Tři barvy: Bílá

Tri farby: Biela

Three Colours: White

Komedie / Drama

Francie / Polsko / Švýcarsko, 1994, 91 min

Bílá, není tak technicky propracovaná jako Modrá, to však neznamená, že je horší. Tento snímek je tako vý odlehčenější, mírně komický a cynický. Nejsinlnějším aspektem tohoto filmu je hlavní protagonista Zbigniew Zamachowski. Pro mě doposud bezejmenný herec, zde ztvárnil úžasnou postavu. Takový nepříliš sympatický ňouma který však časem získá sebevědomí a charisma, opravdu dobře zahráno.(17.12.2009)

V bílý je tvá síla, chichichi.(19.4.2010)

Pri modrej som napísal, že sa teším na bielu. Zbytočne. Bielu považujem za najslabšiu časť trilógie. Klieslowského režijné majstrovstvo nemohlo preklenúť nedostatky scenára. Ani dobré herecké výkony nezachránili málo uveriteľný príbeh s málo uveriteľným prerodom hlavnej postavy. Keď zakomplexovaného, neúspešného holiča, ktorého aj holub oserie oblečiete do drahého kabáta a posadíte do Volva, ešte sa z neho nestane úspešný podnikateľ a prefíkaný pomstiteľ. Ako je zrejmé z napísaného, tri hviezdičky sú z milosti.(8.9.2014)

Velmi hořká výpověď o jednom nepovedeném a nenaplněném manželství. O náhodách v našich životech, o cestách osudu, o potrestání toho, kdo odmítl zůstat, o bolestech duše. „Všichni pociťujeme bolest.Ano, ale...já jsem jí chtěl míň.“(8.8.2005)

Celá první polovina je opravdu parádní, navíc podporovaná kamerou a hudbou nejvyššího kalibru. Jakmile se však příběh ve druhé půlce zvrhne do absurdní roviny, najednou ztrácí na uvěřitelnosti a tudíž i na přitažlivosti. Kieslowski mě opět potěšil desítkami nejrůznějších nenápadných detailů, pro něj tak typických, ale v této tragikomické rovině mi až tak neseděl. Trilogii u mne tak jasně vévodí pochmurná Modrá.(10.10.2010)

• - Juliette Binoche a Florence Pernel, tedy hvězdy Kieslowského filmu Tři barvy: Modrá si oba ve filmu zahráli epizodní roli. (pUnck)

• - Podľa titulkov funkciu asistenta scenáristu mala Agnieszka Holland.
    (Autogram)

• - Téměř každý záběr ve filmu obsahuje alespoň jeden bílý objekt. (pUnck)