Tři barvy: Bílá

Tri farby: Biela

Three Colours: White

Komedie / Drama

Francie / Polsko / Švýcarsko, 1994, 91 min

Holub, který Poláku Karlovi Karlovi v úvodu označí jeho kabát, jakoby také naznačoval, kudy se bude druhý díl Kieślowského Tří barev ubírat. Karel se fascinovaně dívá na ptáka, který vzlétl ze schodů vedoucích k soudu, holub se mu očividně líbí, ovšem když se na Polákovo rameno vykálí, je po úžasu. Karel se ale nenaštve – je zklamaný, že mu něco tak krásného provedlo něco tak hnusného. Dost možná přemýšlí, proč to ten pitomý krásný pták udělal a jak by se mu mohl pomstít, ale nakonec stejně vytáhne kapesník, utře se a jde k soudu. Nechat se rozvést s krásnou Francouzkou, jejíž chování nechápe stejně tak, neboť on ji miluje a je si jistý, že ona jeho taky. Bílá je hořká (skoro)komedie, která rýpe do poměrů panujících v Polsku (kde se děj po Karlovu návratu do rodné země odehrává) i do lidských vztahů a citů. Na mušku si bere především lásku, zklamání, pomstu a odpuštění, které přijít sice může, ale taky nemusí. Opět skvěle zahráno, zrežírováno o ohudebněno, ovšem místy (stejně jako Modrá) poněkud zbytečně rozvláčné.(20.11.2011)

Táto časť býva nazývaná najslabším článkom trilógie.Nesúhlasím!Modrá bola vynikajúca a strašne smutná - tentokrát je to trošku ľahšie pozerateľné a možno aj trošku lepšie.Trochu (vážne len trochu) humoru filmu neuškodilo a po filme o utrpení,prišiel na rad film o láske.To som si aspoň pôvodne myslel...Len máloktorý režisér dokáže natočiť tak silný film a pritom odhaliť tak málo a zvyšok nechať na divákovi.Resp.odhaliť všetko a nechať na divákovi,aby rozmýšľal,čo príde ďalej,pretože postavy,aj keď sú zo začiatku odhadnuteľné,môžu byť iné,ako sa zdajú a aj keď ich celý čas beriete ako kladné,alebo záporné,môžu byť nakoniec malicherné,alebo proste len iné,ako pôvodne vyzerali a to im dáva o to viac ľudský rozmer.Rovnako ľudské,krásne,smutné a realistické ako postavy,sú aj samotné scény,ako aj celý príbeh,navyše podporený nádhernou Preisnerovou hudbou a hlavne Kieslowského réžiou.Toto bol zatiaľ tretí film,čo som od neho videl a už teraz si dovolím povedať,že čo sa týka psychológie postáv a rozobrania(lepšie povedané naznačenia) ich vnútorného sveta,by sa mohol zaradiť medzi(povedzme) 20 najlepších režisérov vôbec.K tomu neskutočne hrajúci Zbigniew Zamachowski,nádherná Julie Delpy a civilný Jerzy Stuhr,ktorý mi asi prvýkrát v živote nevadil a znovu geniálna hudba,robia z Bielej farby klenot európskeho filmu.A to ani nehovorím o závere,ktorý aj toho najväčšieho cynika,musí trošku sklamať,pretože tentokrát príde pointa a tá nie je zrovna romantická.Teda je,ale...(4.6.2012)

Nejvydařenější část Tří barev. Příběh o lásce a jejím zmaru vyprávěl mistr psychologických dramat Kieslowski s podmanivým zanícením. Ušlápnutý, milující a ponižovaný Karol se mění na zbohatlíka neomezených možností. Jediné, co jej omezuje, jsou jeho city. A láska k bývalé ženě se přetavila v něco dílem krvežíznivého, dílem poťouchlého. Zbigniew Zamachowski je v roli Karola Karola perfektní, ale Janusz Gajos coby tajemný Mikolaj je snad o třídu lepší. Jeho zvláštně uhrančivý pohled hned tak nezapomenu.(14.5.2011)

Bílá, není tak technicky propracovaná jako Modrá, to však neznamená, že je horší. Tento snímek je tako vý odlehčenější, mírně komický a cynický. Nejsinlnějším aspektem tohoto filmu je hlavní protagonista Zbigniew Zamachowski. Pro mě doposud bezejmenný herec, zde ztvárnil úžasnou postavu. Takový nepříliš sympatický ňouma který však časem získá sebevědomí a charisma, opravdu dobře zahráno.(17.12.2009)

"Biela" je opät skvelá a už mi je jasné, že Kieslowski nemôže sklamať.Vynikajúci herci,scenár(aj ked tá cesta lietadlom by asi taká hladká nebola:), réžia... Všetky superlatívy sú zbytocné, treba skrátka vidieť a to nielen "bielu" ale celú "trikolóru". Všetky tri diely sú rafinovane a niekedy velmi nenápadne poprepletané(nech už pozeráte trikolóru v akomkoľvek poradí, no odporúčam chronologicky) a pri tom, každý diel je mimoriadne silný aj sám o sebe. Za "bielu" dávam 4,5*/5... Za trilógiu ako celok plný počet, pretože ju považujem za kinematografický skvost a jeden z vrcholov psychologickej drámy!(28.3.2006)