Hunger Games: Síla vzdoru 1. část

• slovenský

Hry o život: Drozdajka 1

Sci-Fi / Dobrodružný / Thriller

USA, 2014, 125 min

Je to dosť dobrá sci-fi ladená akčná dobrodružná dráma, ktorá je už tretím dielom tejto vydarenej série. Má vydarený príbeh o Katniss Everdeen, ktorá je po posledných hrách prevezená do trinásteho okresu ukrytého v podzemí, aby sa stala symbolom nadchádzajúcej revolúcie proti kapitolu, s čím ale kvôli osudu jej priateľa, ktorý nebol zachránený, ale je v službách kapitolu nechce úplne súhlasiť, ale keď sa dozvie, že jej domov a celý dvanásty okres bol zničený, urobí, čo je správne. A tak sa medzi trinástym okresom a kapitolom začne mediálna vojna s cieľom dostať ostatné okresy na svoju stranu a pripravujú sa na revolúciu. Spracovanie sa mi páči, je síce pravda, že to celé v rámci série pôsobí trochu zbytočne a vlastne len ako také naťahovanie a odďalovanie toho, čo aj tak musí prísť, ale to je zároveň aj jediný problém a inak si ani nemám na čo sťažovať. Katniss Everdeen je stále tá skvelá rebelka, ktorej sa nedá nefandiť, má tu dostatok výborných scén a tak to celé s ľahkosťou ťahá, mediálna vojna mi prišla ako zaujímavý nápad a našťastie aj je zvládnutá veľmi dobre, v rámci svojej kategórie sa tomu darí navodiť až prekvapivo slušnú surovú atmosféru, keďže tu už vlastne prebieha genocída a celkovo mi to prišlo dostatočne kvalitne zvládnuté, takže sa mi to dosť páčilo od začiatku až do konca. Spokojný som aj po stránke akcie, kvôli zmene štýlu série sa už tu hry očakávane nekonajú, ale filmu to aj tak neškodí. A tak akcie tu síce nie je až tak moc, ale aj tak je výborne natočená, obsahovo zaujímavá, ideálne vložená do deja a aj celkom pôsobivá. A za zmienku stojí hlavne akcia v zrúcaninách mesta alebo útok na priehradu. Herecké obsadenie je výborné, hlavná zostava zostáva nezmenená, takže opäť potešia Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Woody Harrelson, Donald Sutherland, Philip Seymour Hoffman a Liam Hemsworth, nesklame ani prezidentka Julianne Moore, tu nemám žiadny problém. Réžia a technická stránka sú stále výborné, síce to možno nepôsobí až tak veľkolepo, ako by sa dalo očakávať, ale aj tak to má kvalitnú vizuálnu stránku, dobrú atmosféru a v rámci svojej kategórie aj nadmieru kvalitné a dospelé prevedenie. A opäť nesklame ani hudba. Takže síce súhlasím s tým, že sa jedná o trochu zbytočný diel, ktorý len odďaľuje to hlavné, ale o dobrom hodnotení ani trochu nepochybujem, mne sa to stále dosť páčilo a teším sa na finále. 77%(22.2.2015)

Nebyl to zdaleka takový průšvih, jak jsem čekal. Hysterie místních pobouřenců je podobná hysterii hlavní hrdinky, která to někdy už fakt přehání. Po tom, co přežila dvoje hry, už by mohla být trošku otrlá. Stejně tak kdybychom si odpustili scény typu Katniss zachraňuje svou sestru, která zachraňuje kocoura, mohlo to být ještě lepší.(3.1.2015)

• Boogeyman

První třetina třetího Matrixu natažená na dvě hodiny.(25.2.2015)

Po celkom fajn druhej časti, pokračuje príbeh ďalej v ďalších dvoch dieloch, čo prináša menší chaos v tom, ktorý diel je ktorý. V spomínanej druhej časti Hunger games s podtitulom Vražedná pomsta dosiahli tvorcovia pravdepodobne vrchol a odteraz to pôjde s kvalitou len dole. Vôbec ma to nevtiahlo do deja, necítil som žiadnu atmosféru a postava J. Lawrence mi po prvý krát prišla trochu trápna. Dám ešte šancu pokračovaniu, dúfam, že záverečnému. Hádam sa to konečne uzavrie, lebo toto už nemá kam smerovať ani gradovať. Slabé tri hviezdy. 50%.(22.11.2015)

Nové Hunger Games sází především na vypjaté emocionální momenty a náramně jim to jde. Děj si plyne, dojde na nějakou tu husí kůži, nečekaný zvrat, což vede k jasnému finále, jehož volba čtenáře určitě nepřekvapí, ale co je důležité, funguje lépe než na papíře. Knihy Suzanne Collins nebudou nikdy žádnou klasikou, svůj účel nenáročné, lehce zajímavé četby však plní. Proto velmi potěší vytěžení téhle látky nad její rámec. Změn v adaptování bylo málo, hlavním úspěchem je filmové uchopení. Skvěle odvedená práce od kamery, přes kostýmy, až po kulisy s pevnou režisérskou rukou a silným hereckým obsazením dokázala hodně a ještě víc. Upřímně jsem velice zvědavý na velké finále.(20.11.2014)