Očista

Očista

The Purge

Thriller / Horor / Sci-Fi

USA / Francie, 2013, 85 min

James DeMonaco si natočil svoj "národný film", v ktorom s hymnou na perách a americkou vlajkou v ruke nastavuje zrkadlo samotnej podstate násilia a zločinu v Amerike, zakotveného v ústave, a pritom divákovi predkladá klasické, sympatické štýlové hororové béčko, nie nepripomínajúce Funny Games USA a mnohé iné, ktoré však svojou filozofiou a niektorými mimoriadne zaujímavými scénami vybočuje z rady a ponúka o poznanie iný zážitok. Viac v recenzii.(27.2.2014)

Monstrózně nevyužitý potenciál. Myslel jsem si, o jakou půjde řežbu a místo toho se vše točilo jen v kruhu rodinném, což byla docela škoda. Určitě by to mělo větší grády, kde by na jedné straně byla parta mladistvých sympaťáků se svými specifickými charaktery místo rodiny a na straně druhé nějací násilníci. No jo, musel jsem se spokojit i s touto verzí, která taky nebyla špatná, ale opravdu se z toho dalo vymačkat o hodně víc.(14.11.2013)

// Distribútor: Universal // Počet premietajúcich kín v USA: 2,591 // Otvárací Víkend v USA: $34,058,360 //(4.9.2013)

• liborek_

Už samotná konstrukce, na níž stojí celý film (=jeden den, během nějž je - takřka - vše povoleno), je šíleně chatrná; žádný zajímavý nápad, originální námět nebo "silný potenciál", ale pouze spektakulární neschopnost domyslet nejzákladnější konsekvence jediné myšlenky. Na tuto myšlenku je pak už jen naroubována prvoplánová akčňárna s primitivním rádoby-sociálním vyvrcholením (SPOILER: Pronásledovaným nešťastníkem je černoch a ve výsledku ty největší svině jsou závistivé sousedky... Konec spoileru). Jinými slovy: myšlenka "očisty" je zde použita jen jako slabá záminka k vražednému dramatu odehrávajícího se uvnitř domu, a to bez nějakých dalších ambicí tuto myšlenku nějak hlouběji řešit a bez ohledu na to, že celá myšlenka je blbost v reálném světě a v tom fikčním je extrémně nepřesvědčivá. Komicky působí už oficiální TV zahájení "očisty", během níž moderátorka zdůrazňuje, že se stávají legálními všechny zločiny "...including murders!" Nemůžu si pomoct, ale na mě tohle zbytečné upozornění působí tak, že divák je úplně blbý, a proto se mu to musí říct polopaticky... Ale nejen proto je film (i v rámci žánru) dost mizerný. Veškeré (ale opravdu doslova veškeré) napětí ve filmu je budované na základě naprosto chybných až hloupých rozhodnutí postav; napětí vzniká pouze z toho, že se divák nedokáže srovnat s tím, že někdo může být tak hloupý (např. SPOILER: vpuštění cizího pronásledovaného člověka do zabarikádovaného domu; řešení dilematu jestli nechat zabít jeho, nebo jeho a celou svoji rodinu; snažit se zavraždit otce své milé a myslet si, že milá mě bude mít ještě radši... apod. Konec spoileru). Nelogičnosti nebo přinejmenším strategické chyby útočníků jsou už jen takové drobnosti... Suma sumárum, součet součtů: Dost hloupý film, který je ale inspirativní v domýšlení absurdních důsledků "očisty" (což měla ale být DeMonacova práce) a zábavný při hledání nejrůznějších klišé.(18.8.2013)

Příjemný Thriller,který je občas přehnaný a přitažený za vlasy, ale díky solidní dávky napětí jsem si tuhle svižnou,sladkou jízdu poměrně užil. Představte si zkombinovat Hunger games a Funny games a dostaneme Purge! Ovšem dalo se z toho vytřískat více, místo střílení z pistolí, se mohly házet sekery či nože a poté bych své hororové chouťky uspokojil na Maximum,ale přesto spokojenost ! 75%(26.7.2013)

• - Na začiatku filmu je James Sandin (Ethan Hawke) dohladka oholený, v polovici má jemnú briadku a na konci je znova oholený. (kubqo)

• - Pracovným označením filmu bol názov Vigilandia. (MikaelSVK)

• - James Sandin (Ethan Hawke) nosí hodinky značky Mossimo. (dyfur)