2210: Kolaps?

(festivalový název) (TV film)
  • USA 2210: The Collapse (více)
všechny plakáty

Kolem roku 2010 je moderní lidstvo patrně nejrozvinutější a nejmocnější civilizací v dějinách. Na první pohled stabilní globální impérium je ale ve skutečnosti jen křehkým hradem z písku. Bude následovat cestu svých ješitných předchůdců, antického Říma či mayské civilizace? Stojíme na pokraji potravinové krize, pitná voda se stává výběrovým zbožím, kterým se však běžně plýtvá v zahradních bazénech. Elektrárenský průmysl je neefektivní a nenávratně ničí životní prostředí. Rok 2035. Společnost, která dokázala i pouštní krajinu přetvořit v prosperující města či úrodná pole, už nevyhnutelně zamířila ke svému pádu. Na 9 miliard lidí čelí nedostatku jídla, vody a energie. Blíží se letopočet 2210. Kvůli zvyšující se lidské touze po rychlosti je celý svět v troskách mnohem dříve, než vědci předpokládali. Zásoby ropy jsou dávno pryč, k plnému využití alternativních zdrojů energie došlo až příliš pozdě. Moderní civilizace našla svůj osud v ruinách kdysi velkolepých měst. Snímek na základě komparací s pádem velkých říší minulosti představuje téměř apokalyptickou vizi, v níž nám patří jedno prvenství: Jsme první civilizací v historii, jejíž vlastní zánik zapříčinil kolaps celé planety. (Academia Film Olomouc)

Movie Gourmet

Dokument, jež by měly vidět snad všechny nadnárodní společnosti a vládnoucí garnitury vůbec a měly by se zamyslet nad tím, jak ničí naši planetu. Prof. Jared Diamond a další přední odborníci na kolapsy lidských společností zde předkládají poznatky ze svých výzkumů a předkládají současným i budoucím generacím varování, před celosvětovým kolapsem a zánikem naší moderní technické společnosti. Doporučuji si přečíst i Diamondovu knihu Kolaps (Academia, 2004). Verdikt: 4* a 80 %. ()