Insidious 2

Insidious: Chapter 2

Insidious: Kapitola 2

Horor / Thriller

USA / Kanada, 2013, 106 min

Conjuring zůstává nepřekonán,ale Insidious 2 mu slušně šlape na paty. První hodina velmi intenzivní a strašidelná, druhá naopak spletitá a chaotická,ale Wan své řemeslo zvládá naštěstí s přehledem. Bavil jsem se skvěle, párkrát jsem s sebou slušně trhnul,ale dusivá atmosféra mě tentokrát nechala chladným. Hodně silné čtyři.(12.12.2013)

Mrazenie bolo kvalitné, ale celý príbeh (aj napriek tomu, že sa snaží byť plnohodnotným pokračovaním) bol len akousi obmenou prvej časti. Na druhej strane som rád, že sa pokračovania chytil opäť Wan a neprevaril to nejaký béčkový horrorový rutinér. Je cítiť, že režisér sa tento rok viac zameral na svoj doterajší masterpiece a tento film si natočil len ako chuťovku natočenú za necelý mesiac. Ľakačky miestami úderné, inokedy to bola tradičná stávka na istotu a aj herci sa v prvej časti obuli do svojich rolí oduševnenejšie. Ale napriek tomu, že sa jedná len o Wanov štandard, oproti väčšine horrorovým príspevkom je to stále na vysokej úrovni. 75%.(20.4.2014)

Nejprve osobní vzkaz komukoli, kdo náhodou navštíví tuto stránku a měl nějaký podíl na rozhodnutí, že Insidious 2 nebude (jak se alespoň zatím zdá) uveden v českých kinech: Shoř v pekle, čuráku. Jel jsem kvůli tobě až do Bratislavy a stálo mě to tak zhruba o pět stovek víc, než bylo nutné... A teď k filmu: Cesty nelituju. Insidious 2 je perfektní pokračování, které zajímavým způsobem rozvíjí příběh prvního dílu (obavy, že Wan přijde s pouhou variací na jedničku, byly liché). Strachu a děsu je tu sice o něco méně, lekačky nejsou tak infarktové a nápadité jako v prvním díle, ale tempo je zase naopak vyšší (v podstatě si není kdy vydechnout) a rozehraná mytologie o "dámě v černém" a o Zásvětí to prostě táhne nahoru. Podobný přístup využil Balaguero s Plazou při prvním sequelu Recu. Prostě komplexní pokračování, které je sice o něco slabší co se děsu týče, ale zajímavým a nečekaným (a nenuceným!) způsobem rozvíjí příběh. Veliká spokojenost a po příliš bezpečném The Conjuring opět návrat na vrchol. Insidious: Chapter 2 sice nebude mít tak jednoznačně pozitivní široké přijetí jako předchozí letní hit, ale o to ho mám radši. (Cinema City Aupark, Bratislava)(22.9.2013)

• CANNIBAL

Tohle že má být jako horor? Tak na to rychle zapomeňte! Jediná děsivá věc na celém filmu, by byla asi nejspíš představa, při myšlence vložení dítěte do toho přeřvanýho, blikajícího, drnčícího a zvonícího chodítka pro mimina. V záběru, kde Rose Byrne o něj zakopne. Jinak je to spíš po praktický stránce neparodická hororová komedie. A tu já zas nijak zvlášť nemusím. Lepší je hororová parodická. Za mě jenom dvě hvězdy a to jen proto, že to za 1. mělo alespoň nějaký děj. A za 2. v tom byl určitý potenciál pro kvalitní horor. Tak snad se někdy v budoucnu natočí nějaký kvalitní remake.(21.11.2013)

Není to tam. Odchod k sérii Rychle a zběsile se pro Wana ukazuje být tak trochu záchranným kruhem, který mu jedno z největších hollywoodských studií téměř na poslední chvíli hodilo. Po několikáté za sebou už prostě tyhle nalajnované duchařské archetypy stoprocentně nefungují, nebaví, a začínají kupodivu i mírně vyčpívat. První hodinu jsem se vážně nebavil, všechno už jsem to viděl nejméně stokrát. Vše zachraňuje atmosférický konec, který má po dějové a "vysvětlovací" stránce naštěstí stále co nabídnout (démonická mytologie JE vděčné téma, jen se na ně musí opatrně), a pochopitelně nadmíru líbivý režisérský talent.(7.11.2013)