• Marthos
  *****

  Čas plný nejistoty. I tak by se dalo charakterizovat první období neblahé heydrichiády, rychle směřující k nezvratitelným změnám ve společnosti. Ve filmovém průmyslu padla kosa na kámen v okamžiku nedobrovolného sjednocení všech pražských ateliérů, včetně těch barrandovských, pod správu německého koncernu s poněkud výsměšným názvem Pragfilm. Z pasti, nastražené přičinlivými pohůnky Goebbelsova zvráceného plánu na systematickou likvidaci českého filmu, nebylo již úniku. Ale lidé dál žili svým všedním životem a touha po veselých, nekomplikovaných příbězích, v jejichž stínu by bylo možné alespoň na chvíli zapomenout na všechno běsnění tam venku, byla silnější, než strach. Frič ve spolupráci s Karlem Steklým a Josefem Grussem tehdy prosadil, navzdory nepříznivým prognózám, vznik nového komediálního žánru, filmové parodie, vysmívající se sofistikovaným způsobem vylhaným detektivním historkám a jejich neohroženým hrdinům. V hravém i dravém crazy stylu nacházejí svou bezpečnou parketu především Ladislav Pešek s Otomarem Korbelářem, který se v rámci své role propůjčil k výjimečné charakterové proměně. Adina Mandlová získala další výjimečnou příležitost upozornit na svůj fatálně nedoceněný komediální talent, Marvanův policejní komisař, který jako by z oka vypadl elitním členům londýnského Scontland Yardu, naopak předestírá hercovu pozdější pestrou galerii mužů zákona. Co ovšem vytváří film nezapomenutelným a vskutku populárním, jsou nestárnoucí melodie Emana Fialy v čele s dobovým evergreenem Sám já chodívám rád v osobité interpretaci legendárního R. A. Dvorského. Kdo by si právě tehdy, uprostřed válečných dnů, pomyslel, že jednou bude parodie náležet k prestižním záležitostem československého filmu. Ale ještě dřív, než plátno ovládl Limonádový Joe a další známí protagonisté, vynořil se odkudsi z pozadí tajemný lupič Fred Flok, aby udělil důkladnou lekci důvěřivým čtenářům šestákových detektivek.(28.12.2008)

 • Tosim
  *****

  Naprosté propojení literární fikce a filmového příběhu tady opravdu funguje. Příběh je plný záhad a tajemna a napomáhají mu i roztomile roztržitý Ladislav Pešek a typově přesný Otomar Korbelář.(20.3.2003)

 • LiVentura
  ****

  Roztomilý "Lála Pešků" s Mistrem Korbelářem.. :-))(27.12.2010)

 • Superpero
  ***

  Takovej Muž z Acapulca říznutej Fantomasem, ale v českých poměrech a ve 40. letech.(14.3.2010)

 • gudaulin
  ****

  Na svou dobu velmi slušný nadprůměrný komediální snímek, který paroduje klišé tehdejších šestákových detektivek. Jeden z těch protektorátních filmů, které fungují i v současnosti a představují milou vzpomínku na soudobé herecké hvězdy. Obsazení je opravdu excelentní a scénář funkční a vtipný. Celkový dojem: 70 %.(17.4.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace