Dvanáct měsíčků (TV film)

O dvanástich mesiačikoch

Pohádka

Česko, 2012, 97 min

Pohádka Dvanáct měsíčků sice není v ničem originální, alespoň si však oproti jiným současným pokusům udržuje jednoznačný statut "pohádka". Nikdo ze štábu (jak před, tak za kamerou) nepředvádí žádný exkluzivní výkon, přesto můžu říct, že v rámci svátků jsem ochoten přistoupit na Janákovu hru a nijak zvlášť se neurazit. Zvláště pak, když nám nabídl pohled na spoustu sněhu (navíc ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm), o kterém si v realitě můžeme jen nechat zdát.(2.1.2013)

• Kimon

Krásná zasněžená romantická krajina, pěkná hudba, známí herci, to vše slibovalo nevšední vánoční pohádkový zážitek. Co jsou však platné spousty sněhu (jsou přece Vánoce !?), když scénář Karla Jandáka na tom sněhu silně ujíždí na dialozích především Měsíčků, ale i jiných postav, připomínajících puberťácké nevkusné poznámky a dokonce v mnohých scénách, dalo by se říci, kopíruje známou pohádku Mrazík. Také vám to tak připadalo? Jen ta "Janákova" Marfuša nelouskala ořechy. To už by bylo asi příliš okaté. A co ten Stonehenge ???!!! Viděl jsem dobře?!! Jsem si naprosto jistý, že tohle ČT1 u mě na Štědrý den 2012 prohrála. O co větší propad u mě zaznamenává Dvanáct měsíčků, o to více boduje následující den Šťastný smolař v režii Jiřího Stracha.(26.12.2012)

• flanker.27

Tak, dokoukat se to dalo, což je samo o sobě velký úspěch. Smutné je, že je to jen za cenu totálního vykradení Mrazíka, Tří oříšků pro Popelku a Pyšné princezny (dokonce i některé repliky byly opsané takřka doslovně). Pozitivně se lze zmínit asi jen o představitelce hlavní úlohy (Marie Majkusová působí coby sympatická pěkná holka) a dvanácti měsíčcích, k nimž Maruška získá pozitivní vztah. Zato Vojtek je už na tyhle role docela starej. Dlouho jsem byl rozhodnut, že ty milosrdné tři prosincové jahody dám, ale závěrečná píseň to srazila na dvě. Přesto, jak jsem byl pravil v úvodu, dokoukal jsem a nepřepnul, což je za posledních takových 5 let asi poprvé.(24.12.2012)

• jhsoft

Taková nemastná, neslaná směsice několika pohádek v čele s nesympatickým Vojtkem. Dokoukal jsem to v podstatě, jen kvůli sympatické Marušce:)(25.12.2012)

Tohle se moc nepovedlo. Vojtkovi toho mladého chasníka fakt nevěřím... Celé to bylo takové kýčovité. Ani slavní herci to nezachránili. I ten jejich Stonehenge byl divný. Ale aspoň, že se to natáčelo v našem skanzenu. :)(24.2.2013)

• - Hora a zároveň i sídlo Dvanácti měsíčku bylo vytvořeno graficky ve studiu ČT. (TuristikaJi)

• - Natáčelo se ve skanzenu Rožnov pod Radhoštěm a v Beskydech. (M.B)

• - Pohádku tvůrci natáčeli celé 3 roky, zrazovalo je totiž počasí. Často museli odložit natáčení kvůli nedostatku sněhu nebo docházely finance. [Zdroj: deník Metro] (hippyman)