Podle mého názoru kvalitou Komorník výrazně převyšuje jiný snímek z roku 2013 zabývající se tématem rasismu, a sice baseballové 42. To má dokonce vyšší hodnocení, ale přitom nabízí daleko více „tendenční“ pohled na rasovou diskriminaci. Oproti tomu Komorník není v tomto tak černobílý, nabízí totiž dva ne zcela stejné pohledy. Jeden patří Cecilu Gainesovi, který pro svou rodinu vybudoval něco, o čem jako kluk na jižanské plantáži ani nesnil. Druhý pohled je pohledem syna, který nemá tušení, čím si jeho otec musel projít a svoje postavení ve společnosti vnímá jako silně neuspokojivé. Otec nedokáže pochopit radikálnost synových názorů, protože sám se v dětství potýkal s rasismem v mnohonásobně syrovější formě a pro svého syna přeci vytvořil prvotřídní podmínky (bez dětské práce a s umožněním vzdělání). Sám se však s rasismem setkává denně přímo u nejvyšších představitelů země. Film nemusel být na konci tak melodramatický a Obamu mohli vynechat, nijak by tam nechyběl. Jinak se ale jedná o mimořádně zajímavý pohled na problematiku amerického rasismu. Nelze opomenout skvělé herecké výkony, v čele s Forestem Whitakerem a Oprah Winfrey, které doplňují další prvotřídní afroameričtí herci Terrence Howard, Lenny Kravitz a Cuba Gooding Jr. Film zpestřuje i obsazení amerických prezidentů (Robin Williams, James Marsden, Liev Schreiber, John Cusack, Alan Rickman).(27.1.2014)

Takovej černošskej Forrest Gump, jen ve vyčítavém podání na úkor tehdejší "bílé" společnosti. Líbily se mi scény v Bílém domě, kdy se tam střídali prezidenti (jako největší sympaťák z nich vyjde Kennedy, těžko uvěřit po skvělém výkonu Jamese Marsdena, že ve skutečnosti to byl pěknej pervert), nebo když zaměstnanci pokecávali někde v kuchyni. Taky je tam zajímavej ten jeho vztah se synem, kterej mi ze začátku lezl na nervy, ale pak sem se toho taky chytl (někdy ve chvíli kdy tam začali na vejšce trénovat výdrž a pak nabíhali do restaurací pro bílý, kde si s kamennym ksichtem nechávali dávat do držky, polejvat si ksicht kečupem, zatímco jeho otec to v práci musel sledovat v televizi a zachovat chladnou hlavu atd.). Scény s manželkou mě tolik nebraly. Je to celkemj pěknej, vyčítavej film, ale v rámci mezí, pořád taková ta sázka na jistotu.....v souboji s podobně zaměřeným snímkem 12 let v řetězech bych se asi raději kouknul podruhý na řetězy, ale je to vítězství jen o chlup.(23.1.2014)

Rozpočet $30miliónovTržby USA $116,632,095Tržby Celosvetovo $176,598,908Tržby za predaj Blu-ray v USA //počet predaných kusov Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov ║ dobrá dobová atmosféra a herecké výkony, daný prierez dekádami prezidentov zaujal, veru bohatý herecký ambasádel /60%/(9.3.2014)

Nejlepší a nejkrásnější příběhy píše sám život, i za předpokladu že si film vezme příliš mnoho na svá bedra.(2.1.2014)

Historicky poučná řemeslná zívačka s Whitakerem, který hraje možná až zbytečně moc sofistikovaně, a příšernou Oprou. (Africko-)Americké publikum může dojít k hlubokému duševnímu pohnutí, ale českého diváka čeká jen přes dvě hodiny cizího nacionalismu a patosu. Komorník poučí a zmáknutou formální stránkou i celkem potěší, ale žádný druhý Forrest Gump to není. P.S.: John Cusack coby Nixon by zasloužil celý vlastní film.(7.11.2013)

• Yaya DaCosta