Život Adele

Blue Is the Warmest Color

Adele: Chapters 1 & 2

Drama / Romantický

Francie / Tunisko / Belgie / Španělsko, 2013, 179 min

Pamatuju si, jak po filmovém festivalu v Cannes v roce 2013 tento film doslova ovládl zprávy, internet, nebylo před ním úniku. Všude jste mohli číst, jak je film kontroverzní, dlouhý, francouzský a co já vím co ještě… Proto jsem se tohoto filmu docela bál, speciálně té délky. Nakonec musím říct, že to uplynulo mnohem rychleji, než jsem si myslel, přesto mám jednu výtku, která v mých očích tento jinak opravdu povedený film trošku sráží. Ze zajímavostí se dozvíte, že bylo natočeno přes 800 (!) hodin záznamu. A tomu věřím, protože v některých místech mi přišlo, že film měl být o něco delší, že tam chyběly určité scény. Např. na začátku filmu vidíme rodiče od obou dívek, jedna je hrdá lesbička, takže ji její rodina má ráda, podporuje ji atd., jenže ta druhá jim to zatajila. A to je vše, co se vlastně o nich dozvíme, i když poté sledujeme, jak spolu dvě slečny už nějaký ten pátek bydlí. Nikdy se k těm druhým rodičům nevrátíme, nedozvíme se, jestli jim to řekla a jak na to reagovali. Tohle mi přijde trochu zvláštní rozhodnutí, když se snažíte udělat film o tomto tématu. A pamatuji si, že i pár dalších scén, které mohly mít větší dopad na příběh tak nějak "vyšuměly". Holt 800 hodin je 800 hodin a zkrátka stříhat se musí, ale je škoda, že to občas ublíží filmu a příběh tak vypadá nekonzistentní. Kromě této věci ale nemám, co bych vytkl. Je to dlouhý film, ale pěkný a citlivě natočený. 80 %.(29.7.2014)

Na Adele se nekouká, Adele (se) žije. Tleskám vestoje. 100%(18.11.2013)

Velice velice zajímavý film. V mnoha ohledech vymykající se běžné produkci a posouvající pravidla točení i hraní. Výkon Adèle Exarchopoulos je neuvěřitelný a musel být obrovsky vyčerpávající. Její obličej uhraje s přehledem 3 hodinový film spočívající z velké části z detailů její tváře aniž by nudil. Naopak. Adele trvá pocitově nanejvýš 2 hodiny a obzvlášť v některých chvílích vás přemýšlet o čase ani nenapadne. Většina vypjatých scén je naprosto skvěle zvládnutá a působí silně realisticky, což samozřejmě podporují především zmíněné herecké výkony. Nicméně na konci filmu jsem nedokázal určit, co že se vlastně Život Adele snažil sdělit a kam ty 3 hodiny mířil. A tak tenhle film působí jako několik spíše oddělených dokonalých scén a životních etap, které vás silně rozžvýkají ale nedodají vám závěrečnou pointu. 8/10(20.1.2014)

Díky detailům velmi osobní, ale stále roztahaná a zbytečně dlouhá pseudosonda do života nudné a lehce retardované Adele. Neuveřitelně ploché charaktery a přehnaně dlouhé porno promo nudí, nepřehledné skoky časem taky nepomáhají. Hype roku. (ale teda horší než teplá hora to není)(15.12.2013)

• hellstruck

Adele žere s otevřenou pusou, chodí, kouká, spí. Adele žere s otevřenou pusou, chodí... tak tohle jsem vážně nedávala. Tři hodiny jejího tupého pohledu. Je mi úplně jedno, jestli tam byla nějaká pointa, nic tak nudného jsem už dlouho neviděla. Jednu hvězdu dávám ani nevím za co.(18.3.2014)

• - Vztahy mezi režisérem o oběma herečkami byly po natáčení na bodu mrazu. Kechiche dokonce napsal několikastránkový otevřený dopis, kde se brání nařknutí z psychického teroru. Obě herečky se vyjádřily, že natáčení filmu bylo příšerné. (Honzeechec)

• - Premiéra sa konala na filmovom festivale v Cannes, kde snímka šokovala publikum svojimi sexuálnymi scénami. Mnoho členov publika poznamenalo, že film by šokoval celý svet a určite musí byť upravený, aby bol v mnohých krajinách prípustný. (Eoin)

• - Meno hlavnej hrdinky malo pôvodne znieť Clementine. (De Large)