Sladký život kurev (festivalový název)

• Německo

Michael Glawogger

Wolfgang Thaler

Anne Even

Monika Willi

U tohoto snímku mám velký rozpor mezi subjektivním a objektivním názorem. Objektivně jde o výtečný dokument, odvážný, technicky velmi dobře zvládnutý a vizuálně strhující. Ani si nechci představovat, kolik práce, energie, vyjednávání... to muselo stát, aby se tvůrci dostali k tak upřímným zpovědím a do tak ožehavých prostor... Ale subjektivně mě to vlastně zas až tak neoslovilo. Dvě hodiny, to je přepálená stopáž - záběry z nevěstinců se opakují a člověk se nedozví až tak moc nového. Prostitutky si stěžují na své povětšinou mizerné životní podmínky a vyprávějí o tom, jak tuto šílenou práci dělají pro peníze. Je to strašné, ale není to nic překvapivého a obávám se, že se s tím nedá nic dělat.. Jedinou skutečně překvapivou informací pro mě bylo to, že existuje jakýsi kult svaté Smrti v Mexiku (což je mimochodem taky nejlepší část triptychu).(31.8.2014)

Naprostá paráda. Sice z úrovně zapadlých asijských bordelů mi bylo docela šoufl ale jinak dokument super a ještě se hodně nasmějete v části kdy se toto dílo přesune do Mexika kde jedna vysloužila štětka vypráví svoje zážitky. Jak začala vyprávět o "ledový kuřbě" měl jsem chuť si objednat nákou štětku na escort a zkusit to :DDD(12.6.2013)

Thajská část je utrpení a měl jsem chuť to vypnout (v podsatě tu jen zmalované šlapky z "akvária" vedou konverzace přímo úměrné jejich intelektu). Naštěstí následující část z Bangladéše je mnohem zajímavější, dívky se zde zpovídají přímo na kameru a narozdíl od ostatních dvou částí vzbuzují spíše lítost, protože jsou de facto oběťmi, co jen pokračují v rodinné "tradici", protože jim nic jiného nezbývá. V mexické části se vracíme k zmalovaným blbým šlapkám, nicméně narozdíl od Thajek občas aspoň řeknou něco, co stojí za (mírnou) pozornost. Film má špičkový soundtrack v čele s několika písněmi od CocoRosie a PJ Harvey (být jimi, nevěděl bych, zda mám být poctěn či uražen)._____ Autoři festivalové anotace by si měli zopakovat zeměpis pro ZŠ. A "vizuálně opojné" to fakt není.(6.12.2012)

Je to spíš komponovaná píseň než surový dokument, jak to ostatně název předesílá sám. Jsem si jistá, že natočené materiály se daly sestříhat ve všech třech lokacích zásadně jinak, tak aby vyjádřily ještě nepoměrně drsnější, bědnější a hořčí skutečnost, stejně jako se naopak všechna tři místa dala zobrazit i poetičtěji, humorněji či dokonce romantičtěji, proto určitě nedává smysl srovnávat na základě viděného životní podmínky ani naturel prodejných ženských tam či onde. Glawogger se v neprospěch objektivního a co nejširšího podání jednotlivých bordelů (což by bezpochyby zvedlo jak míru edukativnosti, tak nezáživnosti) rozhodl natónovat každou část triptychu do jedné barvy či emocionální tóniny. Thajsko: čistá, sklovitá odtažitost a sterilita obchodu s dívčím masem -- Bangladéš: omezenost ducha, špína, temná odevzdanost a mrzká role žen -- Mexiko: nízká zpustlost, nevázanost a rozjívenost lidové zábavy. A tak nám umožňuje vychutnat si orchestrovanou skladbu o nejstarším povolání na světě, rozloženou do tří základních melodických linek - vět, od prvního do posledního obrazu, jako když se v ruce komtesy postupně políčko po políčku rozvinuje přisprostle omalovaný a čím dál odvážněji kolorovaný vějíř. Vizuálně podmanivé to dílo určitě je, a ještě jednou: je to rafinovaná obrazová báseň mnohem spíš než hodnotící a vyčerpávající dokument.(21.9.2014)

Šlapka v Bangladéši stojí 12Kč! Ještě než začnete zmateně pobíhat a shánět last minute letenky, vyplatí se zkouknout Whores' Glory. Špína, filcky, hlad, desítky kunčaftů za den, a místo oběda raději spolykají zbytky z šprcky a umyjí se v zabordelený vodě. Pardón ale takhle jsem si svůj sexy výlet nepředstavoval. Mnohem šukézněji vyhlíží Mexico se svojí La Zona, kde mají šlapky najeto, víc než vaše zrezlá felda na dvoře. Za svojí pětistovku tak dostanete upocenej sex s vycrackovanou štětkou, v jejím skromném pokojíčku, při kterém Vás bez příplatku neudělá a nechá Vás se staženejma gatěma ve dveřích. A za ještě větší příplatek vám vystříká mozek z hlavy pomocí spešl triku s kostkou ledu. Uhlazeněji působí akvárka v bangkoku. Ráno dívky nastoupí do pozoru, odpíchnou si píchačku, sednou si do kukaně a vy si pouze ukážete a za litr dostanete rajcovní Thajku přesně podle vašich představ. Ale vzhledem k tomu, kolik stojí letenka do Bangkoku, tak asi řeknu Maruně od vedle. Príma dokument, který se mohl ještě více prostřihat.(17.7.2014)

• - Český festivalový název není přesný. Originální název Whore's Glory lze přeložit spíše jako Sláva kurev. Režisér Michael Glawogger tím chtěl vzdát hold ženám, které jsou kvůli špatným životním podmínkám nuceny živit se tímto náročným řemeslem. Český distribuční název proto vyznívá téměř až nepatřičně. (Cimr)