poster

Dvanáct měsíčků (TV film)

 • Slovensko

  O dvanástich mesiačikoch

Pohádka

Česko, 2012, 97 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Ilicka
  *

  Jau. Tak tahle bolela. Karel Janák se snažil zkřížit Vorlíčkovu Popelku, Troškovo Z pekla štěstí a své vlastní Snowboarďáky a na 90% zklamal už castingem, kdy mladíka Karla hraje čtyřicetiletý Vojtek, který se chová naprosto stejně jako Karel z Vyprávěj. Jediná pozitiva spatřuji v tom, že se povedlo alespoň do postav měsíčků obsadit dobré herce, a taky, že vložené peníze byly na filmu relativně slušně vidět. Nevím ale jestli by ČT neudělala líp, kdyby napříště investovala radši do Stracha. PS: Kdo byl vlastně králík? Vládce nad měsíčky, kouzelník nebo prostě králík? A měl tento odkaz něco společného s Matrixem?(26.12.2012)

 • Jezinka.Jezinka
  ****

  Pohádka o Dvanácti měsíčcích v psané podobě nepatří k mým oblíbeným. Svého času mě příjemně překvapila ruská hraná verze, modernizovaná česká příjemně překvapila též. Maruška je sympatická, lokace natáčení krásné, dvanáct měsíčků je skvělá banda, miluju leden, pro jeho upřímnou lásku k bílému králíkovi (ano, byl kouzelný, když takhle zaboříte nos do jeho srsti...), miluju prosinec, který by ve mně s nevrlostí našel svého mistra a miluju apríl pro jeho vlídně škodolibé vtipy. Vykrádačka zejména Tří oříšků, jistě. Nelogičnosti? Brutální! Proč se z hloupé, sobecké a poťouchle skrytě agresivní Květy stala hysterická psychopatka, když ani před tím se nekrotila v projevech? Proč byli v té vsi vyšinutí všichni? Proč ty paruky a zmalování holek jak v Mrazíkovi? Na druhou stranu, dobrá hudba, výborné scény u měsíčků a pak taky kouzelný králík. V porovnání s mnohou z nových pohádek jen lituju, že těch měsíců není mnohem víc.(22.12.2013)

 • argenson
  ***

  Obydlí dvanácti měsíčků trošku jakoby vypadlo z Tolkiena s úsměvnou variací na Stonehenge, měsíčci sami jsou spíš parodií na řád kapucínů. Svými sympatickými hláškami ale zachraňují celý dojem ("A co kdybysme z Marušky udělali třináctej měsíc?"). Maruška se mi nelíbila a Roman Vojtek mě bavil naposledy na svém absolventském koncertu, což máme nějakejch šestnáct let. A i když jsem sám starej kanálník, nemyslím si, že do pohádek patří výkřiky typu "nežer to!" nebo "di se vycpat!". Ale jako celek to až takovej průser není.(27.12.2012)

 • Gemini
  ****

  Typická Janákovina "pro současného mladého diváka". Jen doufám, že se nestane, aby podobně jako v případě Snowboarďáků (režie) nebo Veni, Vidi, Vici (organizátorství zločinů proti lidskosti, tedy pardon, produkce) nabyl dojmu, že zásadním způsobem podnítil zájem o téma jeho díla, zde staré pohádky:P Úmyslně neříkám české pohádky, protože kdo neuvidí velmi výraznou inspiraci nejenom Popelkou, ale i Mrazíkem, ten si zaslouží věřit tomu, co "individuality" jako je Karel Janák vypouštějí z ústního otvoru. K obsazení tvůrcům ale jednoznačně gratuluji, kladné postavy kladnější a sympatičtější být nemohou, a proti nim stojící Veronika Žilková s Ivanou Korolovou svými výkony naprosto válcují všechny a všechno kolem. I tak je to ale jen a pouze pitvoření bez něčeho, co bych si jako divák měl odnést. Srandovní strejdové sedící pod Stonehengem to totiž rozhodně nebudou, a byť proti Otovi Jirákovi v Heleovském rozpoložení nebo dobrosrdečnému Miroslavu Táborskému s hárem do půlky zad nic nemám, nechápu, co mělo vyplynout z toho, že Pavel Kříž by nejdříve nejradši maceše zakroutil krkem, ale pak zůstane u těch několika zapadlých vět v polovině filmu, a ve zbytku ani nepůsobí jako Srpen, ale jako Mrzout ze Šmoulů. Čili objektivně ano, hezké záběry, sympatické nebo vtipné postavy, výjimečně nedementní a v ději se angažující ženich (který je ve všech ostatních zpracováních jen Němcovským McGuffinem), sebou neustále nechávající vláčet DivoBárovsky fortelná Maruška, proti tomu se nedá nic říct. Ale při srovnání s Andělem Páně nebo Lotrandem A Zubejdou mám narozdíl od nich stoprocentní pocit konzumní zábavy, na kterou za rok těžko kdo vzpomene. Když k tomu ale posadíte děti, nic zlého se jim nestane. Budou se smát a nakonec se i trošku ponaučí - sice jen v té bazální rovině, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí jen s pomocí nadpřirozených sil, ehm, ale co taky víc chtít, že. Právě že toho jde chtít ještě o dost víc, a jiní to natočit dokázali. Takže přinejlepším 70% za zpracování a zahrání.(25.12.2012)

 • dopitak
  ***

  Nejlepší film Karla Janáka! A to není pochvala. Nebýt obsazení Vojtka, jehož jinoch vyvolá hurónský smích na tváři, a mohutné stylizace do mrazíkovské vesnice včetně dvou přehrávajících záporných figur, docela by to i šlo. Nejhezčí ze všech byla Tereza Beranová jako rychtářova dcera, a tu nikdo nechtěl.(27.12.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace