Jak změřit svět

Die Vermessung der Welt

Measuring the World

Drama / Životopisný

Německo, 2012, 119 min

Zase taková blbost to nebyla, některé rozhovory a scény celkem pobavily. Druhá polovina filmu se povedla o poznání lépe než první, konverzace starého Humboldta a Gausse byla ve filmu tím nejlepším. Škoda, že neznalí tvůrci proměnili obě figury (ale vpodstatě i všechny pomocné postavy) v kostrbaté šašky a dobové blázny, a z jejich myšlenek vytvořili snůšku od reality odtržených nesmyslů, což podtrhují zbytečně přepjatými dialogy. Pravda je mnohem zajímavější. Takový mohl být i film, pakliže by byl scénář sepsán někým, kdo mlhavě chápe význam děl obou mistrů.(1.1.2015)

• Capinka

Plakát vypadá tak lákavě... ale film jsem buď nepochopila, nebo v něm prostě není žádná pointa... :((28.10.2012)

• slunicko2

Vizuálně zajímavá nuda. Pár vtipných a zajímavých momentů se mile pojí s několika pěknými kluky - přitažlivým 38letým Florianem Davidem Fitzem (Gauss), 22letým Jérémy Kaponem (francouzský cestovatel Aimé Bonpland), 22letým Davidem Krossem (Gaussův syn) či 14letým Aaronem Denkelem (mladý Humboldt).(30.5.2014)

V žiadnom prípade sa nejedná o veľkolepý film, ako sa nám to distribútor snaží narozprávať. Pár scén v džungli nerobí z tohoto inak priemerného filmu vizuálnu velkoleposť. Pokojne by sa mohlo jednať o televízny snímok, pokojne aj čiste štúdiový. Pozadie je v tomto prípade nepodstatné. Jediní podstatní sú dvaja hl. predstavitelia, ktorých bohužiaľ vo filme silne karikaturovali a toto je výsledok. Obidvaja páni boli pre vedu - pre historickú vedu - neopomenuteľní a ich prínos bol veľký. Ich práca bola zaujímavá, škoda, že sa z nej do filmu dostalo iba poskromne a nie s plnou vážnosťou, ktorú by si právom zasluhovali. Nemôžem si pomôcť, ale nemecké filmy opäť dokazujú, že nevedia verne preniesť život v predchádzajúcich storočiach na obrazovky - všetko je také uhľadené, akoby to to vyšlo práve z výrobného pásu; dialógy sú divné, predbiehajúce dobu. Len kvôli téme nejdem o hviezdu nižšie.(10.9.2015)

Pokud máte rádi historické filmy. Fascinuje vás cesta lidstva za poznáním dneška. Je toto dobrý film například do vlaku. Já na něm oceňuji kostýmy, dekorace i základní myšlenku, která vyplývá zejména z Gaussovi pasáže: jak se asi cítí člověk který ostatní přesahuje myšlením natolik, že ho nemohou pochopit. Často si říkám jak by se dal film udělat lepším, ale pokud tvoříte film podle historických postav, myslím že tady odvedli skvělou práci, aniž by museli významně zasahovat do jejich životopisů(ač nemohu zcela posoudit), nějaká snaha o větší akci by spíš uškodila.(6.4.2014)