• Pepinec
  ***

  Jestli si milá Novo myslíš, že když po všech těch průserech jednou spustíš film o tři minuty dřív, zakopu hned válečnou sekeru, tak to ani náhodou. Nevím, kdo to tam u vás řídí, ale podle všeho hodiny znáte jen z vyprávění. Ovšem, tentokrát mě nepotěšil ani můj oblíbenec Martin Frič. Jednak udělal z překrásného životního povolání ´dobrodruh´ špatnost a dvak mě nepobavil tak, jak jsem u něj navyknutý. Těžký to život režiséra...(27.7.2013)

 • Marthos
  *****

  V roce 1941 byla válka v plném proudu. K nacistům však začaly doléhat první frontové neúspěchy, odrážející se i na životě občanů Protektorátu. Pod slupkou zdánlivě poklidného života panovala úzkost a strach z poprav a zatýkání. Válka pak měla dopad i na tuzemský filmový průmysl. Barrandovské, radlické a hostivařské ateliéry se staly majetkem německého Pragfilmu a výroba českých celovečerních snímků rapidně klesala v duchu jednoho z klíčových nařízení ministra propagandy Goebbelse. Tehdy přišel režisér Martin Frič s dalším zajímavým projektem: detektivní parodií. Podle námětu Vladimíra Tůmy napsali scénáristé Steklý s Grussem svižný komediální příběh, ve kterém se naivní a překvapený spisovatel laciných detektivních románů Kryšpín přesvědčí o nesmyslnosti svých historek s neomylnými a nesmrtelnými hrdiny. Elegantní lupič Fred Flok se stává jeho průvodcem podsvětí a během filmu vystřídá několik masek, aby literátovi ukázal, jak snadné je změnit identitu a ovlivnit tak jednání druhých. Kryšpín poznává, jak velký je rozdíl mezi snem a skutečností, mezi představou a zločinem. Frič si ke spolupráci opět přizval ty nejlepší herecké osobnosti. V titulní roli se objevil Otomar Korbelář, jehož tvůrčí činnost tehdy dosahovala svého vrcholu. Byl vzácným typem herce, který dokáže zaujmout v dramatické i komediální poloze. Jednu z mála skutečně velkých příležitostí získal Ladislav Pešek, který si sice nemohl stěžovat na nezájem filmařů, přesto jeho umění vyniklo více na divadelních prknech. Adina Mandlová se tu překvapivě objevila v ryze doplňkové roli, přesto je její Helena z úplně jiného soudku filmových krasavic, jaké v oněch letech představovala. A Marvanův policejní komisař předestírá hercovu pestrou galerii mužů zákona z poválečného období a zároveň jako by z oka vypadl elitním členům londýnského Scontland Yardu. Zaslouženou popularitu si snímek zachoval i díky melodii Emana Fialy Sám já chodívám rád v interpretaci R. A. Dvorského a skupiny Lišáci. Na tehdejší omezené možnosti se jedná o vskutku vtipný a inteligentní titul, který zatím nenápadně otevřel českým tvůrcům cestu k filmové parodii.(28.12.2008)

 • Karlos80
  ****

  Věčně zelená situační komedie, nebo spíše parodie, vysmívající se falešnému světu hrdinů levných dobrodružných románků. Vyniká především brýlatý Ladislav Pešek v hl. roli spisovatele Kryšpína. Detektiv Jaroslav Marvan v dlouhém koženém kabátu, mě zde svou vizáží spíše připomínal gestapáckého vyšetřovatele, ale to je věc názoru. Adina Mandlová zde byla nicméně velmi okouzlující. Scéna fiktivní rvačky v hospodě byla vskutku originálně pojata. Zpívající R. A. Dvorský ve svém nepřekonatelném podání zazpíval Fialův a Grussův šlágr "Sám já chodívám rád", který teprve navodil tu správnou atmosféru. Skvělý film, pěkná hudba, dobře sehrané herecké party, ale hlavně ta úžasná noir atmosféra od samého začátku až po svůj konec.(20.10.2007)

 • - Novinára a redaktora Vladimíra Tůmu, autora námetu, nenechal filmový producent pracovať na scenári, ale najal si dvoch skúsených matadorov. (Raccoon.city)

 • - Scéna s dialógom v prvej tretine filmu medzi spisovateľom Karlom Kryšpínom (Ladislav Pešek) a policajným inšpektorom Tichým (Jaroslav Marvan) bola napísaná tak dobre, že sa smial celý ateliér aj s režisérom Martinom Fričom. Ten musel dokonca odísť zo štúdia a scénu skúšal natočiť Láďa Terš, ale scéna bola neustále prerušovaná smiechom. Nakoniec sa scéna točila päť dní. (Raccoon.city)

 • - Otomar Korbelář vo svojej autobiografii uviedol, že filmovanie bolo plné improvizácii. Väčšinu z nich režisér Martin Frič akceptoval, jednu, ktorá bola podľa Otomara najlepšia, však zamietol. Jednalo sa o scénu, kde si mali podľa scenára Karel Kryšpín (Ladislav Pešek) a komisár Niklas (Otomar Korbelář) navzájom vymeniť pohľady, namiesto toho si vymenili pohľadnice, ktoré si vopred pripravili do náprsných tašiek. (dyfur)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace