Diaz: Neuklízej tu krev

Diaz: Nezmývaj tú krv

Diaz - Don't Clean Up This Blood

Drama / Thriller

Itálie / Francie / Rumunsko, 2012, 127 min

Naštěstí to není hloupoučká černobílá storka ve stylu "mladí, hodní a neklidní dredaři, co ví jak se mají věci dělat versus zlí korporatní svině kapitalistický" ale pěkný popis toho, že když se můžeme chovat jako zvířátka, tak se umíme chovat jako zvířátka. Pardon, zvířata. 80%(23.1.2013)

Po dlouhé době konečně film, který mě dokázal posadit na zadek a musím se přiznat, že na některé scény jsem se nemohl ani dívat. Souhlasím s tím, že je tento film pojat především z pohledu demonstrujících a novinářů a je namířen proti zásahu bezpečnostních složek, ale i když zde někteří dávají odpady za to, že by demonstranté zasloužili přes držku, tak s tím rozhodně souhlasit nemohu. Ano mohli si vybrat jinou formu protestu než pouze ničení majetku, jenže takových je jen pár a nevidím důvod proč by mělo být ubližováno nepřiměřeným násilím i jiným lidem. Netvrdím, že výpovědní hodnota filmu Diaz: Neuklízej tu krev je naprosto průkazná. Jen je škoda že tato událost ve světle 11. září poněkud zanikla a tuzemská média o ní neprojevovala až takový zájem. Závěrem bych k filmu řekl, že je perfektně natočený a zároveň doplněn skvělým hudebním podkresem. Spolu se silným příběhem rozhodně nezapomenutelný film.(2.10.2012)

Vždycky je třeba bejt opatrnej, když se v podobných událostech snažim dát účastníkům konkrétní držky, do kterých pak budu půlku stopáže jebat pendrekama, abychom neměli levičáckou mrskačku a naopak trochu objektivní pohled. Diaz to záměrně ani omylem nedává, a z moderních "protest" filmů je to regulérně největší gore, kde se vybíjej zuby z tlamy, krev teče po stehnech a příslušníci policie (až na jednu snaživou výjimku) nejdou ve svých vokálních projevech nad durové oktávy ani pod 110 decibelů. Já osobně s tím takovej problém nemám, protože ve filmech tradičně fandim těm z hezčíma prsama a mám-li si vybrat mezi Prodigy a Landou (vlastně prakticky čímkoli a Landou), zvítězí první jmenovaný. Zase na druhou stranu, jak to má jeden pojmout, když na levé straně je 12000 očitých výpovědí (byť půlka z nich byla v danou dobu v úplně jinym světadílu) a na straně pravé úporná držhubná, šoupající nohama. Každopádně na další summit G8 bych možná jel ze stejného důvodu jako každý tamní revolucionář - ty protestující štěrbiny tam jsou fakt dobrý.(22.4.2013)

Mno, tak to som si dal púšťať si Diaz pred nočnou šichtou. To sa mi zase bude robiť veselo... Jednoducho, tento film vám na psychike nepridá! Je to jedna brutálne krvavá kúpeľ. Ku koncu filmu si frajeri urobili dokonca i šaolinskú komnatu! Film to je tak na jedno pozretie. Druhýkrát by som to nerozdýchal. Ja som si potom pre istotu pozrel radšej fotky hercov na imdb a hned' som sa ukludnil.(24.9.2012)

O politických súvislostiach sa nebudem vyjadrovať, ale takto to dopadne, keď sa pod rúškom zákona dostane k činom frustrovaná a gangstersky násilnícka polícia. Poznáme mnoho filmov, keď sama polícia nedodržiavala zákony. Tu ide o skutočnú udalosť a nemám dôvod neveriť, že sa to tak odohralo. A tu sa dostávam k najväčšiemu problému filmu - nemohol som sa zbaviť dojmu, že sledujem doku-drámu.(28.10.2012)

• - Producenti dosiahli, aby sa film premietal aj v Európskom parlamente. (Sufferer)

• - „Čo som počul a čítal, bolo horšie ako to, čo som ukázal vo filme. Viac ukázať nebolo možné, ak som teda nechcel nakrútiť horor s márovačkou,“ povedal režisér Daniele Vicari. (Sufferer)

• - Vytvoriť atmosféru demonštrácie a čo sa stalo v Diaz pomohli dostupné videá a prerozprávanie svedkami, teda obete, medzi nimi aj novinári. (Sufferer)