Očista

Očista

Thriller / Horor / Sci-Fi

USA / Francie, 2013, 85 min

• Peytl

No, tak to byla zase myšlenka roku, co roku, desetiletí! Takže zatímco si imperialisté z USA budou za osm let v klidu vraždit kdejakého kulhajícího penzistu, tak u nás opět hovno. A to si už stačili vypěstovat tradici jak na Díkůsrání, museli tedy začít někdy... počkej... tak zhruba předloni. Tolik kravin v jednom filmu, to je snad opravdu důkaz paranormálních aktivit a aktivistů. U nás v dubnu jen pomlázka... začínám mít trauma a nezdravě žárlit a závidět, Očista v nedohlednu, tak si snad jen umeju prdel solvinou a hodím se do klidu froté ručníkem. Ježiš, námět tak (ale TAK) abnormálně dementní a hloupej, že se až stydim na nějakou protiargumentaci (pro zasvěcené protiargumentáž) a raději budu držet jen dvanáct hodin ticha za padlé neurony scénáristů. Ok, vyvražďovačka v domě , ač tedy opět neskutečně ubohoučká a blbá, proč ne, to už jsme všichni viděli do harekrišna, ale proč, u svatého kokota, tam cpát takové, hehe, psychologické nelogismy (děkuji Mačeto), vždyť je to již tak vzdálené realitě, že můj pes hrající žolíky je mnohem uvěřitelnější. Psychotické výrazy, masky, kurvičky tahající sekery a manící brousící kudly na zahradní brusce... taková mozková impotence může jednoho dohnat na Nuselák.(5.8.2014)

Vcelku nervák. Pri filmoch ako Battle Royale alebo najnovšie toto, je hlavné neriešiť absurditu námetu, ale ako sa s ním tvorcovia vysporiadali. A po priemerných hodnoteniach som čakal omnoho menej. Má to atmosféru, ústredná dvojica je (ako manželský pár) perfektne vybratá, navyše Hawkeov prestup do hororového žánru vítam s nadšením. Slabé miesta by sa našli; hlavne pri rozhodnutiach ich syna som skoro rozbil počítač a Rhys Wakefield je očividne jedným z najtrápnejších hercov súčasného Hollywoodu (typ Bret Harrison, keď je herec bez štipky talentu presvedčený, že každú emóciu možno podať s výrazom úsmevu a ešte to považuje za svoju výhodu.Proste chudák). Tieto dve veci, resp. tieto dve postavy, môj dojem trochu kazia, inak som ale spokojný. A záverečná pointa potešila, aj keď priznávam že som ju čakal asi od polovice. 70%(23.7.2013)

Příjemný Thriller,který je občas přehnaný a přitažený za vlasy, ale díky solidní dávky napětí jsem si tuhle svižnou,sladkou jízdu poměrně užil. Představte si zkombinovat Hunger games a Funny games a dostaneme Purge! Ovšem dalo se z toho vytřískat více, místo střílení z pistolí, se mohly házet sekery či nože a poté bych své hororové chouťky uspokojil na Maximum,ale přesto spokojenost ! 75%(26.7.2013)

Je to mierne nadpriemerný thriller. Má dosť dobrý príbeh odohrávajúci sa v časoch, keď majú americkí občania možnosť na dvanásť hodín v roku vykonávať takmer akýkoľvek zločin, aby sa vylepšila celková životná úroveň a morálka obyvateľstva. Úspešný obchodník s bezpečnostnými systémami sa práve chystá stráviť tento čas tak ako vždy, kľudne so svojou rodinou v zdanlivo bezpečnom dome, lenže všetko sa pokazí, keď syn domov pustí muža na úteku pred skupinou zabijakov a tí sa nezastavia, až kým nedostanú to, čo chcú. Spracovanie nie je zlé, ale aj tak mám z neho dosť rozporuplné pocity. Samotný nápad s jednou vražednou nocou v roku, keď sa ľudia môžu spoľahnúť len na seba je rozhodne veľmi zaujímavý a ponúka slušný potenciál, ale tvorcovia sa rozhodli dej sústrediť prakticky len do jedného domu, čo je škoda, no nanešťastie ani toto nezvládli práve najideálnejšie. Chválim hlavne prvú polovicu, keď sa to prakticky len rozbieha, keďže ten pocit nadchádzajúcej vražednej noci je podaný dobre, ale keď sa už začne diať to hlavné, tak to paradoxne skôr upadne. Niektoré postavy a hlavne syn sa správajú až príliš hlúpo a otravne a rovnako až príliš veľa času je venovaných hľadaniu obete po dome, čo mi prišlo úplne mimo a toto ma len nudilo. Ale celkový dojem zachraňuje posledná dvadsaťminútovka, kedy sa to nielen slušne rozbehne, ale hlavne vo finále príde niekoľko vydarených situácií, len škoda, že to neskončilo o trochu skôr, pretože tvorcovia to ukončia klasickejšie a s tým koncom, ktorý to mohlo mať by som mal z toho teda omnoho lepšie pocity. Čo sa týka tej hororovejšie ladenej stránky, tak to pôsobí skôr len priemerne. O atmosféru tu vôbec nejde, napätie som tiež ani raz nepocítil, ale aspoň akcia je celkom slušná, no skôr v rámci akčného žánru, keďže tu nejde o nápadité likvidácie a krv, ale skôr streľbu a súboje. Herecké obsadenie je na tom dobre, Ethan Hawke mi v týchto hororovejších úlohách sedí, k tomu sympatická Lena Headey a chválim aj hlavného záporáka. Réžia a technická stránka sú celkom slušné, po vizuálnej stránke tomu nemám moc čo vytknúť, len by to chcelo aj to napätie. Škoda, dopadlo to prakticky presne tak, ako som aj očakával, nie je to zlý film, na ten lepší priemer to stačí, ale dalo sa z toho získať aj omnoho viac. 58%(28.7.2013)

Tématicky je to velmi zajímavé a originální, ale spousta věcí nedotažených. Zaprvé je to ukrutně předvídatelné. Tedy už dopředu tušíte, jak to celé dopadne, protože už od začátku děje nám dávají tvůrci naprosto jasné a okaté indicie. Dopředu odhadujete kdo kdy koho zabije a jak a samozřejmě nechybí paleta scén, kdy už je téměř rozhodnuto, chybí jen osudový úder a samozřejme se někde za rohem objeví zachránce a zmaří záporákům veškeré plány. Tyhle trapné berličky mi vydily nejvíc. Technicky je to relativně ok, herecky vesměs taky. Snad jen postavy se chovají občas nelogicky - chyba scénáře. Tématika očištění celkem zajímavě uchopená, se správným "politicko-sociálním" přesahem a narážka na sociální segregaci lídí (bohatí vs chudí/dobří vs špatní lidé) taky dobře uchopena. Kupodivu jsem to čekal spíše opačně, tedy technicky a dramaturgicky řížný thriller bez pointy a myšlenek. Dopadlo to takhle a není to úplně průser, jen asi jednou a dost. Jeden z mnoha přírůstků do žánru.(25.8.2013)