Téměř dokonalý člověk (TV film) (festivalový název)

• Francie

Homme presque parfait, Un

I Evolve

Dokumentární

Francie, 2011, 60 min

Cecile Denjean

Komentáře uživatelů k TV filmu (4)

• fmash

Problém tohoto nikoli nezajímavého dokumentu spočívá v tom, že dost problematickým způsobem míchá hrušky a jabka. Takže první (ta zajímavější) třetina zanechává optimistický dojem, že se nám nakonec všechny ty civilizační choroby nedostanou na kobylku tak fatálním způsobem, jak to občas vypadá, jelikož si zároveň stíháme vyrábět „protetické protilátky“, zatímco zbytek filmu se čím dál víc redukuje na hysterické odmítání (společensky tak jako tak obecně neuznávané) eugeniky. To mísení témat považuji za poněkud nefér metodu, jak dodat na vážnosti svým sci-fi obavám, které sice autoři mohou s postupem vědy a techniky mít stále oprávněněji, ale stejným způsobem mohou poukazovat na cokoli, co může zavánět totalitou, neřkuli totalitou konzumu. Mimochodem, za nebezpečí pro zdravý vývoj lidstva už byly považovány jevy jako písmo, knihtisk, televize, internet, lékaře už taky věšeli... Dokumentu stačí ukázat pár podivínských nadšenců, jako je modelka, která z pochopitelných důvodů zoufale šťastně popisuje výhody svých myoprotéz, nebo šíleného vědce, který chce být kyborgem, a už zvoníme na poplach proti zhoubě lidství. Konečný dojem mám takový, že bych tu radostnou modelku nejraději hodil na hranici za čarodějnictví. A to je mimochodem dojem, který od „vědeckého“ dokumentu neočekávám. Atd. 2½.(7.11.2012)

... je mi zle.(3.5.2012)

AFO47 - Cena za nejlepší světový populárně-vědecký dokumentární film, Cena studentské poroty.(22.4.2012)

AFO_47 - Dvojnásobný vítěz letošního ročníku přímo vybízí k úvahám, jestli technologický pokrok v takovém rozsahu je "utopie" či "dystopie" (a je tak v souladu s leitmotivem celého festivalu). Každopádně tak trochu podporuje moji teorii o tom, jak bude naše planeta vypadat v budoucnosti. A tím nemyslím nutně, že bude plechová a lidstvo nahradí roboti.(22.4.2012)