Věra 68

Olga Sommerová

Olga Sommerová

Olga Špátová
  • Aelita

Číslo "68" zcela zastřelo slovo "Věra". Politika, která je jen jednou z mnoha stránek lidského života, se v tomto dokumentu stala jedinou všepohlcující plochou, na niž se promítla pouhá stínohra reálného života jedné reálné ženy. Dětství, gymnastika, olympiády v Tokiu a Mexiku, rodinné příběhy, práce – vše je tu převedeno do jazyka politiky, vše je vykonáno ve jménu "jedné strany". Z té propagandy jsem dokázala vydolovat jen střípky Věry Čáslavské – gymnastky, ženy a člověka. Pevné nohy, které vše unesly a nikdy nezradily. Čtyři motivace pro gymnastiku – nejdříve exhibice, pak radost, poté výkon pro lid a stát a nakonec zodpovědnost. Stálé uznání ze strany Japonců a Mexičanů a střídání období přízně a nepřízně v rodné vlasti. Medaile v kartónových krabicích uskladněné kdesi v komůrce. Rodinná tragedie "otcové a děti". Socha Olbrama Zoubka v pankáčské mikině na Pražském hradě. Samurajský meč. Gymnastka, kterou vyměnili za uhlí pro Kubu. Pyramidy Machu Picchu. Blonďatý drdol a oční linky 60. let. Škoda, že to vše zapadlo do pozadí. V druhé polovině filmu jsem se začala nudit a koukat na hvězdy, letadla a mraky na stropě pardubického letního kina. Olga Sommerová, která jinak točí skvělé dokumenty, tentokrát příliš tlačila na jednu pilu. Vysvětluji si to tím, že dokumentaristka skrze příběh slavné gymnastky rekapitulovala své vlastní vzpomínky na období a lidi, s kterými je stále alespoň v duchu spojena. Doba je ale jinde.(4.8.2012)

Úžasný portrét úžasné ženy. Ten samurajský meč jí hrozně závidím.(31.1.2013)

Uceleny a reprezentativni dokument o nasi nejlepsi gymnastce v historii. Potesi dostatek historickych zaberu, kdy predevsim u cvicebnich sestav se taji dech a pada spodni celist. Vera Caslavska je pozoruhodna zena, ktera dokaze zaujmout nejen diky sportovnim uspechum a neni se cemu divit, ze si pred lety krome nas, tato krasna sportovkyne ziskala i srdce nejen Mexicanu a Japoncu. Ocenuji i navstevu s filmovym stabem v Mexiku a ze se dokument nevyhyba zadnemu tematu. Jedine, co mi hnulo zluci byl monolog Johna Boka, ktery tak jiste obhajoval nevinnost syna Very Caslavske. Sommerova odvedla velmi kvalitni praci.(29.12.2012)

Takhle nějak si představuju pořádný dokument. Natočila ho skutečná profesionálka, která nám představila neobyčejný život jedné silné osobnosti.Udělala to nevtíravou a velmi přitažlivou formou. Nedivím se, že paní Věra Čáslavská dostala od Japonců samurajský meč. Není tady v Česku žádná jiná osoba, která by si ho zasloužila stejně jako ona.(6.1.2013)

Neobyčejný dokument o této - jinak ji snad ani nelze nazvat - velkolepé ženě. Na vavřínech i pod nimi, zmítaná životem. Přesto vytrvala.. neodvolala svůj tichý protest a překonala všechny jeho následky.(27.2.2013)