Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Krásná paní, jak nazývají pamětníci vdovu a majitelku nájemního domu, tedy stárnoucí paní Růžena Čechová (M. Drahokoupilová) žije ve čtvrti s přezdívkou Malá Asie. Poslední nájemník jí právě odešel a ona žije sama pouze se svým papouškem. V tuto chvíli přichází do domu starší muž, polír na stavbě, Kemal (J. Kukura), který hledá podnájem. Růžena si po prvotním odstupu s mužem svým zvláštním způsobem porozumí. Oba mají svou důstojnost, vyplývající ze života v jiné kultuře, oba mají své oblíbené zvíře – ona papouška, on černého kocoura. Když se distingovaná dáma dozví, že se potřebuje oženit s Češkou, aby se nemusel vrátit do své vlasti, snaží se mu pomoci, a tak se za něj provdá… (Česká televize)

(více)

Recenze (25)

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Český film natočený podle románu P. Kohouta vyprávějící o šarmantní staré vdově Růženě Čechové, žijící sama s papouškem. Jednoho dne pronajme pokoj cizinci kurdského původu, jenž na paní Čechovou zapůsobí svým bezprostředním chováním a slušným a galantním jednáním. Do hlavní role Krásné paní, jak byla v mládí mnoha muži nazývána, byla obsazena k mé libosti M. Drahokoupilová a postavu temperamentního Kemala ztvárnil J. Kukura. Paní Drahokoupilová, jež patřila v mládí k našim nejkrásnějším herečkám, neztratila ani v sedmdesáti letech nic ze svého tajemného půvabu, přirozené elegance a nepopsatelného druhu svůdnosti, a proto si oslovení ´krásná´ zaslouží v jejím věku více než kdo jiný. Střední část filmu se nese v romantickém duchu, neboť dochází ke sblížení těchto dvou osamělých osob a v okamžiku, kdy Kemalovi vyprší povolení k pobytu, nabídne paní Růžena svému nájemníkovi svou ruku. V poslední půlhodině se dramaticky změní styl vyprávění, neboť dochází k nevyhnutelnému konfliktu mezi papouškem paní Čechové a Kemalovým perským kocourem. Následuje vážná roztržka mezi manžely, což způsobila špatná komunikace a diametrální rozdíly v jejich povahách a kulturách a prchlivý Kemal odchází z domu. Ze zbytku filmu si přináším rozčarování, neboť láskyplná a milá esence filmu se vytratila a zůstalo pouze podivné a těžko pochopitelné chování obou hlavních hrdinů, které skončilo tragicky.  Nedomnívám se proto, že by se režisérovi V. Polesnému závěr snímku vydařil. Ve vedlejších rolích můžeme shlédnout J. Kačera jako právního zástupce paní Čechové a J. Vlasáka coby Kemalova nadřízeného v práci, přičemž oba chovali v mladém věku k paní Růženě vřelé city, jež nebyly naplněny. Dále se ve filmu objevila J. Kolesárová v roli Kemalovi srbské přítelkyně a v maličké roli i P. Řezníček jako realitní agent. Potěšení z obsazení paní Drahokoupilové a výkonu obou hlavních postav vystřídala rozpačitost z ukončení příběhu, a proto nemohu hodnotit více než průměrně. ()

quixote 

všechny recenze uživatele

Kdyby to hráli méně charismatičtí herci, mohl z toho být propadák, ale díky nim vznikl vcelku slušný TV film. Autor scénáře vmanipuloval postavy tam, kam chtěl, aby nám osvětlil, co je to multikulturalismus, ale obávám se, že ta konstrukce a manipulace za tím je příliš vidět a že je těžké ji přijmout bez výhrad. ()

Reklama

honzic 

všechny recenze uživatele

Kukura mne překvapil, přeci jen jsem ho znal z Trháku a Nech brouka žít, kde mne moc nezaujal, ale zdá se, že herecky dozrál a hrál dobře, paní Drahokoupilová podala jen průměrný výkon, škoda! Scénář a režie jsou též průměrné, hudba je někdy až moc rušivá a některé pasáže jsou přehnané, Kačer mi tam moc neseděl. Hodnocení: 50 % ()

mira007 

všechny recenze uživatele

Juraj Kukura jako kurdský uprchlík a Marie Drahokoupilová jako vdova s velkým bytem, kam hledá podnájemníka. Stylem mi to připomíná jakési bakáláře ve smutném a depresivním balení s pomalým vyprávěním jak pro důchodové příznivce nedělní chvilky poezie. Kukura je válec a potěší Janka Kolesárová v roli srbské barmanky v roli ještě před Sanitkou II. ale jinak hodně podprůměrný tv film. ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

Román jsem nečetl, ale nejednoznačnost postav se lehce promítá i do hereckých výkonů, člověk neví, co je ještě nechuť, póza a co už skutečné emoce charakteru, navíc klišé s jeho pootočením u jedné z figur film zbytečně sráží, stejně jako zpomalené záběry a la televizní snímek, které dynamickou scénu jen zbrzdí. Na čem se s ostatními shodnu na sto procent jsou výkony dvou hlavních aktérů. ()

Galerie (17)

Zajímavosti (1)

  • Natáčení probíhalo v Budyni nad Ohří a v Litoměřicích. (skudiblik)

Reklama

Reklama