Mobidik

모비딕

Moby Dick

Krimi / Thriller / Mysteriózní

Jižní Korea, 2011, 112 min

Film o novinářích a jejich snaze odhalit celonárodní spiknutí a tragédie, které vyvolávají... nic šokujícího se nekoná, avšak kriminální zápletka je dostačující a film dokáže udržet napětí celou svojí stopáž.... Bohužel mě nejsympatičtější hrdina je odpraven z cesty už v polovině filmu a tak zbytek filmu táhne zbylá dvojice žurnalistů...(6.7.2012)

Je to celkom dobrý kriminálny thriller. Má dosť dobrý príbeh o vytrvalom novinárovi, ktorý sa od svojho starého známeho dostane k informácii, že okolnosti explózie na moste, ku ktorej len prednedávnom došlo v skutočnosti nie sú také, ako sa vo všeobecnosti hovorí, pričom k tomu má aj nejaké dôkazy a tak novinár spolu s dvomi kolegami urobia všetko preto, aby sa o tomto prípade dozvedeli celú pravdu. Lenže kvôli tomu sa dostanú do problémov s vplyvnými ľuďmi a riskujú tým aj svoje životy. Spracovanie je celkom slušné, síce ma dosť prekvapilo, že vzhľadom na vážnu tému sa to spočiatku nesie v takej uvoľnenej atmosfére, ako keby ani o nič dôležité nešlo, ale keďže dej je dostatočne zaujímavý a bavili ma aj postavy, nemám s tým väčší problém. A v druhej polovici to už predsa len výrazne zvážnie, už sa dá obávať aj o postavy, celkovo chválim líniu s mladým informátorom a nájde sa tu aj pár skutočne vydarených situácií, takže s touto časťou som ešte spokojnejší. Jedine ma trochu mrzí, že samotná hrozba v podobe tajnej služby nefunguje úplne ideálne, tu bol potenciál podstatne vyšší. Ale našťastie toto je vlastne aj jediný výraznejší zápor, takže som spokojný aj s týmto prevedením. Celkom dobre sú na tom aj jednotlivé žánre, kriminálna línia je dostatočne zaujímavá a síce akcie a napätia mohlo byť aj viac, ale aj tak sa tu nájde pár vydarených scén, hlavne pešia naháňačka s jej ukončením na prechode pre chodcov. A poteší aj pár humorných momentov, napríklad predstieranie opitosti. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, tu je prakticky každá výrazná postava obsadená známym hercom, pričom mám rád prakticky všetkých. A tak poteší Hwang Jung-Min v hlavnej úlohe, dvojica jeho kolegov v zložení Kim Min-Hee a Kim Sang-Ho, k tomu Jin Goo v úlohe informátora a bavili ma aj záporáci a zvyšné vedľajšie postavy, ako šéfka novín alebo fotograf. Réžia a technická stránka síce mohli byť aj o trochu lepšie, predsa len by som skôr ocenil o niečo napínavejšie, dynamickejšie a celkovo serióznejšie prevedenie, ale vizuálna stránka je kvalitná a scény z jednotlivých žánrov fungujú viac než dobre a tak som spokojný aj s touto verziou. Takže stále sa z toho dalo získať aj o niečo viac, ale aj tak som spokojný, Moby Dick má zaujímavý dej, výborné postavy a kvalitnú technickú stránku a tak o dobrom hodnotení nemusím pochybovať. 73%(12.1.2014)

To hlavní téma, jímž je celonárodní (celosvětová) konspirace je spíše oblíbenější v Hollywoodu. Ale korejci se ho chytli ve správném směru. Zpracováno, že by se to mohlo líbit i divákovi, který není zrovna obeznámen s korejskou tvorbou. Nejsou tam tak ukřičení chlapi, vřískající ženský a uchrochtanej jazyk. Takže tím i naznačuji, že herecké výkony jsou na dobré úrovni, možná jen Ku Jin by mohl zapracovat na svých výrazech, když nevěděl co, tak jen sklonil hlavu. Jinak film hodnotim pozitivně, spíše se čekalo na konec, jak se to vyřeší, i když divákovi už bylo vše řečeno, ale těm prostým lidem tam venku, kdo jim to řekl? A vyřešilo se něco vůbec? (abych vám nezapletl hlavy) 75%(25.4.2012)