Já, Olga Hepnarová

I, Olga Hepnarova

(festivalový název)

Životopisný / Drama / Historický / Psychologický

Česko / Polsko / Francie / Slovensko, 2016, 105 min

Tak bohužel ani tady se žádná velká podívaná nekoná. Černobílý vizuál sice pomáhá naladit se na vlnu dobových filmů, ale jakoby bezstarostnost současnosti neuměla autory přinutit vytvořit stejnou naléhavost jako o podobných depek té doby...(5.7.2016)

Velmi monotónní film. Ve všech směrech. Příběh frustrované, osamocené lesbičky toužící po pomstě, byl pro mne poskládán opravdu podivně. Spousta hluchých míst, zbytečných postav a nesmyslně dlouhých soft porno scén, jejichž čas se dal krásně využít v poslední části filmu (vězení), která konečně dávala prostor nejen skvělé Michalině Olszańské, ale i samotnému příběhu. Oceňuji skvělý obraz i statické záběry, ovšem tohoto stylu by se ve svém debutu odvážil asi málokdo. Tato kombinace je totiž záležitost mistrů, filmových psychologů. Rozhodně ne špatné, ale film ve mě nevyvolal zájem o případné druhé zhlédnutí, což mluví za vše.(3.8.2016)

Čo má za vinu, keď je niekto "otloukánek", neprestajne sa ľutuje, ostatných nenávidí a v tomto pocite si hovie, kým sa ho nerozhodne premeniť v ohavný čin? Je to chyba výchovy alebo jednoducho nešťastne skombinovaný súhrn vlastností, ktoré tvoria danú osobnosť? To je otázka na psychológa. Za seba len poviem, že príliš citliví introverti môžu mať podobný pocit, že je všetko proti nim. A viem si živo predstaviť, že z nedostatku asertivity to nijak inak než jednorázovo a radikálne ani zmeniť nedokážu. No a čo k filmu? Žiadny zázrak a žiadny trapas. Michalina Olszańska je krásna baba, ktorú ale podozrievam, že sa viac sústredila na to, aby správne zahrala Olginu nervóznu chlapčenskú chôdzu, než na zvyšok jej postavy. A celkovo je to taká monodráma. Postáv je tam síce dosť, pôsobia však len ako kulisy príbehu hlavnej anithrdinky. Vieme o nich málo, čo bol asi úmysel, no k lepšej predstave neprajného sveta, ktorý Olga videla tak čierno-bielo, nám to moc nepomôže. Možno ďalší zámer, aby jej tvorcovia akože nenadržiavali. Ale miestami som práve preto strácal istotu, či všetci zúčastnení mali jasno v tom, prečo to vôbec chcú točiť.(24.3.2016)

• Skrk

Trailer navnadil na konečně inteligentní český film, který se může s klidem srovnávat s těmi zámořskými, ale kdepak - "Já, Olga Hepnarová" je absolutně prázdný a plochý snímek, kde všechny postavy jsou pouze figurky, herečka hlavní postavy nezajímavá a divácky nesympatická a střihač by si zasloužil uříznout koule. Rádoby provokativní a nezajímavá nuda, která stojí jen a pouze na oné známé události, která mne už díky celkovému dojmu snímku, přestala zajímat. 30% i přesto, že oproti Nováckým antifilmům je to skvost.(5.7.2016)

• LIVINGDEAD

Jít na to do kina, tak se zabiju!(13.6.2016)