Život Adele

Adele: Chapters 1 & 2

Drama / Romantický

Francie / Tunisko / Belgie / Španělsko, 2013, 179 min

• Pepinec

Kdepak. Porno s dějem, to prostě není ono... Ale skript bych tady dělal rád.(4.12.2014)

Spileroidný komentár: Pohlcujúca sila detailu! Slovné spojenie tak všeobecné a patetické, ako si len tento intímny a nepatetický film zaslúži. Od začiatku som mal na jazyku "Ja a Annie sme sa rozišli..."; bolo to ale len tým, aký obrovský vplyv mal Allenov filmík na všetky ostatné vzťahovky za posledných štyridsať rokov, nie Kechicheho inšpiráciou, alebo nebodaj neoriginalitou. Film zo života, film o vzťahu, musí mať nejaké vychodené stopy po ktorých by mal kráčať. - - Dve dievčatá sa stretli, zamilovali a potom to jedno z nich pokazilo - - Explicitné erotické scény, mi paradoxne (k jednej z ústredných myšlienok filmu) prišli osobné najmenej a to sú hodne, hodne otvorené. Možno je to práve tým. Možno prechodom na polodetail... Chvíľu som sa cítil takmer pokrytecky, keďže som pred nedávnom hodnotil Weekend troma hviezdami (za zbytočne detailné sexuálne scény); chyba ale nakoniec nebola vo mne. Život Adele: Kapitola 1 a 2 (geniálny názov) je totiž úplne iný žáner. Weekend bol klasický romantický príbeh postavený na dialógoch; Adele to isté, akurát zachádza omnoho, omnoho viac do hĺbky (hlavne čo sa psychológie týka), de facto búra hranicu medzi realitou a filmom. Weekend sledoval pár dní zo života dvoch ľudí, Adele sleduje vývoj hlavnej postavy, skrz okolie, sex, pocity a jednanie hrdinky, sleduje ju počas spánku, práce, kopulácie, sleduje ako sa z nej stáva žena (tú doslovnú metaforu s jedlom, ignorujúc) a sleduje ich vskutku pekelne zblízka. Neukazuje obraz dvoch ľudí ktorí k sebe hľadali cestu, dáva (chce sa mi napísať Vnucuje) nám možnosť stať sa hlavnou hrdinkou a jej jednanie a pocity chápať subjektívne, aj keď miestami nedávajú zmysel, alebo nie sú úplne dovysvetlené. Adele je predsa len obyčajný človek... Práve preto ma napadá ďalší, aj keď žánrovo veľmi rozdielny film, 500 dní so Summer. This is not a Love Story. V tom je ten rozdiel. Možno je to film o láske, možno o láske na celý život aj o tom že na ňu treba zabudnúť, ale hlavne o tom, čo si z toho odniesla Adele. Fascinujúci to pohľad, na obyčajné veci(7.12.2013)

• Morien

(1001) Celou dobu jsem si připadala, jako by mě někdo držel za krk a strkal mi obličej do obrazu. Až do takové míry, že jsem měla dojem, že se ani nemůžu pořádně nadechnout. Nemám ráda, když se pocity postavy vyjadřují skrz to, že nic nedělá a kouří, právě proto, že to nemá žádný význam, jenom vypadá, jako že má. A už to říkám u několikátého filmu, asi si je špatně vybírám, ale opět jsem nechápala. Když postavy mluví o lásce, tak vůbec nerozumím, co tím myslí. Pod nočním životem si představuju hřbitovy, rakve a vlkodlaky a ne kluby, kde mě nikdo neslyší mluvit. Stejně tak při zobrazení vztahu si představuji něco jiného než postelové scény, ale co už. Nelíbily se mi ty obrazy, jejichž měla být Emma autorkou. Ta fotograficky realistická těla mě ubíjejí, a to se vztahuje i na zbytek filmu. Musím souhlasit s názorem pana Böhma, že ukazovat sex, když je to dobrý, a vynechat ho, když je to špatný, je značná zbabělost. Na veselejší notu, fakt, že má Lea Seydoux strie, ze mě udělal spokojenějšího člověka. - Jo a ještě bych chtěla doplnit jednu věc, co mě překvapila - film rozhodně nevypadá jako dílo, jehož režisér nechá jednu scénu opakovat třeba stokrát, aby byly všechny detaily perfektní. Teď to nemyslím nijak zle ani jako odsudek, ale doopravdy se podivuji nad tím, do čeho to úsilí šlo. Zvlášť pokud je pravda, že neuctíval scénář na oltáři a "pouze" nechával herečky existovat v rámci mantinelů.(24.6.2015)

[FFi 2013, Bratislava – 90%](9.11.2013)

Ačkoli za část svých kvalit vděčí "Život Adele" původnímu komiksu (dostupný ve francouzštině a od září 2013 také v angličtině) o velké a přes několik let se klenoucí lásce dvou mladých žen, hlavní důvody, proč se ve výsledku jedná o tak emocionálně pohlcující zážitek, spočívají v dokonalém formálním uchopení adaptace. Zásadní roli hraje zdejší až unikátní symbióza bezprostředních hereckých výkonů a jejich zachycení kamerou, která se drtivou většinu stopáže drží v detailech či polodetailech. Tento postup, doslovně navozující blízkost, vyzdvihuje sebemenší detaily v tvářích ústředního páru, na nichž vyprávění staví intenzivní citové napětí veškerých scén. "Život Adele" přináší intenzivní tříhodonový ponor do jednoho vztahu, kde ani jedna vteřina není zbytná. Každá chvíle dramaturgicky dokonale sevřeného filmu totiž předkládá komplexní a velmi intimní pohled do citového života titulní hrdinky - od prvotního nelehkého ujasňování si orientace přes pohlcující vášnivou lásku, která se posléze mění v pochybnosti budící nejistotu a drásavě bolestivou ztrátu. Navzdory jízlivým poznámkám si "Život Adele" veškerá ocenění a pozornost kritiky i diváků nezaslouží kvůli explicitním sexuálním scénám, ale prostě proto, že představuje unikátně intenzivní divácký zážitek, který doslova publikum protáhne turbulencemi jednoho dlouholetého vztahu. A navíc i když si diváky beze zbytku podmaní a nechá je prožít každou omamnou i zničující chvíli zdejšího vzahu, nikdy to nedělá prvoplánově. PS: Mně osobně dal "Život Adele" nejintenzivnější divácký zážitek za posledních mnoho let.(27.6.2013)