Ilegální máma (festivalový název)

• Rakousko

Mama Illegal

Dokumentární

Rakousko, 2011, 102 min

Ed Moschitz

Jako výpověď o bídě na moldavské vesnici dobrý. Zeny v cizině, muži doma. Jejich smyslem života je snad mít ten dům, nic jiného.(13.8.2016)

Tenhle dokument by měli vidět všichni, kteří si neustále stěžují jak se mají v Česku špatně. Nejvíc mě zaujal příběh Auricy a jejich dětí. Na druhou stranu moc nechápu, co je drželo v té vesnici, kde nebylo snad nic kromě neuvěřitelné bídy, kde se její děti musely živit tím co jim pobíhalo na zahradě. Přitom moldavské hlavní město je docela kultivované. To, že tolik peněz Aurica vrážela do baráku, ve kterém se oběsil její manžel a navíc postaveném v tak ošklivém místě je pro mě naprosto nepochopitelné(25.9.2013)

Hodně věcí si musí divák domyslet. Třeba to, že říkají jiné věci před matkou a jiné bez ní vypovídá něco o těchto dětech. Ale předpokládá se, že divák přemýšlí u filmu. Teda hodně přehnané byly ty brečící scény. Takže sem si trochu zabulela taky:) Ale na druhou stranu, je hodně lidí, kteří možná nad podobnou odlukou nikdy nepřemýšleli a nedokáží si představit jaké to je. Díky filmu mám celkem přesnou představu. Film byl docela dlouhý, ale velmi mi utekl a nic mi tam nepřipadalo zbytečné. Tvůrce dokumentu dílo vytváří, protože chce světu sdělit určitý problém. Tvůrce je proto sám velmi zaujat, pohlíží na problém subjektivně, ale to je právě ten pohled, který se od dokumentu očekává. Objektivnosti je ve zpravodajstvích až nad hlavu Kdyby bylo vše objektivní, tak bychom se nedozvěděli o ničem nic a holá fakta jsou k ničemu. Je tolik smutku, který zažívají tyto rodiny nejen v zemích východní Evropy, že si zaslouží, aby za ně uronili pár slz i diváci v kině. Migrace za prací je velkým problémem a dodnes je velice přehlížena a moc se o jejích podrobnostech neví a nemluví. A ony opakované návraty měly divákovi podle mne ukázat, jak děti postupně stárly a jak se měnily domovy apod. A že se tyto tíživé okamžiky loučení v životě těchto rodin musí neustále opakovat. Ať už to diváka v kině potom baví či nebaví. A je tam pár extra scén, který se vegetariánům nebudou moc líbit. Ale je to z ekozemědělství a domácí výroba:)(27.3.2012)

246. Další ze závažných filmových dokumentů uvedených na festivalu Jeden svět, téma ilegální migrace, společenského jevu, který s neustále se zhoršující situací svým významem dále posiluje. Příběh tří mladých žen, matek, pocházejících z Moldávie, z neutěšeného sociálního prostředí, všeobecným hospodářským úpadkem těžce postiženého venkova, bez jakýchkoliv nadějnějších vyhlídek pro svůj další život, svým krajním rozhodnutím odejít opouští naprosto vše, vydávají se pryč, pracovat do zahraničí, ilegálně, i přes úskalí a rizika zanechávají doma své děti, své partnery, své rodiče, přetínají odchodem rodinné vztahy, vymění výdělek za dlouhodobé odloučení od těch nejbližších, podstoupí postupně narůstající tíži vlastního osamocení i prohlubující se vzájemné odcizení, až čas spravedlivě ukáže, jak krutá volba to ve skutečnosti byla, koho v důsledcích zasáhla, jak těžce ranila a trvale poznamenala.(10.1.2015)

Již příběhy jako takové jsou velmi těžce uvěřitelné, bohužel některé scény jsou přímo neuvěřitelné a to ve smyslu, že pochybuji o jejich autenticitě. Možná omylem, možná schválně se z filmu stává tak trochu reality show (místy velmi tragikomická). Filmově mě to neoslovilo.(9.3.2015)