• Frenegonda
  *****

  Spí v kruzích!!!SPÍ V KRUZÍCH!!!!!!(21.11.2007)

 • stration
  *****

  Nejlepší Nový a nejlepší Gollová. Navíc je film velice vtipný i po téměř sedmdesáti letech. Honem ke klavíru, je tady Max Braun.(25.10.2008)

 • dyfur
  *****

  moja zajímavosť-najskôr uznaná,neskôr znárodnená:14.5.2013 10:27 Milý uživateli, tebou zaslaná zajímavost k filmu Roztomilý člověk (1941) byla právě schválena. Děkujeme za přispění. Text tebou zaslané zajímavosti: Nataša Gollová získala za tento film Národnú cenu . Zdroj:Kniha:Otomar Korbelář vzpomína... z roku 1999 strana 147(28.9.2014)

 • Marthos
  *****

  Lež je jako sněhová koule. Čím déle se valí, tím je větší. Slavný výrok významného německého filosofa Martina Luthera by jakkoli mohl simulovat podtitul této brilantní veselohry. Režisér Martin Frič samozřejmě nemohl nezachytit rodící se fenomén populární dvojice Nový - Gollová, ale jak se říká, nic netrvá věčně. Rozhodující okamžik, v němž nastalo doslova detektivní pátrání po vhodném námětu pro oba oblíbené herce, nalezl kýžený cíl v takřka pozapomenuté povídce F. X. Svobody s příhodným názvem Kašpárek. Starosvětský příběh a především postavy byly prostřednictvím Steklého scénáře rázem převléknuty do moderních kostýmů, v nichž se vedle titulních představitelů výraznému zastoupení těšily i Stelibského jazzové melodie. Oldřich Nový se představuje coby neodolatelný mluvka a mystifikátor, který mimoděčným sahnutím na kravatu spouští lavinu lží a zmatků. Svého důvěřivého kolegu (Ladislav Pešek) posílá na neexistující soudní přelíčení a na svatební hostině se před přítomnými hosty vydává za věhlasného hudebního skladatele Maxe Brauna. Vymyslí si, že měl vážnou známost s novomanželkou Karlou (Lída Chválová), že přítel Molenda (Raoul Schránil) ve skutečnosti pracuje v cirkuse a že žije o jeden den napřed. Události ovšem mají zcela opačný účinek. Vlivem nenadálých okolností je titulní hrdina nucen vydávat se za ženatého, což přináší novou vlnu lží, kterým zdatně přihrává stejně založená dívka Polda v podání Nataši Gollové. Ta během jediného večera stihne rozkmotřit a následně zase usmířit oba novomanžele, zažehnout v usedlém staviteli (Theodor Pištěk) dávno vyhaslé milostné naděje a okouzlit svůj protějšek. Vzájemné poznávání a sbližování dovede nakonec oba hrdiny k oltáři, kde si slíbí, že už nikdy nebudou lhát. Nebo právě naopak? Veseloherní sestava zbylých protagonistů v čele s Ferencem Futuristou, Baldovou, Nollovou, Svozilovou, Filipovským a Marvanem vytváří neopakovatelný kolorit k hlavní dvojici a zároveň tím získává výjimečný prostor pro nezapomenutelné komediální výstupy. A Oldřich Nový? Inu, roztomilý člověk. P. S. "Ale vrchol všeho, aby nevyšel ze cviku, tak má doma nad postelí zavěšeny kruhy a najednou v noci zničehonic cvičí. - A ví o tom Karla? - O tom pochybuji, Molenda to úzkostlivě tají. - Ale proč to dělá? - To je taková jeho mánie. Molenda je podivný člověk. Den považuje za noc, noc za den a má nějak popletený kalendář. - I datum si poplete? - Ano, ale zajímavé je, že se vždycky mýlí o jeden den kupředu. - A to celý život? - Ano. - A co když je přestupný rok? - No, to se vždycky jeden den prospí v kruzích. - To je skutečně zvláštní úchylka. - To je prazvláštní, ehm, tedy prominete."(4.10.2008)

 • Anderton
  ***

  Oldřich Nový je v tejto krejzy komédii natoľko roztomilým človekom, že by si zaslúžil pár zaúch. Inak klasické zámeny, nedorozumenia, milé klamstvá, aby sa nakoniec všetko šťastne skončilo. Myslel som, že klišé ohľadom telefónov pri posteli je klišé amerických mainstreamových filmov z druhej polovice 20. storočia, ale Frič predbehol dobu. Ešteže Marvan nemusel vôbec vstávať z postele. Príliš som sa v tomto nonstop dialógovom chaose nevyznal, ale posledných 5 minút ma svojim vtipom dostalo. Škoda, že nie aj tá predchádzajúca väčšina filmu.(24.12.2016)

 • - Snímek byl natočen na motivy románu "Kašpárek", který napsal F. X. Svoboda. (Terva)

 • - Téměř pokaždé, když si začne Oldřich Nový vymýšlet, začne si upravovat kravatu. (Elisebah)

 • - Nataša Gollová jako Polda Krušinová čte ve vlaku Ženské noviny a Nataša Gollová je na obálce! (Kulmon)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace