Romantický příběh, který se odehrává v polovině 19. století. Hřích z mládí by byl nejspíš zapomenut, nebýt prstýnku a toho, že se mladík začne ucházet o svou sestru. V nezvyklé roli zde uvidíme v menší roli Jaroslava Marvana jako pana faráře.(27.5.2007)

Tento film milovala moje babička. Přestože vím, že není dokonalý, je to jeden z mých srdcových snímků. Růžena Šlemrová byla v roli baronky (kněžniny společnice) naprosto ůžasná. Když ji vidím hrát, mám slzy v očích.(17.7.2010)

Pytlák Říha aneb v zámku a podzámčí... Na protektorátní film, točený v dusivé atmosféře pátého roku války je to vcelku milé a i vtipné. Nevím proč ale evokuje mi to Babičku. Mezi Korbelářem a kněžnou to pěkně jisřilo! * * *(1.6.2013)

Jednoduchý, ale přesto poučný příběh a ještě ke všemu skvěle zahranej. Sochor je představitelem hrdosti, spravedlnosti a hlavně naprosto přesné představy o tom, co člověk k životu potřebuje. Perfektní obraz neuvěřitelně velké sociální propadliny. Na jedné straně chasa, která co si neudělá to nemá a na druhé straně vrchnost, za kterou snad i na toaletu chodí někdo jinej. V tomto filmu je morální stránka obou zúčastněných stran stejně dobrá, ale ve většině případech, bylo ponížení a bída na úkor majetku jednoho rodu vždy daleko horší. Zde je to pojaté komediálně a proto je zde i dostatečná míra spravedlnosti.(25.3.2012)

Jedním z řady levicových spisovatelů, které domácí filmové výrobny nepřímo podporovaly zadáváním lektorských úkolů a objednávkou většinou nikdy nerealizovaných námětů, byl také Ivan Olbracht. Když se pak společnost Nationalfilm nakonec rozhodla zahrnout do nepříliš početné produkce roku 1944 jeho humoresku Táta z cyklu Devět veselých povídek z Rakouska i republiky (později přepracováno a přejmenováno na Bejvávalo), musela jméno autora skrýt za pseudonym Kamil Zeman, což bylo ovšem Olbrachtovo původní občanské jméno. Realizace se ujal zkušený Martin Frič, který si pro letní exteriérové scény zvolil působivé lokace v okolí veltruského zámku a blízkého parku. Olbracht zasadil romantický příběh do druhé poloviny devatenáctého století a na pozadí dvougenerační linie odvyprávěl osudy příslušníků dvou společensky rozdílných skupin. S jemným ironickým nadhledem je tu proti sobě postavena půvabná kněžna a samorostlý pytlák a poté jejich potomci, kteří netuší svůj příbuzenský vztah. Silnou devizou filmu je vynikající herecké obsazení. Otomar Korbelář a Vlasta Fabianová získali ojedinělou příležitost vytvořit charakterově vděčné dvojpostavy poblouzněných milenců a později starostlivých rodičů. Velkou pozornost si zasluhují vycházející hvězdy filmového plátna Zdeněk Dítě a Jana Dítětová, standardně kvalitní jsou výkony Šlemrové, Marvana a Plachty. Nádhernou karikaturu senilního knížete sehrál František Smolík, jehož povzdechy nad léčivými čajíčky zůstanou již trvale pověstné. Prstýnek má pak v historii české kinematografie nemalý význam coby poslední film, uvedený do protektorátních kin ještě před květnovým osvobozením. Zároveň zůstává jedním z nejmilejších odkazů zářivé éry barrandovského věku a dnešnímu divákovi nabízí šanci zúčastnit se té neopakovatelné atmosféry horkého letního dne, který patřil jen kněžně a pytlákovi. "Sedni si sem. Ke mě. Blíž. Ty se mě bojíš?"(3.10.2008)

• - Otomar Korbelář ztvárnil ve filmu dvojroli syna i otce. (M.B)

• - Vlasta Fabiánová utrpela pri natáčaní filmu dva úrazy. Najprv zletela z koňa, keď sa ten pri jazde splašil. Našťastie spadla do trávy a odniesli si to len šaty. Trvalo však tri dni, kým jej ušili nové, až potom sa mohla scéna dotočiť. Pri nakrúcaní scény, kde sa kúpe nahá, zas odmietla dablérku a keďže sa jej filmovanie natiahlo, herečka nachladla a skončila s hnisavým zápalom brucha. (dyfur)

• - Autor hudby Eman Fiala je bratrem Ference Futuristy, jednoho z protagonistů filmu. (M.B)