Národní klenoty - Série 1 (2012) (série)

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře - tajemství jazyka (S01E08)

(epizoda)

Na samém okraji Žďáru nad Sázavou se nad areálem bývalého kláštera zvedá kopec, který korunuje unikátní poutní kostel zasvěcený sv. Janu Nepomuckému. Jedná se o vrcholné dílo fenomenálního barokního stavitele Jana Blažeje Santiniho, jenž nevelkou stavbu obklopenou ambitem postavil v letech 1719–1722. Velmi členitý svatostánek je totiž s nadsázkou řečeno otevřenou knihou plnou symbolů spjatých s kultem našeho předního světce, jemuž je zasvěcen. Navíc je stavba vůbec nejoriginálnějším příkladem takzvané barokní gotiky, jímž se Jan Blažej Santini zcela vymykal dobovým konvencím a v mnohém předběhl vnímání architektury. (Česká televize)

Frajer42

Tentokrát byla epizoda více zaměřena na příběh kolem Jana Nepomuckého než stavbu samotnou, ale absolutně mi to nevadilo, neboť se k postavě Jana Nepomuckého váže opravdu zajímavý a mystický příběh plný záhad, které se částečně odrážejí v stavbě samotné. Každopádně velmi zajímavý a krásný kostel postavený na nezvyklém místě. Zatím asi nejslabší díl, ale i v tomto případě bylo na co koukat. [80 %] ()

subic

Pěkné pěkné, ale lepší je vidět to na vlastní oči. Je to takové zvláštní místo na kraji Žďáru nad Sázavou. No a Mirek Táborský od té doby taky už zestárnul, tady měl ještě tmavé vlasy. ()