Sladký život kurev (festivalový název)

• Německo

Wolfgang Thaler

Anne Even

Monika Willi
  • bassator

47th KVIFF 2012 - DOCUMENTARY FILMS - OUT OF COMPETITION - Dokumentární filmy - mimo soutěž (Whore's Glory / WHORE´S GLORY / Sladký život kurev)(14.8.2012)

Je to spíš komponovaná píseň než surový dokument, jak to ostatně název předesílá sám. Jsem si jistá, že natočené materiály se daly sestříhat ve všech třech lokacích zásadně jinak, tak aby vyjádřily ještě nepoměrně drsnější, bědnější a hořčí skutečnost, stejně jako se naopak všechna tři místa dala zobrazit i poetičtěji, humorněji či dokonce romantičtěji, proto určitě nedává smysl srovnávat na základě viděného životní podmínky ani naturel prodejných ženských tam či onde. Glawogger se v neprospěch objektivního a co nejširšího podání jednotlivých bordelů (což by bezpochyby zvedlo jak míru edukativnosti, tak nezáživnosti) rozhodl natónovat každou část triptychu do jedné barvy či emocionální tóniny. Thajsko: čistá, sklovitá odtažitost a sterilita obchodu s dívčím masem -- Bangladéš: omezenost ducha, špína, temná odevzdanost a mrzká role žen -- Mexiko: nízká zpustlost, nevázanost a rozjívenost lidové zábavy. A tak nám umožňuje vychutnat si orchestrovanou skladbu o nejstarším povolání na světě, rozloženou do tří základních melodických linek - vět, od prvního do posledního obrazu, jako když se v ruce komtesy postupně políčko po políčku rozvinuje přisprostle omalovaný a čím dál odvážněji kolorovaný vějíř. Vizuálně podmanivé to dílo určitě je, a ještě jednou: je to rafinovaná obrazová báseň mnohem spíš než hodnotící a vyčerpávající dokument.(21.9.2014)

• POMO

Dokumentárny náhľad do troch bordelov, od bangkokského "na úrovni", ktorého holky sa vo voľnom čase vedia baviť a s prácou si nerobia tažkú hlavu, cez bangladéžsku špinavú dieru, ktorej zamestnankine majú v spoločnosti hodnotu pouličných psov, až po mexickú dekadentnú velesrandu, ktorej monológy zákazníkov s pracovníčkami by takto nenapísali ani autori slávnych “hairy pussies, smelly pussies”. Miestami smutné, občas šokujúce, ale väčšinou jednotvárne a držiace sa uzamknuto v spoločných priestoroch podnikov. Na intímnejšie zobrazenie sexu dôjde až ku koncu, v jednej krátkej scéne.(17.11.2016)

Šlapka v Bangladéši stojí 12Kč! Ještě než začnete zmateně pobíhat a shánět last minute letenky, vyplatí se zkouknout Whores' Glory. Špína, filcky, hlad, desítky kunčaftů za den, a místo oběda raději spolykají zbytky z šprcky a umyjí se v zabordelený vodě. Pardón ale takhle jsem si svůj sexy výlet nepředstavoval. Mnohem šukézněji vyhlíží Mexico se svojí La Zona, kde mají šlapky najeto, víc než vaše zrezlá felda na dvoře. Za svojí pětistovku tak dostanete upocenej sex s vycrackovanou štětkou, v jejím skromném pokojíčku, při kterém Vás bez příplatku neudělá a nechá Vás se staženejma gatěma ve dveřích. A za ještě větší příplatek vám vystříká mozek z hlavy pomocí spešl triku s kostkou ledu. Uhlazeněji působí akvárka v bangkoku. Ráno dívky nastoupí do pozoru, odpíchnou si píchačku, sednou si do kukaně a vy si pouze ukážete a za litr dostanete rajcovní Thajku přesně podle vašich představ. Ale vzhledem k tomu, kolik stojí letenka do Bangkoku, tak asi řeknu Maruně od vedle. Príma dokument, který se mohl ještě více prostřihat.(17.7.2014)

Dokument (je otázka nakolik je to celé sehrané...) odkrývající místa, před kterými lidé zavírají oči... Od prefabrikované thajské prostituce, přes špínu a chudobu Bangladéše až po propocené Mexico na cracku a tvrdém alkoholu... Není to příjemný pohled. Hlavně když si uvědomíte, že většina z těch lidí jsou skutečně na dně, zatímco je dokument představuje v nádherně barevných, kompozičně vymazlených záběrech dokonale padnoucích na hudební podklad (CocoROsie, PJ Harvey...). Hrůza a smutek uzavřené v líbivém hávu.(8.7.2012)