Jeden den po návratu z fronty je pořádně nabitý událostmi. Dobře zahrané, i když sem tam to docela zavánělo samoúčelností, ale to nijak neubírá na kvalitě tohoto filmu.(8.8.2009)

Bohužiaľ roky, ktoré ubehli sú na tomto filme poznať. Predovšetkým technická kvalita, hlavne silný šum, pre ktoré je v dialógoch horšia zrozumiteľnosť. M. Frič natočil v podstate jednoduchý príbeh vojaka, ktorý sa vrátil domov. Žiadne veľkolepé scény nečakajte, je to skôr komornejšie podané. Najviac dojme scéna v ktorej Mareš "Babičke" nedokáže povedať, že jej syn padol. Vo filme prejdeme Prahu krížom -krážom a stretneme mnoho "sovetskych soldatov" a za celkom vydarené považujem i stretnutie s profesorom. Na to, že 5 rokov nevyšiel z domu bol celkom dobre informovaný o situácii na fronte...70%.(14.5.2013)

Další smutný důkaz, jakou cestou se mohl ubírat náš film, nebýt únorového převratu (i když tento film vznikl již po něm). Řemeslně až uchvacující dílo, které výborně vystihuje nadšenou a hektickou atmosféru osvobozeného města, do kterého je v zajímavém kontrastu vložena temnější linie nadporučíka, který postupně přichází o všechno co měl. Film je naprosto zbaven naivity a patosu a ideologická stránka je silně potlačena, dá se říct, že některé její prvky nejsou vůbec záměrné, ale věrně charakterizují dobu krátce po osvobození. Je zde několik působivých scén, jako návštěva u matky zemřelého vojáka, až expresivní scéna ze skladu šatů i věty učitele ze sklepního bytu plné naděje. Výkony herců jsou zde navíc vzácně vyrovnané a to i v ženských figurách, ktěré zde působí živě a vůbec ne křečovitě (příjemně na mě zapůsobilo ztvárnění Marešovi bývalé partnerky).(9.5.2009)

Z takového námětu mohl úplně klidně vzniknout sentimentální žvást, ale Frič i Höger příliš uměli, než aby něco takového dovolili. Do zbytečně sentimentálního balastu sklouzla pouze epizoda s profesorem Blažejem. Mimochodem, kdepak vzal ten chleba, když 5 let nevyšel z bytu?(2.1.2013)

Scéna, kde se Kliment snaží oznámit matce svého kamaráda (miloučká nahluchlá Terezie Brzková), že její syn padl, mě úplně zruinovala. Zbytek filmu jsem sledovala v deliriu, ale mám pocit, že to bylo pěkné. Humorná složka působí až nepatřičně vtipně.(14.3.2007)

• - Na začátku filmu je zmíněna firma Borsalino, která vyrábí klobouky i v současnosti. (tomas.sulc.7)

• - Poprvé ve filmu Ilja Racek. (M.B)

• - Na začátku filmu oznamuje velitel jednotky (Zdeněk Štěpánek) četařce Stáně (Běla Jurdová), že byl její nadřízený nadporučík Mareš (Karel Höger) povýšen do hodnosti kapitána. Když se však na konci filmu objeví vojenská spojka s rozkazem o přemístění a hledá velitele, shání opět „jen“ nadporučíka Mareše. (lioncel)