Věra 68

Věra

Dokumentární

Česko, 2012, 90 min (Alternativní: 52 min)

Olga Sommerová

Olga Sommerová

Olga Špátová

(K)(6.1.2013)

Ak idete točiť dokumentárny film o slávnej osobnosti, máte šťastie v dvoch prípadoch. Pokiaľ je tá osobnosť kontroverzná, alebo výrazne sympatická. Věra Čáslavská bola a stále je veľmi sympatickou dámou, ktorá urobila pre náš šport a republiku vo svete absolútne maximum. To sa to potom točí, čo? Sommerová sa nebála financií a zašla s Věrou a kamerou do Mexika, kde je naša gymnastka populárna ako pápež, nevyhýba sa jej osobným tragédiám, o ktorých Čáslavská otvorene hovorí, ale pritom sa neľutuje. Obsah dokumentu bol tak strhujúci, že som vôbec nevnímal čas a kľudne by som hltal ďalšie informácie do väčšej hĺbky. To sa mi pri dokumentoch často nestáva. Ale ja mám rád plné štadióny a burácajúcich fanúšikov. A navyše sa dnešná fb mládež o našej minulosti a jej charaktere dozvie aspoň niečo zaujímavejšie, ako suché fakty z kníh. Pokiaľ dá tomuto dokumentu šancu.(6.1.2013)

Tento dokument je vlastně jakýmsi vydáním memoárů naší legendární olympioničky. Většina filmu je krom archivních záběrů vedená vlídným rozhovorem s paní Věrou nebo jí blízkými lidmi. Její aktivní účast na spoluvytváření dokumentu je zřejmá. O osobních citlivých věcech se mluví jen velmi málo nebo vůbec. Její nešťastné manželství s Josefem Odložilem je velké tabu. Ačkoli i z těch drobných náznaků, co se zde objevily, lze vytušit, že si v manželství musela projít skutečně peklem. Též informací o vlastní rodině a dětství se nám téměř nedostává. Většinu času tak společně s Věrou vzpomínáme na šťastnou dobu sportovních úspěchů a pak na smutnou dobu komunistické represe. Zajímavé jsou rozhovory s prezidentem Havlem a období působení na Pražském hradě nebo cesty zpět do míst olympijských závodů. _____ Musím se trochu ohradit proti komentářům, že dokument je natočen jednostranně a neprofesionálně. Tento dokument nemohl být natočen jinak, když se na něm Čáslavská aktivně podílela. Její účast tomu přidává navíc určitou hodnotu. Nyní když je Věra po smrti, možná někdo natočí nový obsáhlý dokument, kde se otevřou i ty bolavé rány. Ale věřím, že i tak dokument vyzní pro Věru velmi kladně. Pro naší společnost je ne jen sportovním, ale i velkým lidským a morálním vzorem. Naše současná doba je charakteristická tím, že máme chronický nedostatek charakterních a slušných lidí. My potřebujeme svoje vzory a legendy. A jak známo. Do legend se nekope. Ono úplně stačí, co si vytrpěla za svého života.(12.9.2016)

Nemohu to vlastně pořádně hodnotit. Věrou Čáslavskou jsem byla krmena od útlého dětství. Mě se tento film kupodivu velmi líbil, takže to dávám nadprůměrně střední cestou. // 16. MFDF Ji.hlava ... Po druhém shlédnutí jedu o jednu dolů.(28.10.2012)

Úžasný portrét úžasné ženy. Ten samurajský meč jí hrozně závidím.(31.1.2013)