Tlukot srdce

(festivalový název)
všechny plakáty

Od 60. rokov minulého storočia nemôžeme s určitosťou vedieť, či budeme mať jedno srdce na celý život. Témou transplantácie srdca sa zaoberá francúzsky dokument Tlukot srdce. Problematika výmeny „pumpy“ ľudského tela je nám sprostredkovaná z viacerých hľadísk. Jadro filmu tvoria výpovede príjemcov, ich rodín, ako aj rodín darcov a v neposlednom rade lekárskych pracovníkov. Množstvo svedectiev vyjadruje paletu emocií – od neistoty cez vinu k bolesti i nádeji a postupne odhaľuje všetky aspekty procesu, ktorý nezačína a nekončí samotnou operáciou. Cestu od zlyhávajúceho, ale svojho srdca k zdravému, avšak cudziemu približuje okrem výpovedí hraná rekonštrukcia príbehu Juliena a Maud, na ktorom vnímame situáciu z perspektívy darcu a jeho rodiny, tak aj príjemcu. Dokument tiež oboznamuje diváka prostredníctvom archívnych záberov s historickým kontextom a s fungovaním srdcovocievneho systému ilustrovaného CGI vizualizáciami. Postupy fikčného, ako aj non-fikčného filmu slúžia jedinému cieľu – podať komplexný obraz problematiky záchrany života jedného na úkor smrti druhého. (Academia Film Olomouc)