Ilegální máma (festivalový název)

• Rakousko

Mama Illegal

Dokumentární

Rakousko, 2011, 102 min

Ed Moschitz

Již příběhy jako takové jsou velmi těžce uvěřitelné, bohužel některé scény jsou přímo neuvěřitelné a to ve smyslu, že pochybuji o jejich autenticitě. Možná omylem, možná schválně se z filmu stává tak trochu reality show (místy velmi tragikomická). Filmově mě to neoslovilo.(9.3.2015)

Zajímavý nápad, ale řekla bych, že trochu nepovedené zpracování. Na to že pan režisér natočil více než 250 hodin materiálu, nemusel několikrát dokola opakovat ty stejné chvíle setkávání a loučení se rodin. Měla jsem pocit, že se tím záměrně snaží vyvolat u diváků lítost. Nejvíc mě dostala závěrečná scéna jedné z žen, která po letech střídání odloučení od rodiny s životem s nimi, stojí na vysněné terase svého vysněného moldavského domu, který si postavila za těžce vydržené peníze za léta protrpěná odloučením a říká, jak si splnila svůj životní sen. Konečně má dům, po kterém vždy toužila (ač je její radost lehce zkažená kvůli tomu, že se pod terasou zavraždil její muž). Trochu absurdní. Jela tedy vydělávat peníze pouze kvůli baráku? V tom případě si nemá na co stěžovat a její neustálé ospravedlňování odloučení argumentem, že to vlastně všechno dělá pro své děti, tímto závěrem trochu postrádá smysl.(13.3.2012)

246. Další ze závažných filmových dokumentů uvedených na festivalu Jeden svět, téma ilegální migrace, společenského jevu, který s neustále se zhoršující situací svým významem dále posiluje. Příběh tří mladých žen, matek, pocházejících z Moldávie, z neutěšeného sociálního prostředí, všeobecným hospodářským úpadkem těžce postiženého venkova, bez jakýchkoliv nadějnějších vyhlídek pro svůj další život, svým krajním rozhodnutím odejít opouští naprosto vše, vydávají se pryč, pracovat do zahraničí, ilegálně, i přes úskalí a rizika zanechávají doma své děti, své partnery, své rodiče, přetínají odchodem rodinné vztahy, vymění výdělek za dlouhodobé odloučení od těch nejbližších, podstoupí postupně narůstající tíži vlastního osamocení i prohlubující se vzájemné odcizení, až čas spravedlivě ukáže, jak krutá volba to ve skutečnosti byla, koho v důsledcích zasáhla, jak těžce ranila a trvale poznamenala.(10.1.2015)

Jako výpověď o bídě na moldavské vesnici dobrý. Zeny v cizině, muži doma. Jejich smyslem života je snad mít ten dům, nic jiného.(13.8.2016)

Hodně věcí si musí divák domyslet. Třeba to, že říkají jiné věci před matkou a jiné bez ní vypovídá něco o těchto dětech. Ale předpokládá se, že divák přemýšlí u filmu. Teda hodně přehnané byly ty brečící scény. Takže sem si trochu zabulela taky:) Ale na druhou stranu, je hodně lidí, kteří možná nad podobnou odlukou nikdy nepřemýšleli a nedokáží si představit jaké to je. Díky filmu mám celkem přesnou představu. Film byl docela dlouhý, ale velmi mi utekl a nic mi tam nepřipadalo zbytečné. Tvůrce dokumentu dílo vytváří, protože chce světu sdělit určitý problém. Tvůrce je proto sám velmi zaujat, pohlíží na problém subjektivně, ale to je právě ten pohled, který se od dokumentu očekává. Objektivnosti je ve zpravodajstvích až nad hlavu Kdyby bylo vše objektivní, tak bychom se nedozvěděli o ničem nic a holá fakta jsou k ničemu. Je tolik smutku, který zažívají tyto rodiny nejen v zemích východní Evropy, že si zaslouží, aby za ně uronili pár slz i diváci v kině. Migrace za prací je velkým problémem a dodnes je velice přehlížena a moc se o jejích podrobnostech neví a nemluví. A ony opakované návraty měly divákovi podle mne ukázat, jak děti postupně stárly a jak se měnily domovy apod. A že se tyto tíživé okamžiky loučení v životě těchto rodin musí neustále opakovat. Ať už to diváka v kině potom baví či nebaví. A je tam pár extra scén, který se vegetariánům nebudou moc líbit. Ale je to z ekozemědělství a domácí výroba:)(27.3.2012)