Vavča

Korejci si zabrnkali opět na vlasteneckou strunu, tentokrát z doby konce 19.stol., kdy chtěl Koreu sežrat ruský medvěd i japonské císařství. Dvojice vysoce schopných zlodějů je najmuta Japonci k likvidaci korejského krále, který se pokouší nějak přežít a vytvořit životaschopný stát. Kim So Yeon v secesních šatičkách je sice fanservis jak blázen, atmosféra doby povedená, akce slušná, ale něco mi zde chybí, co by mě více vtáhlo do děje, snad více napětí? Výborné momenty prostě někdy střídala rutina a sterilita škoda. ()

sniper18

Je to nadpriemerná romanticky ladená historická dráma. Má dosť dobrý príbeh odohrávajúci sa v devätnástom storočí, kedy sa v Južnej Kórey snažili získať väčší vplyv Rusi, ale aj Japonci. Muž a žena, ktorí sa už od detstva majú veľmi radi žijú dlhodobo nelegálnym životom, pretože robia problémy Rusom, ale sú chytení a dostanú jedinú možnosť na záchranu, pracovať pre Japoncov a chystať atentát na juhokórejského panovníka, ktorý sa s pomocou Rusov ukrýva. A tak sú obaja oddelení a postupne si robia svoju prácu, ale čaká ich mnoho problémov. Spracovanie nie je zlé, ale ani si ma to až tak moc nezískalo. Po pár zaujímavých úvodných sekvenciách sú už postavy oddelené a začne sa hlavný dej, pričom chválim túto atraktívnu historickú tématiku, kde je Južná Kórea výrazne ovplyvnená až dvomi krajinami, takže vlastne každý, nielen národy, ale aj postavy tu má svoje vlastné záujmy a ťažko sa niekomu dá veriť. Obe hlavné postavy majú svoju dejovú líniu, pričom sa samozrejme aj čiastočne ovplyvňujú a miestami prepájajú, paradoxne o dosť viac mi sadla jej línia, kde pracuje priamo pre juhokórejského panovníka. Síce pôsobí pasívnejšie, prakticky stále sa odohráva v tom istom prostredí, ale je dejovo zaujímavejšia, postavy sú lepšie vykreslené a chválim zaujímavý doplnok vo forme umenia kávy a príjemne to osviežia aj iné schopnosti hlavnej hrdinky, obzvlášť tlmočníctvo. Jeho línia je síce akčnejšia, ale prišla mi taká sterilná a v druhej polovici nanešťastie so sebou začne sťahovať aj tú lepšiu. Takže celkovo s tým nemám väčší problém, nájde sa tu viacero výborných scén a jej línia ma hlavne v prvej polovici dosť bavila, ale celkovo tomu chýba ten správny náboj, moc si ma to nezískalo a tak s výnimkou hlavnej hrdinky mi vlastne bolo po celý čas úplne jedno, kto prežije, prípadne komu sa vydarí plán. Nájde sa tu aj pár akčných sekvencií, pôsobia pomerne veľkolepo, kde často nechýba ani dostatok vojakov, ale celkovo mi prišli len také sterilné, takže dá sa na to pozerať, ale obsahovo a aj vizuálne ma to moc nezaujalo a navyše je tu málo krvi, čo pri občasnom používaní mečov zamrzí. Takže čo sa týka jednotlivých žánrov, akcia, romantika, ale aj dráma pôsobia len tak vlažne, no priemerný dojem vylepšuje aspoň ten historický, ktorý je zvládnutý dobre. Herecké obsadenie je na tom dobre, výborná Kim So-Yeon a charizmatický Joo Jin-Mo ako hlavné duo, ale spolu im to moc nesedelo, ona je na tom omnoho lepšie samostatne, k tomu môj obľúbenec Kim Eung-Soo, ale dobrých vedľajších postáv je tu plno. Réžia a technická stránka pôsobia pomerne rozporuplne, väčšinu času mi to vyhovovalo, chválim kostýmy a výber interiérov, ale aj exteriérov, no viacero scén mi prišlo ako z lacnej televíznej produkcie, ale nie až tak po vizuálnej stránke, ale skôr po snahe zvýrazniť dramatizáciu niektorých sekvencií a to mi tu nesedelo. Takže určite to nie je zlý film, ani na okamih som sa nenudil a pozerá sa na to dobre, ale výraznejšie ma bavila len línia s hlavnou hrdinkou a aj to hlavne v prvej polovici, takže ten zvyšok to stiahol len do lepšieho priemeru. Ale aj tak určite neľutujem, že som si to pozrel. 64% () (méně) (více)

• Původně avizovaná jihokorejská herečka Da-hae Lee se natáčení snímku, jehož rozpočet dosahoval výše 5 miliard korejských wonů, tzn. 4,4 mil. amerických dolarů, i přes uzavření smluvní dohody s filmovou produkční společností Ocean Film Productions, nezúčastnila. Za její neadekvátní počínání na ni produkční společnost podala trestní oznámení za porušení smluvně vázaných práv. Hlavní soud pro oblast hlavní jihokorejské metropole na herečku 3. 9. 2012 uvalil soudní příkaz k uhrazení finanční kompenzace ve výši 21 mil. korejských wonů, 18 600 amerických dolarů. K provedení finanční transakce měla herečka od obdržení soudního příkazu desetidenní lhůtu. K natáčení snímku byla posléze přizvána herečka So-yeon Kim. (Conspi)
  • Snímek vychází z knižní novely "Russian Coffee" jihokorejského novelisty Tak-hwana Kim. Ta je úspěšnou fiktivní novelou, pracující s historickými fakty. Světlo světa díky svému knižnímu nakladatelství spatřila 6. 6. 2009. (Conspi)
  • Natáčení snímku, jehož název odkazuje k původnímu slovnímu označení kávy v období vládnoucí říše Joseon, probíhalo od 29. 3. 2011 do 2. 9. 2011. Vyjma domovského prostředí se filmařský tým vydal na několik dní natáčet i do hlavní ruské metropole a města Petrohradu, přístavního a zároveň druhého největšího ruského města. (Conspi)