Insidious 2

Insidious: Chapter 2

Insidious: Kapitola 2

Horor / Thriller

USA / Kanada, 2013, 106 min

Není to tam. Odchod k sérii Rychle a zběsile se pro Wana ukazuje být tak trochu záchranným kruhem, který mu jedno z největších hollywoodských studií téměř na poslední chvíli hodilo. Po několikáté za sebou už prostě tyhle nalajnované duchařské archetypy stoprocentně nefungují, nebaví, a začínají kupodivu i mírně vyčpívat. První hodinu jsem se vážně nebavil, všechno už jsem to viděl nejméně stokrát. Vše zachraňuje atmosférický konec, který má po dějové a "vysvětlovací" stránce naštěstí stále co nabídnout (démonická mytologie JE vděčné téma, jen se na ně musí opatrně), a pochopitelně nadmíru líbivý režisérský talent.(7.11.2013)

Je to úplne priemerný horor od Jamesa Wana, ktorý je priamym pokračovaním slušnej jednotky. Má dosť dobrý príbeh o rodine, ktorá sa po predchádzajúcich udalostiach presťahuje do nového domu, pričom všetci dúfajú, že už budú mať od duchov pokoj. Lenže nanešťastie to sa nestane, nepríjemné udalosti stále pokračujú a navyše si žena uvedomuje, že jej muž je asi niekto iný. A zatiaľ sa skupina odborníkov na paranormálne javy snaží celú situáciu vyriešiť. Spracovanie nie je úplne zlé, ale aj tak ma dosť sklamalo. Úvodná sekvencia z minulosti mi dosť sadla a mal som výborný pocit, že aj tentoraz sa zase bude jednať o vydarenú žánrovku, no to sa nanešťastie nestane. Určite musím pochváliť prístup tvorcov k tejto tématike a predchádzajúcemu dielu, keďže sa nejedná len o bežné pokračovanie, ale je to zaujímavejšie prepojené, niektoré udalosti sú zobrazené z iného pohľadu, navyše sa tu nájde niekoľko časových línií, ktoré sa vzájomne ovplyvňujú a tak práve táto hra s celým univerzom sa mi tu páčila. Len škoda, že je to prakticky to jediné, kvôli čomu sa na to dá bez väčších problémov pozerať, lebo inak ma to prakticky nebavilo. Síce je pravda, že sa tu takmer stále niečo deje, ale celé to išlo mimo mňa, dosť som sa nudil a nedokázalo si ma to plnohodnotne získať. A tak sa vlastne sledovanie filmu pre mňa stalo len čakaním, ktorá situácia sa opäť ukáže z iného pohľadu a podobne. Sklamaný som aj po hororovej stránke, atmosféra tu síce je, ale iba priemerná, napätie som pocítil iba raz, duchovia ma vôbec nezaujali, keďže tento typ moc neobľubujem, lebo nevyvolávajú žiadny rešpekt. A tak skutočne jediná hororová scéna, ktorá ma bavila bola tá úvodná, inak to nestojí za nič. Herecké obsadenie je na tom dobre, zostalo prakticky identické s predchádzajúcim dielom a každý tu má svoj priestor, takže úplne ideálne. S réžiou a technickou stránkou som dosť spokojný, síce ako horor to moc nevyšlo, ale James Wan sa aj tak postaral o vydarenú vizuálnu stránku a miestami veľmi dobrú kameru, takže aj vďaka tomu sa na to aspoň príjemne pozerá. Škoda, síce ani jednotka pre mňa nie je žiadny kult, ale aspoň to bolo niečo nové, dobre natočené a aj zahrané a bavilo ma to. No toto pokračovanie je síce stále dobre natočené a aj zahrané, ale už mi väčšina scén príde taká ohraná, bez náboja a chýbajú aj lepšie hororové sekvencie, takže skutočne len tá hra s univerzom naprieč líniami a časmi u mňa zachránila aspoň ten priemer, inak by som hodnotil ešte horšie. 54%(9.12.2013)

Takže pocikané nohavičky od strachu sú už v koši na prádlo. Nachystala som si ich 5 stačili mi však len tri. Začiatok som čakala dáky pre strachopudov ako som ja, niečo ako "Ó, my sme tak šťastná rodinka, kríza je zažehnaná, nám sa už nič nemôže stať." a začne bububu neskôr. No ale prerátala som sa bububu bolo hneď na začiatku. Prvú polovicu som musela chodiť na záchod (buďte prekliate Escherichia coli) a budem úprimná rozsvietila som si všade kde sa dalo. Takže od druhej polovice filmu som si sľubovala, niečo viac. A pozrimeže mne sa toho viac akosi nedostalo. Proste môj spínač strachu zrejme zoskratoval, a dokonca som si dovolila vystrčiť nohy spod paplóna. Cítila som sa ako dáky novodobý hrdina. Inak už prvý krát keď to zasraté chodítko (pavúk alebo pičovina pre deti čo nevedia chodiť, neviem nazvite si to ako chcete) začalo vyhrávať som povedala, že majú to vyhodiť. No jasné o chvíľu si to už samovoľne kráčalo po dome. Dobre tak nekráčalo ale ešte 2x dostalo to chodítko scénu. A pri predstave, že duchov treba ignorovať som sa fakt musela smiať. To viete duch po mne hodí panvicu a ja si to nebudem všímať. Nabudúce to možno bude nôž ale šak čo nebudem si ich všímať. A čo tam po tom, že v izbe mi lieta paplón a vankúš s posteľou. Veď ja si ľahnem na zem šak nie som z cukru. Hlavne aby som si ich nevšímala veď ich to prestane baviť ako keď sa malé deti predvádzajú.(17.12.2013)

Závěr sice trochu obšlehnutej z Osvícení, kde místo sekery má Wilson basebalovou pálku, ale i tak film obsahuje tunu origináních prvků, takže se to snadno ztratí. Nejdená se sice už o takové překvapení jako v případě Chapter 1, ale pořád je to jeden z nejlepších hororů současnosti. Lepší čtyři.(8.12.2013)

Rozpočet $5miliónovTržby USA $82,909,109Tržby Celosvetovo $145,005,154Tržby za predaj Blu-ray v USA //počet predaných kusov Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov ║ veru asi som sa až moc tešil po veľmi vydarenom Wanovom V zajatí démonov, lebo tu to ide tak na pól plynu, v prvom rade strašne mimo tu udierajú vtipné vložky a tých tu je fakt dosť, celý dej na tom tak neslušne dokmášu až hrôza, lebo pokiaľ je na pľace Rose Byrne tak to má celkom dobrú atmosféru, nechýba pri jej vypätých chvíľkach slušná dávka napätia, tiež Patrick Wilson nie je najhorší ale z jeho postavou sa aj trošku zbytočne scenáristi vybláznili, nemá úplne správny ráz, troška tu vadia aj niektoré zaužívané prvky ako vŕzgajúca a otvárajúca sa skriňa, veci čo sa naokolo stále zapínajú ako klavír, rádio, detský pavúk, prebiehajúce mátohy, nuž tento ponúknutý mix nebolo proste úplne to pravé orechové takže tak troška sklamanie /videl v kine: 55%/ __moja recenzia(25.9.2013)