Očista

Očista

Thriller / Horor / Sci-Fi

USA / Francie, 2013, 85 min

• Pilda17

Dobrý nápad s naprosto nevyužitým potenciálem. Vkusný začátek, který se posunul pouze na typickou vyvražďovačku v domě. Purge i přes příjemné herecké obsazení neumí téměř ničím zaujmout. Převážná část filmu byla předvídatelná. Na začátku přátelé, na konci černoch, vše se dalo snadno prohlédnout a to byla největší chyba. Musím pochválit psychopaty, protože ti byli vybrání vkusně a je to největší klad. Bohužel se klady hledají jen těžce, takže se musím přiklonit k tomu, že se jedná o lehký podprůměr na který snadno a rychle divák zapomene. Škoda těch spousty nelogičností .. 4/10 = 45%(15.7.2013)

Ale jo, docela pěkná vybíjená. Škoda jen paní Spravedlivé, která necítí nenávist a nechce se mstít ani poté, co jí zabijí manžela. Být v její kůži asi bych se ve finále pěkně vyřádil. Jinak jsem docela zvědavý na dvojku, která má vyjít letos. Že by Sandinovi vrací úder? 3-4*, 14.7.2014, pc(14.7.2014)

Vcelku nervák. Pri filmoch ako Battle Royale alebo najnovšie toto, je hlavné neriešiť absurditu námetu, ale ako sa s ním tvorcovia vysporiadali. A po priemerných hodnoteniach som čakal omnoho menej. Má to atmosféru, ústredná dvojica je (ako manželský pár) perfektne vybratá, navyše Hawkeov prestup do hororového žánru vítam s nadšením. Slabé miesta by sa našli; hlavne pri rozhodnutiach ich syna som skoro rozbil počítač a Rhys Wakefield je očividne jedným z najtrápnejších hercov súčasného Hollywoodu (typ Bret Harrison, keď je herec bez štipky talentu presvedčený, že každú emóciu možno podať s výrazom úsmevu a ešte to považuje za svoju výhodu.Proste chudák). Tieto dve veci, resp. tieto dve postavy, môj dojem trochu kazia, inak som ale spokojný. A záverečná pointa potešila, aj keď priznávam že som ju čakal asi od polovice. 70%(23.7.2013)

Je to mierne nadpriemerný thriller. Má dosť dobrý príbeh odohrávajúci sa v časoch, keď majú americkí občania možnosť na dvanásť hodín v roku vykonávať takmer akýkoľvek zločin, aby sa vylepšila celková životná úroveň a morálka obyvateľstva. Úspešný obchodník s bezpečnostnými systémami sa práve chystá stráviť tento čas tak ako vždy, kľudne so svojou rodinou v zdanlivo bezpečnom dome, lenže všetko sa pokazí, keď syn domov pustí muža na úteku pred skupinou zabijakov a tí sa nezastavia, až kým nedostanú to, čo chcú. Spracovanie nie je zlé, ale aj tak mám z neho dosť rozporuplné pocity. Samotný nápad s jednou vražednou nocou v roku, keď sa ľudia môžu spoľahnúť len na seba je rozhodne veľmi zaujímavý a ponúka slušný potenciál, ale tvorcovia sa rozhodli dej sústrediť prakticky len do jedného domu, čo je škoda, no nanešťastie ani toto nezvládli práve najideálnejšie. Chválim hlavne prvú polovicu, keď sa to prakticky len rozbieha, keďže ten pocit nadchádzajúcej vražednej noci je podaný dobre, ale keď sa už začne diať to hlavné, tak to paradoxne skôr upadne. Niektoré postavy a hlavne syn sa správajú až príliš hlúpo a otravne a rovnako až príliš veľa času je venovaných hľadaniu obete po dome, čo mi prišlo úplne mimo a toto ma len nudilo. Ale celkový dojem zachraňuje posledná dvadsaťminútovka, kedy sa to nielen slušne rozbehne, ale hlavne vo finále príde niekoľko vydarených situácií, len škoda, že to neskončilo o trochu skôr, pretože tvorcovia to ukončia klasickejšie a s tým koncom, ktorý to mohlo mať by som mal z toho teda omnoho lepšie pocity. Čo sa týka tej hororovejšie ladenej stránky, tak to pôsobí skôr len priemerne. O atmosféru tu vôbec nejde, napätie som tiež ani raz nepocítil, ale aspoň akcia je celkom slušná, no skôr v rámci akčného žánru, keďže tu nejde o nápadité likvidácie a krv, ale skôr streľbu a súboje. Herecké obsadenie je na tom dobre, Ethan Hawke mi v týchto hororovejších úlohách sedí, k tomu sympatická Lena Headey a chválim aj hlavného záporáka. Réžia a technická stránka sú celkom slušné, po vizuálnej stránke tomu nemám moc čo vytknúť, len by to chcelo aj to napätie. Škoda, dopadlo to prakticky presne tak, ako som aj očakával, nie je to zlý film, na ten lepší priemer to stačí, ale dalo sa z toho získať aj omnoho viac. 58%(28.7.2013)

Funny Games US B-side.(19.8.2013)