• nash.

Přece to nemůže být tak hrozné, říkal jsem si protože Kameňáky mě minuly a Troška pro mě byl stále ještě spíš Melichar, Jasněnka a především a navzdory všem výtkám výborné Slunce, seno, jahody. Jenže bylo. Bylo to hrozné. Doslova se spadlou čelistí jsem zíral na to absolutně bezradné a téměř nehybné prázdno, které bylo vyplněno pouze trapností a nudou. Zoufalá režie nutící herce ke kreacím na úrovni ochotnické křeče, retardovaný scénář o ničem vyplněný vatou, která místo volání o pomoc zkouší vykřikovat různé samoúčelné vulgarity. Nejvíc mě asi fascinovala absence tempa, gradace a obsahu, která byla tak absolutní, že připomínala vzduchoprázdno a občas z toho až zaléhaly uši. Díky bohu alespon za většinou přijemně civilní Lucku Vondráčkovou a Jana Dolanského, kteří jakoby sem ani nepatřili a bez kterých by to asi bylo opravdu k nepřežití. Na druhou stranu asi chápu ten kasovní úspěch. Publikum, které nemá zájem o ambiciózní depresivní dramata a jiné hluboce umělecké sebestředné exhibice současných českých filmarů, ale toužící po lehké nenáročn zábavě je za uplynulých dvacet let vyhladovělé k smrti a vezme zavděk dokonce i tímhle nevydařeným stínem Hoštic.(22.2.2015)

• CrypzzXD

Ostudné, trapné, dementní a zvrácené dvě hodiny, aneb Troška a jeho vrcholové dílo, které zase kasovně uspělo. Bravo Zdeňku! Nemohu uvěřit, že nás čekají dvě pokračování. 0%(18.1.2014)

• Radek99

Haló, tady Impulsovi... A nový pan farář se jmenuje... Tak nekomplikovaný koncept humoru, až je to s ním komplikované...(13.11.2013)

• castor

Rádoby humorná zrychlovačka. A celé kino se směje dalšímu Troškově dítku a téhle obří reklamě na leccos. Holt už definitivně rezignoval na jakoukoliv tvůrčí činnost. Mám za to, že když za oceánem vyplodí nějakou zoufalost, diváci jí odmítnou, tržby producenty zlomí a daný kousek k nám dojde maximálně na disku. U nás jde z českých přešlapů do kin všechno. Navíc si neustále stěžujeme, jak naši zákonodárci vyhazují miliony do vzduchu. My, diváci (hanba by mě fackovala, jít si na to sednout do kina), zase vyhodíme miliony do pokladen multiplexů. Dokážu ocenit i humor pro „obyčejné“ diváky, nechápu ale, co si z něčeho takového odnášejí. Možná, když se začne rozjíždět nějaká dějová linie, ten nemilosrdně ukousnutý konec/„pointu“? A co ta bolestivá stopáž? Uff, ještě, že bylo při televizní premiéře tolik reklam, moje bránice si mohla odpočinout.(4.10.2014)

O něco méně uvřískaná komedie, než bych čekal. Nouze o dobré náměty v českém filmu naučila Trošku housti na notečku lidového humoru. Nejdříve nás režisér uvede do postupného seznámování se svérázným koloritem obce Babovřesky a jejími svéráznými postavičkami oplývajícími tu méně, a tu zase více, pěknými i nepěknými vlastnostmi. Patří sem hamižný a mírně korupcí načichlý starosta Stehlík (Pavel Kikinčuk) a jeho "sexy" rodinka (Veronika Žilková a spol.), jeho pomlouvačná, a od dob normalizace zde "zapomenutá" postarší sekretářka či spíše baba Horáčková (Jana Synková), dav babek - nehereček a také do vesničky přijíždějící mladý a nový farář se jménem, které nejde absolventovi theologie moc k duhu, a sice Šoustal, se kterým si užil a ještě užije své, a za ním sem přijíždí tak trochu inkognito jeho sestra (Lucie Vondráčková). Zpočátku je cítit absence nějaké nosné zápletky, moc se na to nehledí, a to až do konce filmu neodezní. Nejdříve se film předvádí, jaký neotřelý gag hodí do placu a překvapivě gagů není přehršel po celou, více jak dvouhodinovou stopáž filmu. Největší zastoupení mají sexuální gagy a s nimi spojená nedorozumění. Zkrátka někdo někoho viděl dělat něco nemravného, a i když to tak není, tak si to hned vyloží po svém. Tohle se ve filmu vyskytuje ve zvýšené míře, a i přes jistou vtipnost, to bylo už napotřetí podáváno natahovaně. Ve druhé polovině, a zejména v závěrečné třetině, se film zcela od gagů distancuje, což působilo zajímavě, a najednou tady byl režisér, co má talentu na rozdávání, ale rád s ním mrhá. Zčista jasna film ve své nekomické rovině začal hýřit nápady a Troška si začal sympaticky utahovat, jak z diváků, tak z filmu samotného. Film přesto působil z hlediska dramaturgie dost nevyváženě. Originálních nápadů bylo ve filmu bezpočet, ale ne všechny byly uspokojivě využity a nezaškodilo by více vypointovaných situací. Když např. přišla pointa se scénou holuba sedícího na drátě nad zaparkovaným autem starosty, kterého po celou dobu marně odhání, bylo to právě to, co filmu občas scházelo i v jiných scénách, které zanikly, anebo naopak svým vyústěním překvapily. Dvě scény jsou z mého hlediska naprosto "masakrozní"a nacházejí se v poslední půlhodince filmu. Škoda, že ve filmu přišly až poměrně pozdě, protože času bylo dost. Rozjezd byl celkem obyčejný, především vizuál nestál za moc. Občas scéna nasnímaná, jak ze standardní televizní inscenace, a to se dost často střídalo s podařenějším nasnímáním scén, jako třeba ta, ve které má ve vile po mrtvé tetičce Gertrudě strašit. Na scéně se v první polovině objevila charismatická Bílá v roli bohaté cikánky a to je role, která ji sedí jako ulitá a ze své herecké kariéry ji zvládá nejlépe, ve druhé polovině to byli debilové a spol., a řeč je o hokejistech Voráčkovi, Pavelcovi a Kovářovi. Nechápu, co takoví mameluci pohledávají ve filmu. A tyhle zdánlivé drobnosti právě filmu uškodily. Kdyby to Troška vychytal, eliminoval a nepustil do filmu všechno, co se namanulo, včetně trapných (a kamerovým trikem "naspídovaných") babek z návsi, bylo by to méně rozhárané dílo. Je pravda, že jsem se moc gagům a slabším hláškám nezasmál. To by se v příštím díle mělo rovněž odbourat. Přesto jsou Babovřesky jasným aspirantem na další trilogii v režisérově filmografii. S návazností na Slunce, seno...bych byl opatrnější. Žezlo po nesmrtelné Škopkové si tady nikdo nedovolil převzít, ale co není, může být v budoucnu. Dobrých herců tady bylo požehnaně. Redifinice lidového humoru (a nejen něj) proběhla uspokojivě. Mé hodnocení: 60%(30.6.2013)