Výstava

• USA Exhibition, The (festivalový název)
všechny plakáty

Trpká komédia „Výstava“ vypovedá o vzťahoch na pracovisku v malom provinčnom múzeu, kam ešte nedosiahol ekonomický boom a čas akoby sa tu zastavil. Jeho ústrední hrdinovia sú zamestnanci, ktorí sa starajú o expozíciu vypchatých zvierat. Ich každodenná pracovná rutina je však náhle narušená... (oficiální text distributora)

boshke

(Febio Fest) Už asi jen projev režiséra mne odradil. Podivně vlezlého, žoviálního režiséra. Zřejmě i proto mu moc nebaštím, že to je film mající poukazovat na stav (česko)slovenského muzejnictví. Výstava na mne působila spíše jako fim natočený partou kamarádů, kteří se u toho bavili (a případná zábava diváka je věc sekundární), a nějakým záhadným způsobem se jim podařilo přibrat i dva známé herce. Nepovažuji ji rozhodně za nějaký seriózní filmařský pokus... 50% ()

Gekacuk

MOŽNÁ, ŽE BY V NÁSLEDUJÍCÍCH ŘÁDCÍCH NĚKDO MOHL VIDĚT SPOILER. A TAK RADĚJI PÍŠU UPORNĚNÍ. Moc jsem od tohoto filmu neočekával, ale dočkal jsem se velkého překvapení. Viděl jsem naprosto famózní film. To, co jiný režisér roztáhne na celovečerní dílo, dokázali páni režiséři mistrovsky zhustit do 35 minut. Vynikající výběr herců: Muzeum vede hezká avšak stárnoucí, amibiciózní, obětavá, ale současně neustálými špatnými zprávami upachtěná a přepracovaná ředitelka. Zaměstnance představují 3 totální lúzři, kteří už mají všechno dobré (pokud kdy něco takového bylo) už dávno za sebou. Přesto však svoji práci milují a každý den se oddávají stejnému pracovnímu rituálu. Je pro ně příznačná neschopnost přizpůsobit se společenským podmínkám, které se změnily už před mnoha lety. Ostrahu objektu a pokladnu má na starosti mladý namachrovaný sekuriťák, který je prototypem novodobého burana překypujícího nepatřičnými vulgaritami. Všichni mužští protagonisté mají paní ředitelku v oblibě. Jen jeden z lúzrů má však odvahu učinit předem ztracený návrh. Sekuriťák je rovněž mimo realitu, když se odhodlává k obdarování ředitelky plyšovou hračkou. Výborně zvládnutý neočekávaný závěr filmu je úsměvný a k pláči současně. Muzeum v podstatě představuje jakýsi skanzen v dnešním překotném světě. Zřejmě to není charakteristické jen pro tuto jednu státní instituci. I proto jsme svědky na jedné straně takového plýtvání veřejnými prostředky, tunelování státu, přezaměstnanosti ve státním aparátu a nízké produktivity práce. Na druhé straně není dostatek prostředů na věci potřebné (a lidem potřebným). Služební zákon je (v České republice) potřebný jako sůl…… Vizionářský režisérský pohled na naši společnost a její degenerativní směřování není, jak je vidět, opět pochopen. Toho se film zřejmě dočká až později. ()

Matulko_

Áno, je to tak. Kultúrne inštitúcie živoria, niektoré hľadajú nový prístup ku potenciálnym návštevníkom, pričom sa im občas podarí zahrať na mainstreamovú strunu, iné pomaly utíchnu a zaniknú. Dosť smutná predstava, o to smutnejšia, že je to vlastne skutočnosť. Ako som už písal pri iných kúskoch, nejako ma nenapĺňa o tom sledovať ešte aj filmy. Ak je niekto dosť citlivý, aby si stav kultúry na Slovensku uvedomil, dokáže to aj bez filmu o tom. Ak nie je dosť citlivý, nepochopí to riadne ani po X hodinách filmovej produkcie a následného vysvetľovania. Miestami nakladali myšlienku trochu „po lopate“ (rozhlasové vysielanie), inokedy ju dej a dobre vyberané prostredie generovali sami. Prvú hviezdičku dávam za psychologické vykreslenie postáv, ktoré deju napomáhalo a trochu prekrývalo ostré hrany v podobe niektorých hereckých výkonov a zbytočne povkladaných scén. Druhú dávam na podporu slovenskej kinematografie a za myšlienku s plagátom, ktorý je zároveň mementom a robí zo samotného múzea a jeho zamestnancov výstavný exponát. Z označenia „Trpká komédia“ by som nechal len to „trpká“. ()

Radko

Degeneratívny obraz rozkladu osvetových inštitúcií, určených verejnosti. Riaditelia namiesto tvorivého vymýšľania papierujú a vyťahujú na svetlo Božie staré muzeálne exponáty. Pracovný kolektív ich zase len starostlivo oprašuje a čistí. S postupujúcim vekom splýva s vypchatými plyšákmi. Akčnejšie pôsobí len vrátnik a esbeeskár v jednom, no vďaka jeho adrenalínovej tupote sa ani z tejto strany nedá čakať nejaká iskra vedúca k oživeniu tohto marazmu. Hrozba neodvratného zániku je pred dverami, lebo na inštitúcie negenerujúce okamžitý a vysoký zisk peniaze nie sú a nebudú. Múzeum však čaká ešte výročná oslava. Spúšťačom nečakane tvorivej akcie sa stane, ako inak, alkohol. Trpká, miestami mierne úsmevná správa o stave lokálneho múzejníctva na Slovensku, a všeobecne o stave celej spoločnosti, nevyvoláva nejakú zvláštnu chuť po diváckom zopakovaní si. Nad humorom víťazí totiž únavná repetitívnosť každodenných pracovných rituálov, občasne oživená scenáristicky väčšinu dosť nasilu našroubovaným vtipom. ()

HDeer

Typický priemerný česko-slovenský film, predstierajúci. že ide o komédiu, ale takmer vôbec sa nesmejete. Istým spôsobom veľmi blízke reálnej pracovnej morálke pred-penzistov, avšak tá údernosť nijak neovplyvňuje konečný dojem z filmu. Niektoré momenty sčasti pobavili, ostatné nudili a dehonestovali. Nie veľmi vydarený počin. ()

• Na filme pracovalo okolo 60 členov štábu a hercov. (vander19)
  • Vlk, ktorý je zobrazený vo viacerých scénach, je vyše 100 rokov starý. Kvôli filmu musel mať špeciálnu poistku aj človek, ktorý sa o neho staral. (vander19)
  • Snímka bola natáčaná pomocou fotoaparátu Canon so špeciálnou filmovou optikou, bolo to lacnejšie aj praktickejšie. Celkový rozpočet presiahol sumu 50-tisíc eur. (vander19)