Očista

Očista

The Purge

Thriller / Horor / Sci-Fi

USA / Francie, 2013, 85 min

"Dnes v noci, až lidi dají průchod té bestii v sobě, se americké ulice zbarví krví." Já tedy Očistu podporuju, ale nehodlám se jí účastnit. Pokud se Američané chtějí zbavit prohnilých jablek, tak jim v tom fandím a věřím v co největší krveprolití. Kdybych se však špatně narodil a stal se kvůli tomu proti své vůli Američanem, tak bych nakoupil modré baptisie na podporu Očisty a odjel bych se do zahraniční ciziny podívat na noční legitimní občanskou válku v televizi. Sandinovi se však spolehli na svůj trapný bezpečnostní systém a já si tu Očistu v jejich domě celkem užil. Zejména odhalení upřímnosti sousedských vztahů mne pobavilo, ale kdybych měl za syna takového sluníčkářského Charlieho, tak bych poprvé v životě proklínal kvalitu svého spermatu.(14.7.2016)

// Distribútor: Universal // Počet premietajúcich kín v USA: 2,591 // Otvárací Víkend v USA: $34,058,360 //(4.9.2013)

CO lepšího zvolit pro ukrácení svátečního večera, než pěknou idylku z hnUSA let příštích? Totáček se rozrostl a přišel s novou hrou na Ofčany a ty druhé. Popis vynechám, to už zvládli jiní, já se jen raduju, že jsme si tou mou pěkně stvrdili, že i po těch letech spolu stále vyznáváme stejné hodnoty a alarm byste u nás nenašli:-D(30.12.2014)

Je to parádní, když si člověk vůbec nepřečte, o čem má film vlastně být ... což se mi náhodou povedlo ... Ten nápad s jedním dnem "očisty", kdy je povoleno všechno násilí na světě, zcela ujetá, bizardní pseudofilosofie, která nás sice nechá na chvíli zahloubat "jestli-kdyby-co by", ale brzy rozjede film na plný koule klasickou obrany baráku rodiny proti maskovaným šmejdům, kteří si šli "den očisty" pořádně užít ... Parádní byl otec, Ethan Hawke se na nějaký herectví zcela vykašlal a působil na mne zcela nejvíc chladně a "podivně", klasicky ke konfrontaci byl donucen okolnostmi, ale moc přemítání mu to rozhodně nedalo, aby se do obrany baráku pustil i s rodinkou a jasně vedl v "body countu" ... Závěr filmu fakt slušnej nářez když se tam řezaly ženský, chlapi, hlava nehlava vším, a o všechno co bylo zrovna po ruce (..projet chlapovi xichtem skrze rozbitý sklo pinballu a ještě o všechny ty cinkrlátka, to musí krutě bolet a nápad fakt suprovej!! :-D ) ... Jo, slušně chladný, drsný, pár zajímavejch překvapení ... no a ta myšlenka, sice je to totální blbost, ale tak neuvěřitelná, až úsměvná ... Napadá mě jen "Rodina je základ státu ..." a "Není nad kvalitní sousedské vztahy..." ... Milé překvapení ...(25.7.2013)

S tímhle filmem jsem měl problém od prvního traileru. Onen námět, o kterém tu většina diváků hovoří jako o "dobrém nápadu", mi přijde naprosto debilní. Mé politologické já se okamžitě pouští do úvah, které vedou k závěru, že takovýhle režim by nefungoval a neprosperoval. Tvářit se po 364 a půl dne jako liberální demokracie a pak na dvanáct hodin zavést jakýsi hobbesovský přirozený stav, to je tak politologicky, filosoficky a morálně šíleně ujeté a nepřesvědčivé, že se o tom nemůžu alespoň nezmínit. No ale budiž, nehodnotím filmy jen podle námětu, ale snažím se přistoupit na pravidla hry daného filmového vesmíru. S takovým přístupem The Purge hezky funguje zhruba do okamžiku vypršení časového limitu, který dali útočníci Hawkeově rodině. S vlámáním se agresorů do baráku se ale celá konstrukce zbortí jak domeček z karet jen proto, aby na sebe kladné a záporné postavy mohly jedna po druhé narážet a vzájemně se likvidovat. Opravdu perfektní taktický výkon ze strany útočníků :-D ... V závěru pak tvůrci přijdou s jedním celkem zajímavým zvratem, ale jeho provedení není příliš přesvědčivé. The Purge je solidně řemeslně zvládnutý, navzdory problematickému námětu se mu po zhruba polovinu stopáže daří fungovat a vzbuzovat napětí. Škoda, že zvlášť v závěru působí ta společensko-kritická linie až směšně.(28.7.2013)