Očista

Očista

The Purge

Thriller / Horor / Sci-Fi

USA / Francie, 2013, 85 min

Slibný a zajímavý koncept, pár napínavých míst, ale bohužel - když chcete film, který máme brát vážně, tak musí být v první řadě uvěřitelný. Což právě PURGE není. Díky celkové realitě, chování postav, nablblým zvratům a různým nasrávajícím drobnostem. A nějak tuším, že ten potenciál nenaplní ani dvojka.(20.7.2014)

Tématicky je to velmi zajímavé a originální, ale spousta věcí nedotažených. Zaprvé je to ukrutně předvídatelné. Tedy už dopředu tušíte, jak to celé dopadne, protože už od začátku děje nám dávají tvůrci naprosto jasné a okaté indicie. Dopředu odhadujete kdo kdy koho zabije a jak a samozřejmě nechybí paleta scén, kdy už je téměř rozhodnuto, chybí jen osudový úder a samozřejme se někde za rohem objeví zachránce a zmaří záporákům veškeré plány. Tyhle trapné berličky mi vydily nejvíc. Technicky je to relativně ok, herecky vesměs taky. Snad jen postavy se chovají občas nelogicky - chyba scénáře. Tématika očištění celkem zajímavě uchopená, se správným "politicko-sociálním" přesahem a narážka na sociální segregaci lídí (bohatí vs chudí/dobří vs špatní lidé) taky dobře uchopena. Kupodivu jsem to čekal spíše opačně, tedy technicky a dramaturgicky řížný thriller bez pointy a myšlenek. Dopadlo to takhle a není to úplně průser, jen asi jednou a dost. Jeden z mnoha přírůstků do žánru.(25.8.2013)

• -bad-mad-wolf-

A vítězem karnevalu hovadin, ročník 2013, se stává... James DeMonaco! A že v závěru unikl pelotonu vskutku majestátním zrychlením! Ty vado, tohle tu vážně nemáme každej den! Pokud pomineme základní myšlenku, která je ze sociologickýho hlediska přinejmenším přitažená za vlasy, stejně nám zbyde příšerně debilní film, což je problém poměrně kolosální - no, vlastně docela nepoměrně! Ale dobře, nebudeme pitvat filozofii, morálku a intělechtuální podtexty a tvůrci zvolená pravidla přijmeme, vždyť je to jen film, že jo. Oukej. Sledujeme filmovej standart americký rodiny, která se sestává z úspěšnýho tatínka, jeho moralistický ženušky, dcerky, kterou píchá tatínkem nesnášený bouchač a nakonec taky poněkud vyšinutýho synka, kterej si staví úchylný hračky s kamerou. Tatínek je machr přes zabezpečovací techniku, takže svůj barák v průběhu Očisty přeměňuje v opancéřovanou pevnost. Přejdeme nějaká ta seznamovací klišé a vyčkáváme chvíli, kdy začne akce. Až sem je všechno relativně v pořádku a divák si oprávněně říká, že sleduje řemeslně standartní dílo. Pak to přijde. Synkovu stupiditu, který bez skrupulí vpustí dovnitř úplně cizího člověka, omluví buď slovo dítě, nebo slovo stupidita (spíš to bude plichta). Přesně tady nastává nejsilnější moment filmu - těch několik sekund poté, co je anonymní černoch uvnitř, dveře se opět zavírají a všichni po sobě koukají v očekávání, co teda bude, je zdaleka nejnapínavější a nejnevyzpytatelnější scénou filmu. Pak jde všechno do kopru. Záhy se totiž na scéně objevuje boyfriend dcerušky, v ruce má bouchačku a snaží se sejmout nepřejícího tatínka. Představoval jsem si, co by bylo dál, kdyby se mu záměr povedl: Objal by se se svou dívkou, jíž právě popravil tátu, usmáli by se na sebe a žili spolu šťastně až do smrti? Mezitím se v nastalém zmatku kdesi v domě ztratí náš anonymní černý návštěvník, což by snad nebyla taková tragédie, kdyby krátce poté na dveře nezaťukala banda mladých maskovaných magorů a nezačala se dožadovat svého obětního beránka - a tím není nikdo jiný, než onen černoch. Nastává čas pro porci jednoduchých morálních dilemat, na jejímž konci maskovaní magoři vtrhnou do domu a debilita na hranici svých sil šplhá na pomyslný vrchol. Tady se mi na mysl vtírala další neodbytná myšlenka: jsem expert přes zabezpečovačku, miluju svou rodinu, vím, co se při Očistě každý rok venku odehrává a nakonec ze mě rezignovaně vypadne, že můj proslulý systém domovní ochrany je vlastně jen důmyslnou maketou? Kterou si navíc prozíravě namatlám i na svůj barák, aby jí parta magorů mohla za pět sekund strhnout svým žigulikem? Parta magorů je ovšem partou magorů skutečně profesionálních, takže jejich útok na dům probíhá zhruba následovně: Strhnou kryty na oknech a dveřích, vlezou dovnitř a následně začnou bezcílně courat či pomateně poskakovat chodbami jako zfetovaný gazely, přičemž jim vůbec nevadí, že se v domě ozývají výstřely a sami mají v rukou povětšinou sotva mačetu. Co to je? Útok sebevražedného komanda? Pythoni si s tím poradili líp. V závěru se dočkáme jednoho zvratu, o jehož smyslu raději polemizovat nebudeme a dostaneme se do vtipně moralistického závěru. Mimochodem, je tam zcela vážně myšlená scéna, v níž jedna mamina praští druhou maminu do držky pažbou pušky, vyrazí jí všechny zuby a zahlásí: "Už žádný násilí!" S tím se dá nakonec souhlasit, jelikož tenhle film spáchal tolik násilí na mojí chatrný trpělivosti, že to hraničí s genocidou. Poznámka pro případné zájemce z kruhů exploitation: Kozy nikdo neukáže, nikdo nikoho neznásilní, krve je málo a pomsta není sladká.(9.8.2013)

Dostal jsem od toho co jsem cekal a tudiz je na moji strane spokojenost uznavam ze ten skvelej napad se dal vyuzit mozna jeste o neco lip a nakonec z toho byla jenom vyvrazdovacka ale k certu s tim v ramci moznosti ma tenhle film i vzhledem k mensimu rozpoctu vsechno co ma mit a navrch pozitivum nejvetsi je ze si zkratka na nic nehraje ja jsem si to uzil a presvedcil jsem se ze v dnesny zatuchle hororove dobe je lepsi se podivat na nenarocnej projekt z malym rozpoctem zato delany z nadsenim a je fajn kdyz se do toho jeste nevklada ta desna rutina ktera dneska zanru vladne takze jak jsem uvedl jsem spokojeny a muzu klidne prohlasit ze Lesni puch a podobny slataniny se muzou jit zahrabat(16.7.2013)

Zatraceně originální námět, ale to zpracování již pokulhává, velmi klišovité, typicky americké, ale skvostně kritické.!! Umím si představit, že podobná realita se jednou na této zemi nastolí...(12.11.2013)

• - V októbri 2016 sa podľa webu PrettyFamous umiestnil film na 91. priečke v rebríčku "Najhoršie horory všetkých čias". (Paldiny)

• - James Sandin (Ethan Hawke) nosí hodinky značky Mossimo. (dyfur)

• - Ve scéně, kdy mluví James Sandin (Ethan Hawke) s vůdcem gangu (Rhys Wakefield) přes bezpečnostní sklo barikády, vystřelí vůdce na svého společníka s pistolí v levé ruce. V dalším záběru však pistoli drží v pravé ruce. (Dalfor)