Jessabelle

Scénografie:

Jade Healy

Kostýmy:

Carol Cutshall

Spojení ochrnutá dívka-démon-woodoo je poměrně netradiční a v tomto případě docela funkční. Jessabelle po automobilové nehodě, při níž o život přijde její přítel, potratí a ochrne. Ani moc netruchlí a zdá se, že je se svým osudem smířená. Odjíždí bydlet na samotu uprostřed lesů ke svému tátovi. Místo, kam se nastěhovala však zrovna není idylické a nevzhledný dům i se starým nábytkem uvnitř, spíše nahání hrůzu. Zanedlouho barabizna vydá své tajemství, když v ní dívka nalezne videokazety s varovnými vzkazy do budoucna, které pro ní před svou smrtí pořídila její matka. Vzkaz ze záhrobí, jak se později ukáže, bude mít spojitost s démonem, který nebohou Jessabelle začne pronásledovat. Od pasu dolů paralyzovaná dívka bude čelit praktikám woodoo i zákeřnosti zla neznámého původu. Je dobře, že režisér Kevin Greutert dal po čase zase o sobě vědět. Tvůrce, který se proslavil torture porn fláky série Saw, tentokrát znatelně zmírnil a ubral na brutalitě a do kin vrhl horor plný lekaček a strašidelných scén. Bylo by asi divné, kdyby si vystačil jen s tím, ale v podstatě jeho nejnovější počin na těchto atributech staví a nijak se mu od nich nechce dát ruce pryč. Zatímco se démon neznámého původu sápe po Jessabelle, je vtip v tom, že ho vidí jenom ona a přisuzuje tyto vidiny halucinacím, potažmo nočním můrám. V pátrání po původu zla či jeho vzniku spojí síly se svým starým dobrým přítelem ze střední školy a divák se přes množství lekaček a nějaké to úmrtí, zvolna dopracuje k závěrečnému rozuzlení, chcete-li pointě, která spočívá v tom, že...Ne, rozhodně potencionální diváky nehodlám připravit o závěrečné překvápko, tím že vyzradím, jak se věci mají. Závěrečná pointa totiž podstatně vylepšuje trochu při zdi se držící snímek. Ten asi nepotěší příznivce brutalitek, bez kterých se to tentokrát obešlo. Snímek sází více na invenční pojetí a neokoukané herce. Australanka Sarah Snook je z našich kin prakticky neznámá. Je dostatečně sympatická, ve svém hereckém projevu umírněná, žádný koncert afektovaného herectví se nekonal. Koncert by mohl mít čurák, který ztopoří při pohledu na její solidně napěchovaný dekolt. Herci ve vedlejších rolích také nepředstavují záruku příliš známých tváří. Trio Mark Webber (kamarád ze střední), David Andrews (táta) a Joelle Carter (zesnulá máma) "nekopou" za první hereckou ligu, ale překvapivě i oni, spolu s hlavní představitelkou, zaujmou. O něco méně vyrovnaná je Greutertova režie. Občas je fádní, nepřinášející nic nového. Má však i své silnější stránky, a to když film rozpohybuje a ten z občasného mžouravého tempa nabere spád i dynamiku. Občas se však nemile objeví i vykrádačka jiných hororů a to film má svou originalitu. Přesto nešlo přehlédnout inspiraci horory "Kruh", "Pod povrchem", "Sinister" nebo "Nenávist". Početné a ne úplně ohrané lekačky, zvědavost, co přijde dál, dobré herecké obsazení, neotřelá práce s atmosférou, originální pointa a technicky zručná režie, pro mě zajišťovaly příjemné divácké hledisko, u kterého se tolik na chyby nehledí. 70%(1.2.2015)

• EvilPhoEniX

Scéna ve vaně perfektní !! Zbytek je pouze tuctová a nezajímavá duchařina, která dnes zaujme lidi bez vkusu či 14 leté teenky. 40%(8.11.2014)

• Havaj8

No chtěl jsem na to jít do kina, ale bych byl podobně zklamanej jako z Annabelle. Tyhle dva filmy 2014 se fakt sešly. Jedno plus za tu zrzku, která svým úsměvem dokázala upoutat. Druhá věc je, že ten příběh není úplně lacinej, ono se nad tím ke konci dalo i pěkně zauvažovat, aby to pasovalo. Ale po tý rádoby děsivý stránce to krachlo. Bylo tam všehovšudy tak 3 ucházející scény, a to včetně tý úplně první. A to je na takovejhle film poměrně málo.(11.1.2015)

• Wacoslav1

No teda to byl zážitek. Horor je v kopru. No což o to tohle není žádná novinka, ale občas se aspoň objeví nějakej ten jakž takž solidní žánrovej kousek kterej ještě udrží určitej standart, ale hned vzápětí se objeví skvost kterej mě zase přesvědčí, že se všechno potápí na dno. No a tohle je absolutní dno. Už trailer vypadal vskutku děsivě (ironie) ale že to bude až taková příšernost to jsem nečekal. A takovouhle trapárnu jako cpou do kin?! No jsem rád, že tentokrát bez mojí účasti. Fakt nevím kdo by na tohle dobrovolně šel, protože tohle je bezkonkurenční sranec roku. Tak třeba nedávno jsem byl na Annabelle a netvrdím, že to byla nějaká pecka, ale aspoň tam byli dobře zvládnutý ty lekačky a různý wow momenty. Tady nebylo vůbec nic. Můžeme samozřejmě vést dlouhou debatu na téma do jaký míry u podobnýho duchařskýho filmu ovlivňuje jeho hodnocení atmosféra kina, ale myslím si, že tomuhle by ani kino nepomohlo. Nejenom, že to není děsivý, ale ono je to totálně stupidní. Místy to fakt působí jako nějaká parodie. Normálně po tý scéně ve vaně jsem fakt myslel, že to vypnu. No přežil jsem to. Takže díky za totální wtf zážitek a raději už nikdy víc.5%(9.11.2014)

• swamp

Naprosto fádní a podprůměrný horor, na kterém se mi líbila snad jen úvodní pětiminutovka. Navíc mi hlavní hrdinka (Sarah Snook) - ačkoliv vlastně jistým způsobem zajímavá zrzka - přišla neskutečně nezajímavá.(9.1.2015)

• - Film se natáčel ve Wilmingtonu v Severní Karolíně. (rafix)

• - V jednej chvíli povie šerif Jessabelle, že DNA vyšetrenie kostry dieťatka nájdeného v hrobe poukazuje na to, že bolo čiernej pleti. Avšak v DNA nie sú zaznamenané žiadne údaje o rase svojho nositeľa. (beso74)

• - Dne 17. září 2013 studio Lions Gate Enternaiment oznámilo datum premiéry 10. leden 2014. Poté však bylo datum uvedení přesunuto na listopad 2014. (Stoka)