je silne tendenčný, ale možno dokonale vykresľuje krutú dennodennú realitu. Už len pre ten fakt, že človeka núti uvažovať a možno ho zmobilizuje k tomu, aby si o niečo o tejto problematike naštudoval, si tento dokument určite zaslúži pozornosť. 90% IFF Bratislava 2012(20.11.2012)

• Houdini

Oscar 1 nominace: Dokument(11.1.2013)

• legatio

Je mi líto padlých a zraněných, ale jen blázen se jde navážet, křičet a strkat do vojáka plnícího rozkazy. To je jako když u nás demonstrující neuposlechnou výzvy policie a pak se strašně moc diví, že skončí zranění nebo ve vazbě.(26.7.2013)

Je těžké ohodnotit Pět rozbitých kamer aniž by do soudu divák nepromítl svůj postoj ke konfliktu. Pokusím se od toho odprostit (ve zkratce serou mě jak Palestinci tak Izraelci), protože důležitá je skutečnost, že se jedná o dokument kvalitní a originální, je působivou osobní zpovědí. Proto nemůžeme nic namítat, že vidíme pouze jednu stranu barikády (zajímavou pasáží je, když po autonehodě potřebuje hlavní postava pomoc z izraelské nemocnice). Možná se tvůrci mohli vyhnout jisté schematičnosti - víme z názvu, že kamer je pět, tudíž v půlce tušíme, že se Emad půjde podívat k barikádám ještě třikrát a kluci ozbrojení mu ten "no comment" názorně vysvětlí... Ale určitě zajímavou autentickou zkušeností bylo podívat se do krajin u Bil'inu, kam se jinak raději nikdy nevydám. 70 %(15.3.2013)