P.K. (festivalový název)

Peekay

(neoficiální název)

Komedie / Drama / Fantasy

Indie, 2014, 153 min

75-80% ... Mimozemšťan uviazol na Zemi (v Indii) a spoznáva náš svet, predovšetkým prostredníctvom jednotlivých náboženstiev. Síce ma to miestami rozčulovalo, ale v skutočnosti to bolo pekné, milé, emotívne a zábavné. A konfrontácia náboženských myslení prevedená na jedničku.(26.7.2015)

Úplně mi nesedlo ústřední téma, které bylo v pozadí většiny děje, což bylo náboženství, ačkoliv to bylo silně odlehčeno a až parodické. I když jsem nevěřécí, tak se mi toto zrovna nelíbilo. Jinak je v tom naprosto úžasná hudba a poprvé se mi opravdu hodně líbila Anushka Sharma. Byl jsem rád za veterány Sanjaye Dutta a Bomana Iraniho. Mrzelo mě a to velmi hodně, že je v tom velké množství písní, které nejsou přeloženy a tak jako divák jsem byl o mnohé ochuzen... Už jsem si je dopřeložil, iz konec tohoto komentáře. Aamir Khan naprosto neuvěřitelný, když si vybavím jak jsem ho viděl ve filmu z devadesátých let a nyní, tak jakoby opravdu omládl. Nemohu říci, že bych se vyloženě bavil komediálností, já si u toho užíval výpravu a hudbu a některé herce a jejich výkony, ale dějově mě to nezasáhlo, snad krom té romantické linky a trochy dramatu, ale ty byly jen okrajovou součástí. Tak písně jsem si nakonec dopřeložil, zdroj nebyl sice úplně super, ale lepší jak nic. Pokud bude někdo chtít titulky i s přeloženými písněmi tak ať mi napíše do pošty a pošlu mu je na email. Dodatek. Tentokrát viděno už i v kině v rámci Bollywood festivalu. Dle očekávání kino narvané, zřejmě vyprodané. Zahajovačka už typicky klasická, asi jako každý poslední rok. České titulky podle mě horší, než ty co jsou volně dostupné, na druhou stranu v nich byly přeložené písně, což je jejich hlavní plus. Na konci když vše bylo cílené na dojetí, tak se někteří jedinci dost smáli... nevím no.(30.7.2015)

I když jsem nečekal vůbec nic speciálního a začátek tomu tak jaksi nenapovídal, protože na to bylo moře času (film má téměř 2h a půl), tak co se postupně odehraje a jak film pracuje s otázkou víry v našem světe je naprosto uchvacující, originální a zároveň velice jednoduché a prakticky se s pohledem PK ztotožňuji. Scéna ve studiu, kde PK reaguje na otázky guru je vrchol filmu a to konečné dopovězení příběhu mezi Jaggu a Saafrazem už jen třešnička. Podle mě tento film je klenot a právem patří k tomu nejlepšímu, co jsem zatím viděl.(21.2.2015)

Taká osobnostná výpoveď o náboženstve ktorá je zaobalená do hávu sci-fi, ale pritom bez prehnaných akčných scén, alebo podobných hlúpostí. PK je kupodivu veľmi komorný, veľmi úsmevný a tiež podkladá zaujímavé otázky o viere, na ktoré síce neponúka odpoveď, ale verím, že prinúti niekoho rozmýšľať, alebo v tom lepšom prípade niekoho riadne naserie. Aamir Khan má čuch na dobré látky a znova dokazuje, že jeho malá svalnatá postava je veľmi spestrujúcim prvkom Bollywoodských filmov. Keby mal krajšiu partnerku ako bola Anushka bol by som vo vytržení. Po 3 idiotoch ďalší dôkaz režisérskej a scenáristickej vyzretosti Rajkumara Hiraniho, ktorého považujem za jedného z najsilnejších a najosobitejších tvorcov, ktorého témy - často zabŕdajúce do hlúposti systému - ukončuje veľmi pozitívne a optimisticky. Na konci bola aj slzička.(6.7.2015)

Jo, je to tak. Naposledy jsem se takto pobavila u 3 idiotů. Závažné téma podané satirickou formou, byť někdy u toho lehce člověka zamrazí. Dalo by se říci, že je to taková snaha o osvětu přímo z dílny produkující masovou zábavu. Zatím jsem se s tak otevřenou kritikou setkala jen u D. Mehty. Ale, to může být jen moje neznalost. Že filmy kritizují zkorumpovanou policii a politiky, to už je celkem běžné, poslední dobou se už ve filmech objevuje i častěji tzv. "ženská otázka", ale kritika náboženství? No, to chce v Indii odvahu. Nicméně, když se nad tím člověk zamyslí, je fakt, že na co se dá při takové míře korupce spolehnout. Snad jen na to, že i ti mocní by se mohli teoreticky "někoho" bát a před "někým" mít úctu. A máte vyhodit peníze za to, že vás vyslechne guru nebo psycholog? Nemám pocit, že by se konkrétně v našem ateistickém státě k sobě chovali lidé lépe. Ale, to byl jen takový povzdech, film je to naprosto skvělý a ve všem s P.K. souhlasím.(26.1.2015)

• - Kostýmy, ktoré nosí Aamir Khan vo filme, boli v skutočnosti náhodne pozbierané od verejnosti. (Laslo)

• - Je to první indický snímek, který v kinech v USA vydělal víc než deset milionů amerických dolarů. (Terva)

• - S filmem byl spojován i indický herec Arshad Warsi. Ten ale později prohlásil, že se nejednalo o oficiální nabídku, a zatímco se veřejně spekulovalo o jeho účasti, připravoval se herec na roli v jiném snímku. (Conspi)