Snadný prachy II

Jens Lapidus (kniha)

Maria Karlsson

Aril Wretblad

Jon Ekstrand

Společenské minoritní skupiny přistěhovalců ze zemí nikoho, kterým nevoní poctivá práce nebo vůbec způsob života postavený na pevných etických zásadách, se konečně dočkaly. Natočili o nich film. A rovnou celou volně provázanou trilogii. Podsvětí současné švédské metropole je zde vykresleno v konturách lapkovství jako ze středověku, akorát s tím rozdílem, že kočovné kmeny se zde ohánějí nabitýma kvérama. Jinak se nic moc nezměnilo. Krade se vše, co není pod zámkem a pokud to pod zámkem je, je to jen kosmetická překážka. Koks, kurvy, rychlá auta a společenský status zvířete, všechno chceme a chceme to hned. Trpělivost je nám cizí. Snadný prachy jsou něco mezi akční gangsterkou a sociálním dramatem s občasným moralizačním šťouchancem do slabin. Pestrá mozaika lidských osudů z opačného spektra společnosti, zábavná, napínavá a ošklivá. Refnova spanilá jízda napříč severským kanálem plným smrdutého marastu je ale přeci jen o nějaký ten stupínek výše (okoštujte: Pusher / Pusher II / Pusher III).(19.12.2014)

• Wacoslav1

Už trochu zbytečný pokračování. Je to drsnější je to akčnější. Nejde o to, že bych se nudil, ale spíš o to, že to na mě působí jako totální slátanina z otravnýma postavama. A ten zoufalec Kinnaman ať už se jde zahrabat. Co tahle nesympatická držka ještě pohledává ve filmovém průmyslu fakt nechápu...35%(28.1.2015)

Původní film mě až zase tak nezaujal, takže jsem s projekcí pokračování váhal. Kupodivu je dvojka koukatelnější (přiměřená stopáž), neboť pestrá multikulturní směska si to o bágl s deseti miliony rozdá poměrně zostra.(29.6.2015)

Oproti prvnímu dílu, akčnější a svižnější, ale méně atmosferické a originální a více se to snaží přiblížit americké produkci.(14.7.2013)

První díl nebyl úplně špatný, ale postrádal jsem v něm absenci Švédů a nějaké sympatické tváře. Druhý díl je lautr némlich to samý a to už mě znovu absolvovat moc nebaví.(1.7.2014)